רחובות הוצפו בנהריה; יותר ממאה מ"מ גשם נמדדו ביישוב לימן

לאחר חורף יבש במיוחד, כמויות גשם יוצאות דופן שטפו את הגליל העליון בסוף השבוע. מחר עוד יתכן גשם מקומי וקיים חשש לשטפונות בנחלי הנגב והערבה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

ענן כבד שנע מעל אזור הגליל המטיר גשם במשך שעות ארוכות, מיום שישי בערב ועד שבת בצהריים, והתוצאה היא משקעים רבים שנמדדו בכל האזור - בכלל זה נתון יוצא דופן מאזור הישוב לימן שבו נמדדו יותר ממאה מילימטרים.

בשל מזג האוויר הסוער ובעיות בניקוז נוצרו שיטפונות בחלקים מנהריה. צוותי מגן דוד אדום ומכבי אש יצאו למקום, ונעשה ניסיון להוציא קשיש מבית קרקע שהוצף, אך הוא התנגד. כמו כן, נותקו שני מיכלי גז שנפלו כתוצאה מההצפה, אין נפגעים באירועים. עובדי העירייה החלו בפתיחת תעלות ניקוז, ובשאיבת מים מהבתים.

יצחק אונגר, תושב רחוב הרצל שביתו הוצף, אמר ל"הארץ": "אני גר כאן כבר 70 שנה ודבר כזה לא קרה כאן מעולם. בשעות הבוקר לפתע פתחי הביוב ברחוב התרוממו והחל שטפון של מי ביוב. הביוב הציף את כל האיזור ושטף את הבית שלי. המים הגיעו לגובה של מטר, ממש נזק רציני. לא ברור לי איך זה קרה". סמוך לשעה שש בערב הסתיימו עבודות ניקוז המים ובעזרת בני משפחתו של אונגר שהגיעו מרחבי הארץ וסייעו לו לייבש ולנקות את הבית, הוא חזר אליו.
גם בישובים נוספים בגליל העליון נמדדו על פי חברת החיזוי "מטאוטק" כמויות מרשימות של גשם בפרק זמן קצר יחסית. בישובים מתת ומעלות נמדדו קרוב ל-40 מילימטרים. בקיבוץ אילון נמדדה כמות של יותר מ-70 מילימטר. העננות הרבה מעל האזור גם הביאה לירידה חדה ביותר בטמפרטורות בתוך מספר שעות. בצפת נמדדו במהלך יום שישי 19 מעלות, ופחות מיממה לאחר מכן תשע מעלות בלבד.

הצפות בנהריה, היוםצילום: נתי חג'ג', דוברות כבאות מחוז צפון

בחרמון ירדו כמויות קטנות של שלג והאתר נסגר לכניסת מבקרים. בגולן וגם באזור הכנרת כמויות הגשם היו קטנות יחסית לעומת הגליל העליון. בקצרין נמדדו 12 מילימטרים וכמות דומה נמדדה ליד הכנרת. באזור המרכז, ירושלים ודרום מישור החוף נמדדו פחות מעשרה מילימטרים של גשם.

מחר עדיין יתכן גשם מקומי וקיים חשש לשטפונות בנחלי הנגב והערבה. הגשם ייפסק לקראת שעות אחר הצהריים. בהמשך השבוע צפויה עלייה הדרגתית בטמפרטורות בינתיים לא נראה באופק עוד פרק גשם.

סוף השבוע החורפי הגיע לאחר עונת חורף יבשה במיוחד - מהיבשות שהיו אי פעם בישראל. השירות המטאורולוגי פרסם בינואר את ממצאיו לאחר שבדק את נתוני המשקעים מאז 1950. מיעוט הגשמים שינה את המאזן הכללי של המשקעים במהלך החורף, מאזן שנראה מבטיח בתחילת העונה - לאחר הסופה העזה בחודש דצמבר.

נהריה, היוםצילום: נתי חג'ג', דוברות כבאות מחוז צפון

הסערה שפקדה את ישראל בדצמבר היתה הקשה ביותר ב-22 השנים האחרונות: כמות גדולה של שלג (לפחות 70 סנטימטרים בירושלים) הותירה כבישים חסומים, ערים נצורות ותושבים שלא יכלו לצאת מבתיהם. כ-60 אלף בתי אב נותקו מחשמל ברגעי השיא של הסערה ואזרחים רבים, בעיקר בירושלים ובצפון הארץ, נותרו ללא אמצעי חימום. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ