גשמים חזקים ברחבי הארץ; שלג בחרמון

אתר החרמון נסגר למבקרים לאחר שהצטברו בו 10 ס"מ של שלג. המערכת החורפית צפויה להימשך עד מחר בערב וקיים חשש לשטפונות בדרום. בוטלו חגיגות מימונה שתוכננו להיערך במקומות פתוחים

צפריר רינת
שירלי סיידלר
נעה שפיגל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צפריר רינת
שירלי סיידלר
נעה שפיגל

מערכת נדירה למדי של גשמים בעוצמה גדולה ושלג פוקדת את ישראל לקראת סוף חג הפסח ולקראת המימונה, והיא תימשך ככל הנראה עד מחר (ראשון) בשעות הערב. כבר עתה ירדה כמות גשם של עשרות מילימטרים בעיקר בגליל וברמת הגולן ושלג בגובה של כעשרה סנטימטרים נערם בחרמון. מחר מזג האוויר יהיה קר במידה ניכרת מהממוצע לעונה ויוסיפו לרדת גשמים מלווים בסופות רעמים, ברד ומשבי רוח חזקים מהצפון עד הנגב. בחרמון יוסיף לרדת שלג וקיים חשש לשטפונות בנחלי הדרום. 

בעקבות מזג האוויר החורפי הוחלט לבטל כמה מחגיגות המימונה שתוכננו להתקיים היום ומחר תחת כיפת השמיים. כך, בבאר שבע הוחלט לבטל את האירוע שאמור היה להתקיים מחר בפארק בשכונה ד' ובחצור הגלילית ובקרית ביאליק ביטלו אירועים שתוכננו להערב.

גם באשקלון בוטלה החגיגה המרכזית שאמורה היתה להיערך הערב ברחבת הדשא המערבית ברחוב בר כוכבא בעיר. עם זאת, ראש העיר אשקלון, איתמר שמעוני, הבטיח לארגן "סיירת מופלטות" שתביא את המימונה אל התושבים.

הכנרת, היוםצילום: גיל אליהו
..

על פי חברת החיזוי מטאוטק, היום ירדו 30 מ"מ של גשם בצפון ובמרכז רמת הגולן ואילו בגליל העליון ירדו 55 מ"מ. בכנרת ירדו 25 מ"מ ומפלס האגם עלה בשלושה סנטימטרים ביומיים האחרונים. גם במרכז הארץ ירדו גשמים רבים, כשהשיא נרשם בנתניה, שם ירדו 60 מ"מ גשם. בתל אביב נרשמו 27 מ"מ ובירושלים 12 מ"מ.

אתר החרמון נסגר למבקרים לאחר שנערמו בו כעשרה סנטימטרים של שלג. שלג בתקופה זו של השנה אינו חריג לגמרי, וזהו אירוע המתרחש אחת לארבע או חמש שנים. עם זאת, מה שמיוחד הפעם הוא שמדובר בשלג שירד אחרי חודש מארס שהיה חם ויבש באופן יחסי — שבתומו נעלם השלג מהאתר כמעט לחלוטין. אם השלג יוסיף להצטבר ויגיע לגובה של 30–40 סנטימטרים, יהיה זה אירוע נדיר ביותר.

מאחר שהגשמים (וגם השלג בחרמון) יוסיפו לרדת עד מחר, צפויות כמויות גדולות למדי של משקעים. הגשם עשוי להתפשט לאזורים נוספים בדרום וקיים חשש לשטפונות. רק מחר בערב ובהמשך השבוע ייחלשו הגשמים. במטאוטק הסבירו שהגורם למערכת החורפית בעיצומו של האביב הוא זרימת אוויר קר מצפון אירופה. אוויר זה נפגש במזרח הים התיכון באוויר חם ובים עם טמפרטורה גבוהה יחסית. מפגש זה הוא שיצר את המשקעים הרבים יחסית.

הכנרת, היוםצילום: גיל אליהו

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ