שיא של כל הזמנים לחודש יוני: 64 מ"מ גשם ירדו הבוקר בקיבוץ דורות

גשמים עזים ירדו הלילה והבוקר בכל רחבי הארץ וגרמו להצפות בחלק מהאזורים. הגשם המקומי צפוי להימשך היום באזור החוף ובאזורים המדבריים, וכן יש סיכוי לשיטפונות בנגב ובמדבר יהודה

גשם בשדרות, הבוקר
הצפות בשדרות, הבוקר
שדרות מוצפת, הבוקר

גשמים מקומיים יורדים החל מהלילה (שלישי) ברחבי הארץ, בעיקר באזור החוף. בהמשך היום עדיין ייתכן גשם מקומי באזור החוף ובאזורים המדבריים ויש סיכוי לשיטפונות בנחלי הנגב ובאזור מדבר יהודה. הבוקר נרשם שיא של כל הזמנים לחודש יוני, כאשר באזור קיבוץ דורות בנגב המערבי ירדו 64 מילימטרים של גשם, כך עולה ממדידות של השירות המטאורולוגי. השיא הקודם לחודש זה עמד על 50 מילימטרים לאירוע גשם אחד, שנמדדו באזור הר מירון. 

מהשירות ההידרולוגי ברשות המים נמסר כי הגשמים גרמו לשטפונות בנחלים חנון, הבשור ושקמה שבמערב הנגב. שטפונות נרשמו גם בנחל איילון, בגלל זרימת מים מהשטחים הבנויים בתל אביב ובסביבתה, ובנחלים צין וזוהר שבערבה הצפונית. לפי השירות, שטפונות בהיקף ובעוצמה כאלו לא תועדו מעולם בישראל ביוני.

גשם ביוני אינו שכיח אך הוא מתרחש מעת לעת. הסיבה לאירוע הנוכחי היא כניסת אוויר קר מאזור הבלקן לאזור שבו נמצאת ישראל בשכבות הגבוהות של האטמוספרה. בשכבות הנמוכות יש אוויר חם יותר וניגוד זה יוצר זרמי אוויר חזקים, אשר ביחד עם הלחות באזור גורמים להתפתחות ענני גשם.

על פי חברת החיזוי מטאוטק, באשקלון ירד גשם בעוצמה חזקה במיוחד - כ-35 מילימטרים נרשמו עד כה, כאשר כ-20 מהם ירדו בתוך כעשרים דקות. גם בכמה מקומות בגליל ירדו גשמים, ובאזור השרון וראשון לציון נמדדו 8 מ"מ של גשם, בכל אחד מהאזורים. בשדרות ובאשקלון גרמו הגשמים להצפות, ובמושב תלמי ביל"ו שבמועצה האזורית מרחבים ירדו עד שעות הבוקר כ-20 מ"מ של גשם. 

הגשמים העזים הלילה והבוקר ממשיכים רצף חריג של גשמים חזקים שירדו בחודשים האחרונים. רוב אירועי הגשם בתקופה זו התאפיינו בתנאים המזכירים אזורים טרופיים, שבהם נוצרים ענני גשם מפותחים בתנאים של חום יחסי גבוה ולחות גבוהה. הרצף של האירועים התחיל עם השיטפונות בחודש אפריל ונמשך גם בחודש מאי. עם זאת, הגשם של היממה האחרונה היה בעל מאפיינים חורפיים יותר. 

ד"ר עמוס פורת מהשירות המטאורולוגי אומר כי "מדובר ברצף יוצא דופן, אבל זה לא משהו שאפשר להסביר אותו בהכרח כביטוי של שינוי אקלימי באזורנו". לעומתו, ד"ר עמיר גבעתי מרשות המים חושב אחרת. "אני בהחלט סבור שזה קשור לשינויים העולמיים של האקלים", אמר ל"הארץ". "המצב קצת דומה לאירופה בקיץ שבה יש יום קר ולפתע יום מאד חם. כך גם אצלנו. בסוף השבוע יהיו טמפרטורות של עד 40 מעלות וגם זה מאוד יוצא דופן ביוני". לפי השירות המטאורולוגי, חודש מאי האחרון היה החם ביותר מאז תחילת המדידות. לצד זאת, הוא גם היה גשום במיוחד ונכלל בו גם יום של ברד כבד.

תגובות