עדכונים שוטפים

עיריית ירושלים פרסמה את רשימת בתי הספר שייפתחו הבוקר

5,500 בתים עדיין ללא חשמל, 2,500 מהם נמצאים באזור ירושלים, והם צפויים להיות מחוברים לחשמל במהלך הלילה ■ הערכה ראשונית: הנזק לחקלאים נאמד בכ-100 מיליון שקל

כתבי "הארץ"
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
כתבי "הארץ"

הסערה אמנם שככה שלשום, אך החיים בירושלים, בצפת ובגדה עדיין משובשים: כ-5,500 בתים ברחבי הארץ עדיין מנותקים מרשת החשמל. מערכת התחבורה הציבורית בתוך ירושלים ואליה הפסיקה את פעולתה הלילה. בצפת האוטובוסים עדיין מושבתים. מחר לא יתקיימו לימודים בצפת, בביתר עילית, במועצה האזורית מטה יהודה וביישובים שונים בצפון. בירושלים יתקיימו לימודים במתכונת חלקית. למרות ההערכות שנמסרו מהאוניברסיטה העברית, הלימודים בה לא יתחדשו גם מחר.

06:54: פורסמה רשימת בתי הספר בירושלים שבהם יתקיימו הבוקר לימודים.

22:15: עיריית ירושלים פרסמה את רשימת בתי הספר שבהם יתקיימו מחר לימודים (רשימה מלאה תפורסם ב-6:00 בבוקר):

20:53: השר לביטחון פנים, יצחק אהרונוביץ', קיים הערכת מצב בהשתתפות כל גורמי החירום וההצלה ומשרדי הממשלה הרלוונטיים. בתומו הזהיר כי עקב הקרה הצפויה הלילה קיים חשש להווצרות קרח על הכבישים, לכן מתבקשים הנהגים והולכי הרגל לנקוט באמצעי בטיחות. השר הדגיש כי נמשך המאמץ לסיים את הטיפול בתקלות מהר ככל האפשר. זאת בניסיון לסיים את הטיפול בתקלות המרכזיות עד מחר בערב.

מזרח תיכון לבן. כך נראיתה שמיכת השלג מהלוויין, ביום ראשון בצהרייםצילום: נאס"א

20:23: חברת חשמל מסרה כי 5,500 בתי אב עדיין מנותקים מרשת החשמל. 2,500 נמצאים בירושלים והם יחוברו במהלך הלילה. כל יישובי גוש עציון חוברו לחשמל.

20:19: הלימודים בירושלים יחודשו מחר (שלישי), חלקית, לראשונה מאז יום רביעי האחרון. ראש העיר ניר ברקת, החליט בתום הערכת מצב, ובתמיכת שר החינוך שי פירון, לפתוח בשעה 10 בבוקר את בתי הספר והגנים שבהם, כך לשון העירייה, "התנאים הפיסיים והבטיחותיים מאפשרים זאת". האוניברסיטה העברית, לעומת זאת, החליטה להשאיר את שערי המוסד סגורים גם מחר.

הרשימה המלאה של בתי הספר והגנים תפורסם הערב (שני) באתר העירייה ובמוקד 106. מוסד חינוכי ייפתח רק על פי המלצה של מנהלו ושל ועד ההורים, ובאישור מינהל החינוך ירושלים (מנח"י). "בכל מקרה על ההורים להפעיל שיקול דעת, ובמידה וההגעה מהבית לבית הספר או הגן אינה אפשרית או בטיחותית יש להישאר בבית", נמסר. "העירייה מודעת לכך שלא כל התלמידים יגיעו לבתי הספר בשל קשיי ההגעה. הלימודים במוסדות שאושרו יתחילו בשעה 10:00 בבוקר, בשל החשש מקרה בשעות הבוקר המוקדמות".

18:48: חברת החשמל הודיעה כי בשעה זו, פחות מ- 6,000 בתים מנותקים מרשת החשמל ברחבי הארץ - מתוכם כ 3,000 בירושלים. נותרו חמישה יישובים בעוטף ירושלים ללא חשמל: גבעת אסף, עין ראפה, שואבה, שילה וליפתא, שתחובר בחצי השעה הקרובה. השאר יחוברו במהלך הערב והלילה.

השלג נמס בירושלים, הבוקרצילום: אוליבייה פיטוסי

18:20: גם מחר (שלישי) מערכת החינוך בצפת לא תפעל וזאת בשל נזקים ומפגעים רבים במוסדות החינוך; כבלי חשמל חשופים, עצים שבורים וסככות שקרסו בחצרות מוסדות החינוך ושכבת שלג וקרח בדרכים לבתי הספר ובחצרות המבנים. גם במכללה האקדמית צפת לא יערכו מחר לימודים.

בעקבות הערכת מצב הוחלט שהלימודים בבית ספר אביטל במרום גולן יתחילו מחר ב-9:00. ההסעות ברמת הגולן יחלו באיחור של שעה.

הגליל העליון: לא יתקיימו לימודים בבתי הספר פסגות ביראון, נוף הרים ואנה פרנק בסאסא. שאר בתי הספר ייפתחו כרגיל וההסעות יצאו במועדן.

ירושלים: הלימודים באוניברסיטה העברית בירושלים לא יתקיימו גם מחר. אגד: התחבורה הציבורית הבין עירונית תופסק בשעה 21:00 בשל סכנת החלקה חוץ מקו 480. בתוך ירושלים תופסק התנועה בשעה 20:00. הרכבת הקלה תמשיך לפעול בין גבעת המבתר לתחנה המרכזית וחזרה.

13:20: המרכז הרפואי זיו בצפת ממשיך לעבוד במתכונת חירום עקב חוסר הנגישות לכלי רכב בכבישי העיר. הכניסה הצפונית הראשית לצפת עודנה חסומה, ודרך הכניסה הדרומית לעיר מורשים לעבור רק רכבי שטח בשל סכנת החלקה על הכבישים המכוסים קרח. הבוקר הובאו למרכז הרפואי חולים, יולדות ופצועים נוספים על ידי אמבולנסים של מד"א המיועדים לנסיעה בשלג. לאורך שלושת הימים האחרונים טופלו בחדר המיון 380 חולים ופצועים, ביניהם תינוקות, ילדים קטנים וקשישים שנשארו ללא חשמל וחימום וסבלו מהיפותרמיה. למחלקת היולדות הובאו החל מתחילת הסופה ביום חמישי 47 נשים, מתוכן ילדו כבר 28.

11:30: עובדי חברת החשמל ממשיכים בעבודות להחזרת אספקת החשמל ליישובים המנותקים. מהחברה נמסר כי נכון לשעה זו, כ-8,000 בתים מנותקים מרשת החשמל ברחבי הארץ, מתוכם כ-4,200 בירושלים. כל יישובי הצפון חוברו מחדש, למעט תקלות נקודתיות במירון ובצפת. מנכ"ל חברת החשמל, אלי גליקמן, התחייב כי שאר היישובים המנותקים יחוברו בחזרה לאספקת החשמל עוד היום.

10:50: לאור שיבושי התנועה הקשים בירושלים ובשל הקשיים להגיע לעיר, הוחלט כי הלימודים באוניברסיטה העברית בבירה לא יתקיימו היום. כמו כן, עד לשעה זו צוותי מד"א בירושלים הוזעקו לטפל בכ-100 בני אדם שהחליקו על הקרח ובשלג ונפגעו. 

בשעות הבוקר אשה בהריון שנתקעה בפקק תנועה בכביש 443 בכניסה לירושלים, ילדה את תינוקה ה-14 במקום. מתנדב זק"א שעמד עם רכבו הפרטי בפקק שמע קריאות לעזרה של גבר שאשתו כורעת ללדת. המתנדב התחיל בתהליך הלידה בסיוע מיילדת שהייתה באחד הרכבים הסמוכים. לאחר דקות ספורות נולדה תינוקת, ולאחר כשעה פונתה עם אמבולנס לבית החולים.

ארלה פאמפ, חובש זק"א שסייע בלידה, אמר: "הייתי בדרכי לעבודתי בירושלים כשלפתע שמעתי גבר קורא לעזרה. רצתי לרכב וראיתי אשה במצב לידה. ביקשתי מנהג רכב סטיישן שיפנה מקום, קיפלנו את המושבים מאחורה והתחלתי לידה מלאה", הוא סיפר. "אחרי שנתתי לאם להחזיק בתינוקת, היא אמרה לי שהיא לא חשבה שאת הילד מספר 14 היא תלד ברכב".

10:40: אחרי בוקר של שיבושים קשים ברכבת, תקלת האיתות תוקנה ותנועת הרכבות צפויה לחזור בהדרגה לסדרה. הבוקר עוכבו אלפי נוסעים, רכבות איחרו והיה דוחק יוצא דופן באלה שהגיעו.

08:24: אגד הודיעה על חידוש התחבורה הציבורית לירושלים ובתוכה. שירות התחבורה הבין עירוני יפעל היום בתדירות רגילה, אך יגיע לתחנה המרכזית בעיר בלבד, מבלי לקחת או להוריד נוסעים בתחנות אחרות. הקווים ליהודה ושומרון ויישובי חבל בנימין לא יפעלו, וכך גם קו 982 לצפת. הקווים לעין וגדי וים המלח יפעלו במתכונת רגילה. בצפון - צפת עדיין מנותקת מתחבורה ציבורית.

07:30: שירות האוטובוסים בתוך ירושלים ואליה עדיין לא עובד, וגם הרכבת הקלה בעיר מושבתת. אפשר להגיע לירושלים במכונית פרטית, כמו גם במוניות שירות וברכבת. ברכבת עצמה יש תקלות נוספות הבוקר: גניבת כבלי איתות באזור כפר חב"ד מצטרפת לתקלת איתות אחרת, בשל הצפת המסילה ליד נתב"ג, ויחד הן יוצרות עיכובים ושיבושים בתנועת הרכבות.

16.12.2013

21:00: שר החקלאות הפלסטיני מעריך כי לחקלאים בגדה ובעזה נגרם נזק שנאמד ב-42 מיליון שקל. לדבריו, הערכת הנזק צפויה לעלות מאחר והשמאים והפקחים טרם הגיעו לכל האזורים שנפגען מהסערה .עיקר הנזק נרשם בדרום הגדה המערבית, כאשר לפי ההערכות כ-800 חממות התמוטטו כתוצאה מהשלג הכבד והשיטפונות - בנוסף ליבולים שנפגעו קשה בשל הקור.

19:51: בירושלים לא יתקיימו מחר לימודים בבתי הספר והגנים עקב נזקי הסערה.הלימודים באוניברסיטה העברית יתחילו רק בשעה 12:00 בצהריים. לא יתקיימו לימודים גם בכל מוסדות החינוך בעיר אריאל.

19:42: אגד החליטה להפסיק את שירות האוטובוסים לירושלים וממנה, בעקבות כמה מקרים של החלקת אוטובוסים עקב קרח שהצטבר על הכבישים. גם הקווים בתוך העיר חדלו לפעול. כביש ספר 1 נסגר לתנועה לשעה עקב הצטברות קרח.

שר התחבורה ישראל כ"ץ אמר הערב: "אני קורא לכל הנהגים להימנע מנהיגה הלילה בכל כבישי הארץ. בשל התבהרות השמיים וצניחת הטמפרטורות, הכבישים צפויים להיות הלילה מסוכנים מתמיד. שכבת הקרח שתצפה את הכבישים עלולה לגרום להחלקה. מדובר בסכנת חיים אמיתית. יש לוותר על נסיעות שאינן הכרחיות ולאלה שנדרשים לנהוג - אנא עשו זאת בזהירות יתרה".

18 מתוך 18 |
הרי ירושלים המושלגים מעל הישוב מכבים
1 מתוך 18 |
צפת המושלגת
2 מתוך 18 |
מפל בנחל צאלים

19:38: על פי השירות המטאורולוגי, כמויות הגשם שירדו בסוף השבוע גבוהות מממוצע חודש דצמבר כולו במרכז הארץ ובדרומה. בחלק מהמקומות, בעיקר בדרום מישור החוף, הכמויות היו פי 2-3 יותר מהממוצע הרב-שנתי במהלך החודש כולו. בתחנת המדידה שליד היישוב תלמי יפה באזור אשקלון נרשם בתוך ארבעה ימים שיא של 321 מ"מ גשם (כמעט פי שלושה מהממוצע הרב שנתי). במקום השני נמצאים תל אביב וקיבוץ נגבה, שבהם נמדדו 185 מ"מ.

גם כמה שיאי קור של חודש דצמבר נשברו בסוף השבוע האחרון. בבית דגן נמדדה טמפרטורה מרבית של 7.6 מעלות, טמפרטורה שלא נמדדה מעולם בחודש דצמבר. לאחר סיום הסופה והתבהרות השמיים, החלה זרימה של אוויר קר למקומות נמוכים באזורי ההרים. התוצאה היא טמפרטורה חריגה ביותר בתחנת מרום גולן, 13.6 מעלות מתחת לאפס, הנמוכה ביותר שנמדדה בתחנה זו מאז החלו המדידות לפי 35 שנים. בתחנה הסמוכה באל-רום נמדדה טמפרטורת מינימום של 8.8 מעלות מתחת לאפס.

18:45: חברת החשמל מדווחת כי בשעה זו, 14,000 בתים ברחבי הארץ עדיין מנותקים מחשמל, 6,000 בתים בירושלים. עם זאת מציינים בחברה כי החשמל הוחזר לכ-90% מהלקוחות שנותקו החל מערב שישי. בין היתר, הוחזר החשמל לכ-1,200 בתים ביישובי עוטף צפת. צוותים פועלים עדיין בשטח לחבר גם חלק מגוש חלב והיישובים ברעם, דובב ויראון. כמו כן מדווחים בחברה כי נשבר שיא הביקושים בחורף: 11,400 מגה וואט.

15:00: בעקבות פתיחת צירי הגישה לירושלים וממנה, התחדשה תנועת כלי הרכב בעיר ועמה הגיעו גם פקקי תנועה קשים. במקביל הכריזה העירייה על השוקה המקורה במחנה יהודה כמבנה מסוכן.

14:52: נפתחו כל הכבישים ליישובים הנצורים בצפון. עם זאת, שבעה יישובים במרום הגליל עדיין מנותקים מחשמל.

13:55: גם מחר לא יתקיימו לימודים בכל מוסדות החינוך בצפת, זאת בשל השלג, הצטברות קרח על הכבישים, עצים שקרסו וכבלי חשמל קרועים.

13:52: שני קשישים שנפגעו מקור פונו לחדר המיון במרכז הרפואי זיו בצפת: גבר 84 מצפת שנזקק לטיפול חמצן דחוף בשל הקור וקשיי נשימה, וגבר בן 86 תושב קיבוץ בגליל שעדיין מנותק מחשמל, שנפל במהלך הלילה בביתו והתגלה רק בשעות הבוקר כשהוא שרוע על הרצפה. האיש סובל מהיפותרמיה. במהלך השבת פונו לחדר המיון בבית החולים 15 קשישים עם קשיי נשימה וחשש להיפותרמיה.

13:05: כביש מספר 1 נפתח עתה לתנועת כלי רכב לשני הכיוונים, אך המשטרה ממליצה לא למהר ולעלות לירושלים. במקביל נפתח לתנועה גם כביש 443 לכיוון ירושלים וממנה. הציבור נקרא להישמע להוראות השוטרים, ולנסוע בזהירות.

13:00: הסערה שהתחוללה בסוף השבוע גרמה לנזקים בהיקף משוער של 100 מיליון שקל לחקלאים, כך עולה מהערכה ראשונית של קנט, הקרן לביטוח נזקי טבע בחקלאות. בהערכת הנזקים לא שוקללו נזקי הקרה שפקדה הלילה אזורים רבים בארץ. על פי תחזית מזג האוויר צפויה קרה נוספת בלילות הקרובים. בקרה שהתרחשה ב-2008 פיצתה החברה את המגדלים בכחצי מיליארד שקל.

בחדר המצב שפתחה החברה התקבלו משעות הבוקר מאות דיווחי נזק של חקלאים. לדברי דוד גינזבורג, מנכ"ל קנט, החברה תיגברה את מערך השמאים שיצאו לשטח לאמוד את הנזקים ובחברה מעריכים כי רק בהמשך השבוע ניתן יהיה לאמוד במדויק את היקף הנזקים.

מנתונים ראשונים עולה כי נזקים כבדים נגרמו לגידולי ירקות בשטחים פתוחים ובכללם תפוחי אדמה, בצל וגידולי עלים כגון חסה וכרוב וכן גידולי תבלין. עיקר הנזק נגרם באזור מרכז הארץ ודרומה, כתוצאה מהברד. הרוחות העזות גרמו לנפילה ולפתיחה של חממות רבות בכל רחבי הארץ. נזק רב נגרם לחממות ולגידולים שונים כמו פרחים וירקות ובכללם עגבניות ופלפלים.

12:47: זהו היום הרביעי ללא חשמל עבור תושבי שכם ועבור כ-20 כפרים בסביבה, בשל קריסת תשתית החשמל בעיר. לפי מנהל חברת החשמל הפלסטינית בנפת שכם, יחיא ערפאת, בעיר עצמה מתחילים לחבר את השכונות מחדש לרשת אולם רוב התקלות הן בכפרים מסביב. לפי הגורמים הפלסטינים חלק מהניתוקים נגרם כתוצאה מעומס וגם פגיעה בעמודי חשמל שבצד הישראלי.

12:01: כביש 1, פתוח לתנועת כלי רכב פרטיים, מהיציאה מירושלים דרך כביש 9 מערבה לכיוון תל אביב. הנסיעה מותרת לכל סוגי כלי הרכב גם ממבשרת לכיוון תל אביב. בכיוון ההפוך, מתל אביב לירושלים מותרת הנסיעה לתחבורה ציבורית, רכבי אספקה ומקרים הומניטריים בלבד. במשטרה מדגישים כי נסיעת מכוניות פרטיות עדיין אסורה בכביש 1 מזרחה.

חסימות כבישים נוספות באזור ירושלים: כביש 443, ממכבים לירושלים, סגור לשני הכיוונים בשל קרה וחשש מסכנת החלקה; כביש 60, מהמנהרות לקרית ארבע, סגור לשני הכיוונים; כביש 375, צומת צור הדסה לצומת חוסאן, סגור לשני הכיוונים; כביש 386, מכיכר הסטף לירושלים, סגור לשני הכיוונים; כביש 395, מכיסלון עד רמת רזיאל, סגור לשני הכיוונים; כביש 425, מהר אדר לאבו גוש, סגור לשני הכיוונים; כביש 436, צומת נבי סמואל לכיוון גבעת זאב, סגור לשני הכיוונים;

בדרום: כביש 234, גשר צאלים, עדיין סגור לשני הכיוונים, כמו גם כביש 90, ממלונות ים המלח לעין בוקק - עין גדי, שסגור משני הכיוונים. בצפון: כביש 89, ממירון לאליפלט, סגור לשני הכיוונים; כביש 90, איילת השחר לצפון, סגור לשני הכיוונים; כביש 866, מצומת 7 להר מירון, סגור לשני הכיוונים; כביש 8900 ראש פינה-צפת, סגור משני הכיוונים. במשטרה מדגישים כי למרות מזג האויר הבהיר, הסכנה מהחלקה עדיין קיימת בכל רחבי הארץ, ויש להתאים את הנסיעה לתנאי הדרך.

11:43: נוסעי רכבת ישראל סובלים היום מדוחק חריג, בגלל שנהגים רבים העדיפו להשתמש בשירותיה. לכך מתווספים גם עיכובים ואיחורים ניכרים שנובעים מהצפת המסילה באזור מחלף גנות, בשל קריסת קיר תמך סמוך לנחל שפירים. כפי שדיווחנו מוקדם יותר, רכבת ישראל ממשיכה לתגבר את הקווים לירושלים: רכבות מאורכות, עם קיבולת מוגדלת, ייסעו כל שעה ו-53 דקות מתל אביב לירושלים, וכל שעה ו-28 דקות מירושלים לתל אביב.

11:30: יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין הורה למנכ"ל הכנסת רונן פלוט, לרופא הכנסת ד"ר יצחק ליפשיץ, ולאחיות המרפאה לצאת לבתי קשישים בירושלים ולסייע להם. הרופא והאחיות יצאו מהכנסת ברכבי משמר הכנסת שמותאמים לנסיעה בשלג.

11:17: חניך טיס ומדריך נפצעו קל בהתרסקות מטוסם הבוקר ליד שדה התעופה בהרצליה. חוקר התאונות האוויריות הראשי במשרד התחבורה, עו"ד יצחק (רזצ'יק) רז, בודק האם מזג האוויר הוא שגרם לתאונה. ייתכן שהמטוס התרסק בשל היווצרות שכבת קרח או חדירת מים למנוע. בעקבות האירוע שדה התעופה נסגר למשך זמן קצר ונפתח מחדש.

11:07: רכבת ישראל ממשיכה לתגבר את הקווים לירושלים: רכבות מאורכות, עם קיבולת מוגדלת, ייסעו כל שעה ו-53 דקות מתל אביב לירושלים, וכל שעה ו-28 דקות מירושלים לתל אביב. תנועת הרכבות במרכז הארץ משובשת בשל הצפה של קטע המסילה בין לוד לתל אביב, שמשפיעה על קווים רבים.

10:57: כל הסיורים בכנסת שתוכננו להיום מבוטלים בשל מזג האוויר וקשיי ההגעה לירושלים. במשטרה מעדכנים כי הנסיעה מתל אביב לכיוון ירושלים מותרת לתחבורה ציבורית, רכבי אספקה ולמקרי חירום בלבד. מכוניות עדיין אינם מורשות לנסוע בכביש 1 לכיוון מזרח. חברת אגד הודיעה כי התחבורה הציבורית מהבירה ואליה מתחילה לפעול, אך ייתכנו עיכובים בלוחות הזמנים בשל תנאי הדרך הקשים. התחבורה הציבורית בתוך ירושלים עדיין לא פועלת.

10:42: אנשי יחידות החילוץ ערד, עין גדי ו-669 הצליחו לחלץ את גופתו של הצעיר משבט טארבין שטבע בסוף השבוע בנחל צאלים בדרום.

10:23: ראש העיר ירושלים, ניר ברקת, אמר שהרשויות בעיר עדיין נמצאות בשגרת חירום. "אנחנו הולכים מהכבד אל הקל: קודם נגישות אל העיר ואחר כך בתוך העיר, הנגישות לשכונות כשהעדיפות היא כמובן להחזיר את התחבורה הציבורית ולאחר מכן להגיע לתוך השכונות", אמר ברקת בראיון לקול ישראל. על הטענות באשר להתמודדות עם הסופה אמר ברקת כי "זה מלחמה באיתני הטבע. צריך להבין שהיקפים כאלה אנחנו לא מכירים והאינטנסיביות של הסופה יצרה תקדימים שלא הכרנו ולא היו בתרחישים לפני
עם ישראל והירושלמים צריכים להבין שהתמודדות עם סופה בתרחישים שכאלה לוקחת את הזמן".

10:17: ישיבת הממשלה שהייתה אמורה להיערך הבוקר נדחתה ל-15:00 בגלל הקרח שהצטבר על הכבישים בבירה.

09:56: דרכי הגישה אל המרכז הרפואי זיו בצפת עדיין חסומות, וניתן להגיע אליו רק באמצעות רכבי שטח 4X4, אמבולנסים מיוחדים המותאמים לנסיעה בשלג עם שרשראות על הגלגלים וכלי רכב צבאיים. עם זאת, חדר המיון וחדרי הלידה במרכז פועלים כסדרם. מי שזקוקים לסיוע רפואי נקראים לפנות למוקד העירוני בצפת או למד"א, אך לא לנסות ולהגיע במכונית.

בסוף השבוע פונו לחדר המיון עשרות חולים, מרביתם נזקקו לסיוע רפואי בעקבות הפסקת החשמל בעיר צפת. רוב מי שהגיעו לבית החולים גם אושפזו בו בשל חסימת דרכי הגישה למרכז הרפואי. עם המפונים נמנו חמישה חולי אסטמה ומחלות ריאה שמכשירי החמצן שלהם הפסיקו לפעול בשל הפסקת החשמל בצפת, שתי נערות ממרכז קליטה בגליל שסבלו מהרעלת פחמן לאחר שהדליקו אש בחדרן ונער מאחד הכפרים בגולן שגלש על השלג ונפצע קשה מאוד. בנוסף טופלו עשרה בני אדם שנפצעו קל בתאונות דרכים, ושלושה שהחליקו בשלג ושברו את רגליהם. 20 נשים ילדו במהלך הסערה בבית החולים.

הנהלת המרכז הרפואי זיו פנתה לעיריית צפת בבקשה שידאגו לפינוי צירי הגישה לבית החולים. במקביל נגמש"ים של צה"ל ואמבולנסים מיוחדים של מד"א ממשיכים לסייע ולפנות חולים למרכז הרפואי.

09:49: אנשי אתר החרמון הידקו את השלג שנערם בימים האחרונים וכעת גובהו מטר אחד ברכבל העליון ו-70 סנטימטרים בתחתון. במועצה האזורית גולן קוראים למטיילים הרבים הצפויים להגיע לאזור לנהוג בזהירות, לחנות רק במקומות המותרים ובהתאם להנחיות המשטרה ולא לחצות גדרות.

09:40: הלילה היה אחד הקרים ביותר בישראל מאז החלו מדידות מסודרות של טמפרטורות. כתבנו צפריר רינת מעדכן כי השיא נרשם בתחנה של השירות המטאורולוגי באזור בנטל בגולן שבה נמדדה טמפרטורה של 13.6 מעלות מתחת לאפס, עשירית מעלה יותר מהשיא של כל הזמנים שנמדד בפברואר 1950 באזור בקעת בית נטופה.

בתחנה נוספת שמפעיל השירות המטאורולוגי ברמת הגולן נמדדה טמפרטורה של תשע מעלות מתחת לאפס. חברת מטאוטק מדדה בתחנות שונות באזור טמפרטורות של שתיים ושלוש מעלות מתחת לאפס. טמפרטורות נמוכות היו גם באזור השרון והחוף. בתל אביב וכפר סבא מדדו בלילה תחנות של מטאוטק טמפרטורות של שלוש מעלות.

יש לציין שהטמפרטורה שנמדדה באזור בנטל אינה יוצאת דופן לתחנה זו, ובעבר נמדדה בה טמפרטורה של 12 מעלות מתחת לאפס אבל מדידה אחרונה זו היתה לפני כ-30 שנים. הסיבה לטמפרטורות כה נמוכות באזור זה וגם באזור בקעת בית נטופה היא שמדובר באיזורים מישוריים או בעמקים הנמצאים בתוך אזור הררי. במקומות כאלה, בתנאים של לילות בהירים וללא רוח יש גלישה של אוויר כבד וקר לכיוון המקומות הנמוכים יותר והוא מתקרר עוד יותר במגע עם הקרקע. גם הלילה צפויה קרה וטמפרטורות בסביבות אפס מעלות באזורים הרריים ובעמקים פנימיים.

09:34: אנשי יחידת החילוץ ערד ממשיכים בניסיונות למשות את גופת הנעדר מנחל צאלים. כביש 234, גשר צאלים, עדיין סגור, כמו גם כביש 90 באזור ערד מהמלונות צפונה.

09:25: חברת החשמל ממשיכה לפעול ולתקן את התקלות שגרמה הסופה ומספר הבתים שמנותקים מחשמל הצטמצם ל-14,000 משקי בית ברחבי הארץ. בדרום ישנם עדיין 1,000 משקי בית ללא חשמל. בירושלים נותרו 6,000 בתים ללא חשמל, והזרם הוחזר לכ-90% אחוז מהלקוחות שנותקו בערב שישי. חברת החשמל הגישה בקשה להיעזר במסוק כדי לבחון מיקום מדויק של קווי מתח שנותקו את דרכי הגישה אליהם.

עם זאת, ישנן עדיין הפסקות חשמל חלקיות בשכונות בירושלים וביישובי סובב ירושלים: עין כרם, קרית מנחם, גילה, רחביה, נחלאות, בית הכרם, קטמון הישנה, קרית שמואל, אזור התעשייה תלפיות, בקעה, פסגת זאב, נווה יעקב, רמת מוצא, שואבה, מבשרת ציון, רמות, רמת אשכול, מאה שערים, הבוכרים, בר אילן, שערי חסד, בית ישראל, ארנונה, קריית משה, הר נוף, אבו גוש, מעלה החמישה, עמינדב, קריית ענבים, עין ראפה.

09:20: מצב חירום הוכרז במועצה האיזורית מרום הגליל, שמחצית מהיישובים שבתחומה - עשרה יישובים - מנותקים מחשמל. במועצה טוענים כי "המצב חסר תקדים, תושבים מנותקים מחשמל ותקשורת מעל 48 שעות". חמ"ל מיוחד נפתח ביישוב הצפוני היחיד בו לא נפגעה תשתית החשמל, הכפר הצ'רקסי ריחניה. הפגיעה בתשתיות המועצה חמורה, עצים קרסו על קווי חשמל וחברת החשמל עובדת כדי לתקן את התקלות, אולם הקושי הוא רב כיוון שהיישובים המנותקים מפוזרים בין שטחים מיוערים והגישה אליהם לא קלה. עם זאת, לדברי ראש המועצה עמית סופר, "השמש שזרחה היום תאפשר תיקון מהיר יותר של הנזקים".

אמש פונו מבתיהן משפחות רבות שהיו ללא חשמל מאז יום שישי והן הוסעו לקרובי משפחותיהן בישובים שמדרום לשם וכן לבתי מלון וחדרי אירוח באיזור טבריה. היום לא מתקיימים לימודים בישובי צפון המועצה. אמש ביקר באיזור השר לביטחון פנים, יצחק אהרונוביץ', שסייר בישובים ושוחח עם ראש המועצה. השר אמר כי פלוגות מג"ב יסייעו במידת הצורך. הבוקר ביקר במועצה מפכ"ל המשטרה, יוחנן דנינו. בעוד שבוע וחצי יערכו בחירות לראשות המועצה האיזורית מרום-הגליל ונזקי הסופה הגדולה כבר הפכו לחלק מהעימות בין המתמודדים.

09:14: באזור אלרום שברמת הגולן מדד השירות המטאורולוגי הלילה 9- מעלות. טמפרטורות חריגות במיוחד, 13.6- מעלות, נמדדו בתחנת השירות ליד הר בנטל בצפון-מזרח רמת הגולן - שיא קור של 30 שנה.

08:31: הרכבות מירושלים לתל אביב ייצאו ב-09:00 וב-10:00 ואחר כך תצא רכבת בכל שעתיים. משרד התחבורה יפעיל הסעות מהתחנה המרכזית לתחנת הרכבת.

08:21: הסופה של הימים האחרונים הביאה לירידת משקעים גדולים ברחבי הארץ. כמות המשקעים הגדולה ביותר, 200 מילימטרים, נרשמה בנגב המערבי. בעקבות הגשמים התפתחו זרימות חזקות ביותר בנחל שקמה, בנחל לכיש, בנחל בשור ובנחל איילון. הספיקה בנחל שקמה היא הנדירה ביותר, וחוזרת אחת ל-25 שנים. בנחלים המתנקזים לכנרת החלו הזרימות להתחזק רק ביום שישי, אולם לא נרשמו זרימות חריגות.

מפלס הכנרת עלה ב-10 סנטימטרים מאז תחילת הסופה ביום רביעי, ובמהלך השבת בלבד עלה המפלס ב-4 סנטימטרים, ועד הבוקר הוסיף שני סנטימטרים נוספים. כעת גובה הכנרת הוא 211.30- מטרים מתחת לפני הים. לכנרת מלאה חסרים עוד 2.50 מטר.

08:12: כבישים רבים נותרו סגורים הבוקר בעקבות הסופה. באזור ירושלים, כביש 443, ממכבים לירושלים, סגור לשני הכיוונים; כביש 60 סגור מהמנהרות לקרית ארבע ומכיכר אדם עד צומת בית אל; כביש 375 סגור לשני הכיוונים מצומת צור הדסה לצומת חוסאן; כביש 386, מכיכר הסטף לירושלים, סגור לשני הכיוונים, וכך גם כביש 395, מכיסלון עד רמת רזיאל; כביש 425, מהר אדר לאבו גוש, סגור לשני הכיוונים וכן כביש 436, מצומת נבי סמואל ועד גבעת זאב, סגור לשני הכיוונים.
בדרום כביש 234, גשר צאלים, עדיין סגור לשני הכיוונים; כביש 90, מלונות ים המלח, עין בוקק - עין גדי, סגור משני הכיוונים;
בצפון נסגרו לשני הכיוונים כביש 89, ממירון לאליפלט, כביש 866, מצומת 7 להר מירון, וכביש 8900 ראש פינה-צפת.

08:00: עדכון לימודים בצפון: לא יתקיימו לימודים בכל בתי הספר במרום גליל, בגני הילדים ובמעונות, למעט במעונות בחזון ובטפחות ובגני ילדים בליבנים בכפר חנניה ובטפחות. גם בית הספר הר וגיא שבגליל העליון יישאר סגור היום. לעומת זאת, הלימודים וההסעות בכל ישובי משגב יפעלו כרגיל, פרט לחרשים ולהר חלוץ.

07:30: עדכון ירושלים: התחבורה הציבורית והרכבת הקלה בעיר לא פועלות הבוקר, אולם פעילותן צפויה להתחדש בשעות הקרובות. רכבת ישראל פועלת כרגיל. הכבישים המובילים אל העיר, כביש 1 וכביש 443, סגורים לעליית כלי רכב פרטיים אולם פתוחים ליציאה מירושלים לתל אביב. כביש 375 לצור הדסה חסום. למרות שפועל בירושלים מערך מתוגבר לפינוי שלג, העירייה מבקשת מהתושבים להימנע מנסיעות ברחבי העיר עד השעה 09:00 ולמעט ביציאה מהבית כיוון שהצטברה שכבה של קרח על הכבישים ועל המדרכות. הלימודים בכל מוסדות החינוך בעיר בוטלו.

06:42: 16 אלף בתי אב עדיין מנותקים מחשמל בכל רחבי הארץ: 1,300 בתים בצפון, 6,000 בתים בירושלים, 7,000 בתים באזור ירושלים ואלף בתי אב בדרום.

צילמתם תמונות מזג אוויר? שילחו לנו

השתתפו בהכנת הידיעה: דניאל שמיל, אלי אשכנזי, ניר חסון, יניב קובוביץ, גילי כהן, ג'קי חורי, ירדן סקופ, שירלי סיידלר, זוהר בלומנקרנץ, רויטל לוי שטיין ויהונתן ליס

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ