קשישים פונו מבתיהם ועסקים הפסידו עשרות אלפי שקלים: יותר מ-24 שעות ללא חשמל

חלק מבתי האבות באזור השרון עדיין מסתמכים על גנרטורים ולחצני המצוקה אינם עובדים. ברעננה חנויות רבות סגורות זה היום השני. "מי יחזיר לי את הכסף, המדינה תפצה?" תהתה בעלת חברה בעיר

לי ירון
כתבת הרווחה של "הארץ"
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים43
לי ירון
כתבת הרווחה של "הארץ"

עשרות אלפי אנשים מנותקים מחשמל כבר יותר מ-24 שעות בעקבות הסערה. בעלי עסקים קטנים ברעננה מדווחים על הפסדים כלכליים של עשרות אלפי שקלים ותוהים מי יפצה אותם. בבית החולים ״מאיר״ בכפר סבא, המטפל בפצועים מכל אזור השרון, טיפלו ביומיים אחרונים ב-27 פצועים בשל מזג האוויר והפסקת החשמל, רובם במצב קל. עם זאת, אמרו בבית החולים כי הגיעו גם פצועות קשה מקריסת מנוף בטייבה, וכי המון אנשים נפגעו מנפילת עצים או חפצים. "מדובר בהפסקת חשמל חריגה בעוצמה שלה ובנזק שהיא גרמה״, הוסיפו בבית החולים.

מחברת החשמל נמסר כי כ-33 אלף משקי בית מנותקים מחשמל, ועיקר הפגיעות ברשת הינן בערים רעננה ונתניה. באזור זה כ-300 קווי מתח גבוה נפגעו ואלפי חוטי חשמל נקרעו. עוד נמסר כי צוותי תגבור ממחוזות ירושלים וחיפה הגיעו לסייע בתיקון הנזקים. 

חנות שסגורה ברחוב בן גוריון ברעננה היום בגלל הפסקת החשמל
חנות ברחוב בן גוריון ברעננה, היוםצילום: מוטי מילרוד

״אנחנו כבר יומיים לא עובדים, ואני צריכה להמשיך לשלם משכורת ל-15 עובדים. הפסדתי בין 50-40 אלף דולר בגלל הפסקת החשמל. מי יחזיר לי את הכסף? המדינה תיתן פיצויים?", תהתה ג׳ודי מלאוור, בעלת חברה ברעננה. ״לא הייתי מצפה שזה יקרה, ועבור עסק קטן כזה הנזק הוא עצום. יומיים בלי עבודה משפיעים כל כל השבוע, שעכשיו בו תהיה פחות עבודה כי אנשים יילכו לסוכנויות אחרות. גם לפני שבועיים היתה לנו הפסקת חשמל של שמונה שעות שגרמה להפסדים - איך זה הגיוני שזה עדיין קורא בישראל״. לדברי מלאוור, הצטרף מרסלו האוטמן, גם הוא מבעלי החברה, שהגיע למקום על מנת לבצע תיקונים במשרד. ״ביום רגיל אין זמן, אז עכשיו עושים לפחות תיקונים״, אמר. ״זה לא מספיק שיש פה אינתיפאדה, גם אין חשמל? זה לא יאומן״. 

במרכז העיר רעננה חנויות רבות עדיין סגורות. על חלק מהן נתלו שלטים שמסבירים שעד שהפסקת החשמל לא תיגמר, החנויות לא ייפתחו. ״לקוחות יקרות, עקב הפסקת החשמל נאלצנו לסגור את המספרה. עמכן הסליחה״, כתבו באחת המספרות ברחוב. שלמה בן דרור הוא בעלים של חנות אלקטרוניקה קטנה ברחוב כבר 35 שנה. ״אנחנו מתקנים מכשירי חשמל, אז אין לנו מה לעשות כרגע. יש לנו נזק של אלפי שקלים על היומיים האלה, זה ממש יכול להכניס את העסק לסכנה ולחובות. קשה לי מאוד לעמוד בהפסדים כאלה״, סיפר.

ג׳ודי מלאוור ומרסלו האוטמן בעלי עסק ברעננה שמנותק מחשמל, היום
ג׳ודי מלאוור ומרסלו האוטמן, בעלי עסק ברעננה שמנותק מחשמל, היוםצילום: מוטי מילרוד

האוכלוסייה המבוגרת בשרון נפגעה בפרט מהפסקות החשמל. בהרצליה פונו עשרה זקנים מבתיהם על ידי שירותי הרווחה ובנתניה פונה אדם נוסף. ״המון קשישים מתקשרים אלינו בלחץ גדול בגלל שלחצן המצוקה שלהם לא עובד״, סיפרה גילת, מנהלת תחום הסיעוד "עזר מציון" בהרצליה. ״מדובר באנשים מבוגרים שסומכים על הכפתור ומאוד מפחדים שהוא לא עובד״. לדבריה, הצטרפה גם מנהלת הסניף, נעמי בר גיורא: ״יש לנו יותר פניות של קשישים מכרגיל. וזה למרות שקווי הטלפון שלנו פשוט לא עובדים. אין פה לכל האזור חשמל בבית והרבה אנשים מבוגרים וערירים יכולים להיפגע״.

״בעלי צריך מסכה בלילה בגלל קוצר נשימה. הוא אדם מבוגר ובגלל הפסקת החשמל לא היה מה לעשות והוא ישן בלי. זה מפחיד מאוד לאדם בגילו״, סיפרה רונית המתגוררת במרכז רעננה. ״המעלית בבנין לא עובדת ומאוד קשה לנו לעלות במדרגות. אתמול היה סיוט וחיכינו שיהיה חשמל כבר בבוקר ושוב אין חשמל. לקח לי להגיע לעבודה שעה וחצי מה שלוקח בדרך כלל רבע שעה, זה בגלל שאין רמזורים״. 

בחלק  מבתי האבות באזור הרצליה ורעננה עדיין אין חשמל והם מסתמכים על גנרטורים עד שהתקלה תיפתר. ״זאת בעיה מזעזעת. יש אצלנו אנשים מבוגרים רבים שחייבים חשמל ומחלקה סיעודית. לא רוצה לחשוב מה היה קורה אם לא היה לנו גנרטור״, אמרה מנהלת בית אבות בכפר סבא. ״החשמל לא עובד לנו ומתגוררים אצלנו 100 אנשים מבוגרים״, סיפרה אורנה בן נון, מנהלת בית ״שבע כוכבים״ לדיור מגון בהרצליה. ״יש אי נוחות מובהקות ולא הכל פועל".

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ