מזג אוויר סוער בכל הארץ: שלג יורד בירושלים, בגולן ובגדה

בשל מזג האוויר הסוער בוטלו הלימודים ברשויות ברמת הגולן ובגליל, אך בירושלים הם יתקיימו כרגיל לפי תקנות הקורונה. הסערה צפויה להימשך כמה ימים, אך תיחלש בהדרגה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ירושלים, הערב

שלג יורד בשעה זו (רביעי) בירושלים, ובעקבות כך כביש 1 נחסם לתנועה במשך כשעתיים ממחלף שער הגיא ועד למחלף סחרוב לכיוון תל אביב. כמו כן, תנועת הרכבת הקלה הופסקה בעקבות השלג ותחודש מחר בבוקר. בלילה השלג החל לרדת ברמת הגולן, ולפנות בוקר גם בפסגות הגבוהות של הגליל ובצפון הגדה המערבית. במפלס התחתון של החרמון נערמו עשרות סנטימטרים של שלג, שצפוי להמשיך לרדת על ההר עד יום שישי. ביישוב מרום גולן הצטברו כ-40 סנטימטרים של שלג ובצפת עד כה נערמו חמישה סנטימטרים. המועצות האזוריות מרום הגליל, גליל עליון וגולן הודיעו על ביטול הלימודים ברוב מוסדות החינוך שבשטחן, וכך הודיעה גם עיריית צפת.

>>> עדכונים בזמן אמת: מפלס הכנרת | מכ"ם הגשם

בעקבות מזג האוויר הסוער נחסמו לתנועה כמה כבישים בצפון רמת הגולן ובגליל, וישנם שיבושים בתחבורה הציבורית באזור. רשות הטבע והגנים סגרה חלק משמורות הטבע ומסלולי הטיול בצפון ובדרום. הדיונים בבתי משפט השלום בצפת, קצרין ומסעדה בוטלו בשל השלג, ולא תתקיים קבלת קהל. מערך התחבורה הציבורית בצפת הפסיק את פעילותו בעקבות הצטברות שלג בכבישים.

להערכת החזאי בועז נחמיה מאתר "ירושמיים", המתמחה בחיזוי מזג האוויר בבירה, השלג בבירה עשוי להגיע לגובה של עשרה סנטימטרים, במיוחד בשכונות הגבוהות של העיר. ד"ר עמיר גבעתי, חוקר אקלים ומשאבי מים, צופה שהשלג ימשיך להצטבר בירושלים עד יום חמישי בבוקר. עיריית ירושלים פתחה אתמול מרכז היערכות לסופה והודיעה שתפזר מפלסות שלג ברחבי העיר. בנוסף, דאגה העירייה לחלק מלח לפיזור על הכבישים. גם המשטרה, מגן דוד אדום ושאר גופי הביטחון הודיעו על היערכות מיוחדת לסופה.

אפרת, היוםצילום: אמיל סלמן
צפון רמת הגולן, היוםצילום: גיל אליהו

עיריית ירושלים הודיעה הבוקר כי בתי הספר שמורשים לפעול בשטחה לפי תקנות הקורונה יפעלו היום כרגיל, אך הצהרונים יסתיימו בשעה 15:00.  במבשרת ציון ביטלו את הלימודים, וכך גם במועצת מטה יהודה. הורים מהמועצה הביעו תסכול מכך - היות שהשלג צפוי להיערם שם רק בשעות הערב.

חברת סיטיפס המפעילה את הרכבת הקלה בירושלים הודיעה כי הרכבות בעיר מותאמות לנסיעה בשלג עד לגובה של חמישה סנטימטרים, וכי במקרה של שלג כבד יותר תופסק תנועתן. במקביל, החברה פנתה לנהגים בבקשה שימנעו מנטישת כלי רכב על המסילה במקרה שהם נתקעים בשלג. כמו כן, החברה הודיעה כי רכשה אמצעי פילוס למסילות ומנגנוני חימום למפלגי המסילות במטרה למנוע הצטברות קרח. 

ירושלים, היוםצילום: אוהד צויגנברג
רמת הגולן, היוםצילום: גיל אליהו

סופת השלג הגדולה האחרונה בעיר אירעה בדצמבר 2013. היתה זו אחת הסופות הגדולות ביותר בהיסטוריה האקלימית של ירושלים, כשברוב העיר הצטברו יותר מ-50 סנטימטרים של שלג על הקרקע. השלג גרם לנפילת עשרות אלפי עצים, שפגעו בקווי מתח וגרמו להפסקות חשמל שנמשכו ימים. מאז ערכה חברת החשמל כמה מבצעים להטמנת כבלי חשמל באדמה כדי להבטיח את האספקה גם בסופות שלג. באותה סופה נתקעו אלפי בני אדם ברכבם בדרך לעיר והתחבורה הציבורית לא פעלה כמעט שבוע. כחלק מלקחי מהסופה, החליטה המשטרה לחסום את הכבישים הראשיים לירושלים ובתוכה מיד כשהשלג יתחיל לרדת. 

במקביל, רשויות מקומיות בצפון הארץ ביקשו מהתושבים להתכונן למזג אוויר קיצוני. במועצה האזורית גולן הנחו את התושבים להימנע מנסיעות לא הכרחיות בשלג, ומאחר שעבודות פילוס השלג ייערכו בשעות היום בלבד, קיים סיכוי לחסימות כבישים בשעות הלילה. בצפת כינסו את מטה החירום בעירייה, והתושבים התבקשו להימנע מנסיעה מחוץ לעיר החל מהיום, מחשש לחסימת כבישים. 

האזור הסמוך למעבר קונטרה ברמת הגולן, היוםצילום: Ariel Schalit/אי־פי
הטיילת בתל אביב, היוםצילום: הדס פרוש

מחברת החשמל נמסר כי היא הרחיבה את המענה במוקד שירות הלקוחות 103 ותגברה את צוותי השטח שלה. כמו כן, בוטלו עבודות יזומות וקודמה אספקת דיזל, גנרטורים וציוד כבד לאזור גוש עציון, אריאל, קצרין וצפת. במקביל, ממד"א נמסר כי הם ערוכים בכוחות מתוגברים למזג האוויר עם רכבי ארבע על ארבע וטרקטורונים, וכי הכשירו עשרות חובשים ופרמדיקים לנסיעה בהם. בד בבד, מאיגוד ערים כנרת נמסר כי עקב הסערה הצפויה, נסגרו כל חופי האיגוד. ממשרד הפנים נמסר כי כל חופי תל אביב אסורים לרחצה בשל חשש לזיהום כתוצאה מגלישת מי ביוב. 

ברד באוניברסיטת חיפה, הבוקרצילום: עדי חגג/אוניברסיטת חיפה

לצד השלג, ביומיים הבאים צפוי להיות סוער, גשום וקר. היום יירדו גשמים חזקים שילוו בסופות רעמים ובברד מצפון הארץ ועד לנגב. ייתכן שיירד שלג קל גם בפסגות הרי הנגב. קיים חשש כבד להצפות בערי מישור החוף והשפלה, ולשיטפונות בנחלי המזרח והדרום. ינשבו רוחות עזות, עם משבים במהירות של עד מאה קמ"ש. ביום חמישי הסערה תיחלש בהדרגה, אך עדיין יירדו גשמים לפרקים מצפון הארץ ועד לנגב. בשעות הבוקר ייתכן שיירד שלג בהרי הצפון והמרכז, כולל בירושלים ובצפת. בנוסף, ייתכן שיירד שלג קל בפסגות הרי הנגב. קיים חשש לשיטפונות בנחלי המזרח והדרום ויהיה קר מאוד.

ביום שישי יהיה מעונן חלקית עד מעונן וקצת פחות קר. גשמים מקומיים יוסיפו לרדת ובחרמון יירד שלג. אחר הצהריים יתמעטו הגשמים וייחלשו, תחילה בצפון ובהמשך במרכז ובדרום. בשבת יהיה מעונן חלקית ותחול עלייה בטמפרטרות, וייתכן שיירד גשם מקומי קל.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ