סופת החול נמשכת: מאות בני אדם נפגעו מהאובך

במשרד להגנת הסביבה ממליצים לילדים וקשישים להישאר במבנים סגורים, טיסות פנים בוטלו. ריכוז חלקיקי האבק נמוך משמעותית בהשוואה לאתמול, אך עדיין גבוה מהרגיל ונחשב מסוכן

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מזג אוויר אביך בירושלים, הבוקרצילום: אוליבייה פיטוסי

המשרד להגנת הסביבה חידש הבוקר (רביעי) את אזהרתו להימנע מפעילות גופנית מאומצת, זאת מפני שבאוויר נותרו עדיין ריכוזים גבוהים של חלקיקי אבק. בגלל מזג האוויר הגרוע המשרד ממליץ לחולי לב, לקשישים ולנשים בהריון שלא לשהות מחוץ למבנים סגורים. לתלמידים מומלץ לא לצאת ממבנים בהפסקה ולקיים שיעורי חינוך גופני בתוך אולמות סגורים. כמו כן מומלץ לבטל את כל הטיולים. מחברת החיזוי מטאוטק נמסר שהיום יימשך האובך הכבד ויש אפשרות להקלה בעוצמתו רק בשעות הערב. האובך ייחלש מחר ומחרתיים, כתוצאה משקיעת האבק והפסקה בזרימת אבק נוסף מכיוון סוריה.

לתחזית מזג האוויר המלאה 

הכנרת, אתמולצילום: גיל אליהו
תל אביב, אתמולצילום: ניר קידר

עם זאת, יש לציין שבהשוואה למדידות אתמול בירושלים, הריכוזים של חלקיקי אבק באוויר שהיו הגבוהים ביותר בארץ, נמוכים היום הרבה יותר - פחות מאלף מיקרוגרם למטר מעוקב לעומת 7,000-5,000 אתמול בבוקר. בתל אביב נמדדו בשעות האחרונות רמות גבוהות של יותר מ-2,000 מיקרוגרם. רמת הזיהום הגבוהה ביותר נמדדה בבית שמש, שם נמדדו יותר מ-3,000 מיקרוגרם אבק למטר מעוקב אוויר. בכל המקרים מדובר ברמות גבוהות פי ארבעה-שבעה מהסף שמעליו יש צורך בהתראה לציבור לנקוט אמצעי זהירות.

עומס החום והאובך הכבד ברחבי הארץ גרמו גם לעלייה של עשרות אחוזים במספר הפניות למוקדי מגן דוד אדום מאנשים שנפגעו מתנאי מזג האוויר. בין השעות 06:00 בבוקר אתמול ועד השעה 10:00 הבוקר העניקו צוותי מד"א הרבים שעומדים בכוננות גבוהה טיפול רפואי ליותר מ-455 בני אדם שנפגעו מהאובך ומהחום.

אזור אשדוד, אתמולצילום: אילן אסייג
ירושלים, אתמולצילום: אוליבייה פיטוסי

בין הנפגעים למעלה מ-271 בני אדם שסבלו מקוצר בנשימה, מהתקפי אסטמה ומהחמרה של מחלות ריאה, יותר מ-52 בני אדם שהתעלפו ויותר מ-122 בני אדם שסבלו מהחמרת תסמיני מחלות הלב שמהן הם סובלים. גם אתמול טופלו מאות בני אדם שסבלו מתסמינים דומים. 

מדובר בעלייה משמעותית של עשרות אחוזים במספר הנפגעים בהשוואה ליום רגיל. כך לדוגמה, ב-15 ביוני נרשמו במד"א קריאות ל-109 בני אדם שסבלו מקוצר בנשימה ומהתקפי אסטמה, 59 בני אדם שהתעלפו, ו-98 בני אדם שסבלו מהחמרה של מחלות לב. 

תל אביב-יפו, אתמולצילום: ניר קידר

גם היום יבוטלו טיסות הפנים בקו תל אביב-אילת בגלל תנאי מזג האוויר. מחברת ארקיע נמסר כי "בשל התחזית הקודרת להמשך היום, כל טיסות ארקיע הפנים ארציות והצבאיות מבוטלות עד לסוף היום. במידה ומזג האוויר אכן ישתפר בהתאם לתחזית, הטיסות יחודשו מחר בבוקר, יום חמישי, על פי לוחות הזמנים שפורסמו מראש". בנוסף ללוח הזמנים שפורסם מראש למחר, ארקיע פועלת להוסיף טיסה מוקדמת בבוקר מנתב"ג לאילת. 

גם בישראייר הוחלט לאחר בחינה מחדש לבטל את כל הטיסות הפנים ארציות שהיו מתוכננות להיום עד לשעה 17:00. נוסעים שטיסתם בוטלה בגלל מזג האוויר יזוכו במלוא התשלום עבור כרטיסי הטיסה שרכשו. הטיסות הבינלאומיות ממשיכות כסדרן על פי לוחות הזמנים.

לדברי פרופ' דני רוזנפלד, מומחה לאקלים מהאוניברסיטה העברית, הסופה הנוכחית חריגה מאוד. "אני לא זוכר אירוע שבו כמות כה גדולה של אבק הגיעה מכיוון סוריה, וכל זה עוד בלי שהיו רוחות עוצמתיות. סופות האבק הגדולות מגיעות בדרך כלל לקראת החורף מכיוון צפון אפריקה והן מלוות ברוחות עזות". רוזנפלד ציין שלמדענים אין כרגע הסבר לתופעה.

הוא הוסיף כי ייתכן שהדבר קשור בשינויים בשימושי הקרקע בסוריה בגלל מלחמת האזרחים. לדבריו, ייתכן ששינויים בחקלאות מובילים לתהליכים של מידבור המשנים את פני הקרקע. עם זאת, הוא הדגיש כי זו השערה בלבד, הטעונה בדיקה. 

עזה, אתמולצילום: רויטרס
סוריה, שלשום, שם החלה הסופהצילום: רויטרס

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ