בירושלים נערכים לשלג בגובה 10 ס"מ; בצפון ביקשו מהתושבים להימנע מנסיעות

במבשרת ציון בוטלו הלימודים מחר לקראת השלג שצפוי לרדת. רשויות מקומיות בצפון התריעו בפני התושבים מפני מזג אוויר קיצוני

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הדגמת פיזור מלח בירושלים, היום

בירושלים ובצפון הארץ נערכים למזג האוויר הסוער ולשלג הצפוי בימים הקרובים. לפי תחזיות, בירושלים יירד שלג החל ממחר (רביעי) בצהריים, והוא צפוי להיערם על הקרקע. בעקבות התחזית פתחה עיריית ירושלים מרכז היערכות לסופה, והיום בערב יפתח חמ"ל השלג בעירייה. במקביל, העירייה תחל בפיזור מפלסות שלג ובחלוקת מלח לפיזור על הכבישים. גם המשטרה, מד"א ושאר גופי הביטחון הודיעו על היערכות מיוחדת לסופה.

>>> עדכונים בזמן אמת: מפלס הכנרת | מכ"ם הגשם

בעקבות מזג האוויר הסוער, הודיעה המועצה המקומית מבשרת ציון על ביטול הלימודים מחר. בירושלים, שבה מרבית בתי הספר סגורים בשל הגבלות הקורונה, העירייה טרם הכריעה אם להודיע על ביטול הלימודים. גם במועצה האזורית גולן טרם הוחלט אם לבטל את הלימודים בימים הקרובים, והמועצה הודיעה כי היא תעדכן את התושבים בהתאם לכמויות השלג שיצטברו באזור. 

בירושלים, חברת סיטיפס המפעילה את הרכבת הקלה הודיעה כי הרכבות בעיר מותאמות לנסיעה בשלג עד לגובה של חמישה סנטימטרים, וכי במקרה של שלג כבד יותר תופסק תנועת הרכבות. במקביל, החברה פנתה לנהגים בבקשה שימנעו מנטישת כלי הרכב על המסילה במקרה שהם נתקעים בשלג. כמו כן, החברה הודיעה כי רכשה אמצעי פילוס למסילות ומנגנוני חימום למפלגים במטרה למנוע הצטברות קרח. 

להערכת החזאי בועז נחמיה מאתר "ירושמיים", המתמחה בחיזוי מזג אוויר בעיר, השלג יחל להערם על הקרקע החל ממחר בערב - והוא עשוי להגיע עד לגובה של עשרה סנטימטרים, במיוחד בשכונות הגבוהות של העיר. 

סופת השלג הגדולה האחרונה בעיר אירעה בדצמבר 2013. היתה זו אחת הסופות הגדולות ביותר בהיסטוריה האקלימית של ירושלים, כשברוב העיר הצטברו יותר מ-50 סנטימטרים שלג על הקרקע. השלג גרם לנפילת עשרות אלפי עצים, שפגעו בקווי מתח וגרמו להפסקות חשמל שנמשכו ימים. מאז ערכה חברת החשמל מספר מבצעים להטמנת כבלי חשמל באדמה כדי להבטיח את האספקה גם בעת סופות שלג. באותה סופה נתקעו אלפי בני אדם ברכבם בדרך לעיר והתחבורה הציבורית לא פעלה כמעט שבוע. בעקבות לקחי מהסופה, החליטה המשטרה לחסום את הכבישים הראשיים לירושלים ובתוכה מיד כשהשלג מתחיל לרדת. 

במקביל, רשויות מקומיות בצפון הארץ ביקשו מהתושבים להתכונן למזג אוויר קיצוני. במועצה האזורית גולן הנחו את התושבים להימנע מנסיעות לא הכרחיות בשלג, ומאחר ועבודות פילוס השלג ייערכו בשעות היום בלבד, וקיים סיכוי לחסימות כבישים בשעות הלילה. גם בצפת כינסו אתמול את מטה החירום בעירייה, והתושבים התבקשו להימנע מנסיעה מחוץ לעיר החל ממחר לפנות בוקר, מחשש לחסימת כבישים, בדגש על השכונות הצפוניות בעיר.

גם באזורים שבהם לא צפוי שלג, הרשויות נערכות למצבי קיצון. עיריית חיפה פרסמה אתמול הודעה שלפיה מזג האוויר הסוער צפוי לגרום להצפות, קריסת עצים, רמזורים וקירות תומכים ולנזקים בחופי הרחצה. מהעירייה נמסר כי עובדיה "נערכים לטפל באופן מיידי בבורות ומכשולים אחרים שעשויים להיווצר בכבישים ולסכן את הציבור. במסגרת זו יוצבו גם בכוננות צוותי שאיבה לניקוז מים ולמקרים של פריצת ביוב. בנוסף הועמדו בכוננות כלים מכניים הנדסיים לפינוי סחף ופתיחת צירי תנועה. מפקחי העירייה יסייעו בחסימת צירים ופינוי תושבים במידת הצורך".   

מחברת החשמל נמסר כי החברה הרחיבה את המענה במוקד שירות הלקוחות 103 ותוגברו צוותי שטח. כמו כן, בוטלו עבודות יזומות וקודמו דיזל, גנרטורים וציוד כבד לאזור גוש עציון, אריאל, קצרין וצפת. במקביל, ממד"א נמסר כי הם ערוכים בכוחות מתוגברים למזג האוויר עם רכבי ארבע על ארבע וטרקטורונים, וכי הכשירו עשרות חובשים ופראמדיקים לנסיעה בטרקטורונים. בד בבד, מאיגוד ערים כנרת נמסר כי עקב הסערה הצפויה, ייסגרו כל חופי האיגוד החל מהיום בשעה 20.00. 

ביומיים הבאים צפוי להיות סוער, גשום וקר, ויירד שלג בהרים. מחר יירדו גשמים חזקים, מלווים בסופות רעמים וברד, מצפון הארץ ועד לנגב. שלג יירד בהרי הצפון והמרכז, כולל ירושלים וצפת, וצפוי להיערם על הקרקע באופן משמעותי. שלג קל ייתכן גם בפסגות הרי הנגב. קיים חשש כבד להצפות בערי מישור החוף והשפלה, ולשיטפונות בנחלי המזרח והדרום. יינשבו רוחות עזות, עם משבים במהירות של עד מאה קמ"ש ויותר.

ביום חמישי הסערה תיחלש בהדרגה, אך עדיין יירדו גשמים לפרקים מצפון הארץ ועד לנגב. בשעות הבוקר ייתכן שלג בהרי הצפון והמרכז, כולל ירושלים וצפת. בנוסף, ייתכן שלג קל בפסגות הרי הנגב. קיים חשש לשיטפונות בנחלי המזרח והדרום ויהיה קר מאוד. ביום שישי יהיה מעונן חלקית עד מעונן וקצת פחות קר, גשמים מקומיים יוסיפו לרדת ובחרמון ירד שלג. מהחל משעות אחר הצהריים יתמעטו הגשמים וייחלשו, תחילה בצפון ובהמשך במרכז ובדרום. ביום שבת יהיה מעונן חלקית עם עלייה בטמפרטרות, וייתכן גשם מקומי וקל.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ