מות הזוג במעלית בת"א: המשטרה בודקת את טענות הדיירים לרשלנות

שירותי הכבאות פתחו בתחקיר על זמן התגובה של כוחות החילוץ: השכנים סיפרו כי שמעו קריאה לעזרה מהמעלית והתריעו על כך, אך לדבריהם עבר זמן רב עד שהגיעה העזרה ■ נמשכות ההצפות ברחבי הארץ: כביש הערבה נחסם לתנועה בשני הכיוונים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
חילוץ מהמעלית בתל אביב, היום
חילוץ מהמעלית שהוצפה בתל אביב, היוםצילום: יחידת התיעוד המבצעי כב"ה

גבר ואשה כבני 30 מתו היום (שבת) במעלית שהוצפה בבניין מגורים בדרום תל אביב. השניים, בני זוג, נלכדו במעלית וחולצו ממנה כשהם סבלו מהיפותרמיה קשה. המעלית ננעלה ונתקעה בחניון שהוצף במים בבניין חדש בשכונת התקווה, ככל הנראה בגלל קצר חשמלי. המשטרה בודקת את טענות הדיירים לרשלנות בתחזוקת הבניין ובפעולת גופי ההצלה, ושירותי הכבאות פתחו בתחקיר פנימי על זמן התגובה של הכוחות.

מפקד מחוז דן בשירותי הכבאות, רונן מכתייב, העריך כי השניים שנלכדו במעלית הם בני זוג שהתכוונו לרדת למכוניתם הפרטית בחניון. "מדובר בחניון שהוצף עקב הגשם", אמר. "בתנאים מאוד קשים, בראות אפס, נערכנו מבעוד מועד עם צוותי הצלה וצוללנים. הם צללו לפיר המעלית, פתחו את הדלת ומשו את הלכוד". חובש מד"א יוסף נהון, שהגיע למקום, סיפר כי כשהגבר חולץ מהמעלית הוא היה ללא דופק וללא נשימה, וסבל מהיפותרמיה קשה מאוד. פרמדיקית מד"א, נעמה קרמניאן, שטיפלה באשה שחולצה מהמעלית, סיפרה כי זו "היתה תחת המים זמן רב וחולצה מחוסרת הכרה במצב קריטי כשהיא סובלת מהיפותרמיה קשה מאוד".

הבניין שהוצף בתל אביב, בסוף השבוע
צוללנים של כיבוי האש בבניין שהוצף בתל אביב, היוםצילום: כיבוי והצלה

שכנים בבניין סיפרו כי דיווחו למשטרה על לכודים ועל ההצפה בחניון, אך איש לא הגיע במשך זמן רב. לדבריהם, אחד השכנים דפק על הדלתות ואמר לדיירים לפנות את המכוניות כי מים רבים מתחילים לדלוף לחניון, ושמע דפיקות וקריאה לעזרה מתוך המעלית. הם סיפרו כי רק לאחר שהזעיקו עובד עירייה שעבר ברחוב, כוחות ההצלה הגיעו למקום. במשטרה אמרו בתגובה כי התקבלה שיחה אחת במוקד מהאזור וכי דווח בה על הצפה ולא על לכודים. עוד מסרו כי כוחות המשטרה הגיעו במהירות למקום וכי כוחות הכיבוי הם שטיפלו בזירה.

כוחות כיבוי האש בבניין הוצף בתל אביב, היוםצילום: כיבוי והצלה

הבעלים של הבניין, אלפרד גדיד, סיפר כי שמע על ההצפה כשהיה בביתו ורץ למקום. "הדיירים אמרו לי ששמעו שצועקים מהמעלית 'הצילו'", אמר גדיד. "כל הניקוזים היו סתומים. ניסיתי עם דיירים להציל אותם, קראתי לאנשים ולשכנים וניסינו לפתוח את המעלית. זו היתה הצפה עד סוף המעלית, ולא היה מצב שמישהו יצא מזה חי". הוא מתח ביקורת על עיריית תל אביב שלא היתה ערוכה לגשמים: "זו אשמת העירייה, כל ההצפות הן בגלל הניקוזים של העירייה. המים עלו לגובה 2.5 מטר, ואף אחד לא היה ערוך לזה. כל הרחוב הוצף. הבניין הזה חדש ויש לו את כל התקנים".

הבניין שהוצף בשכונת התקווה, היום

שמעון שלוש, המתגורר ליד הבניין שהוצף, סיפר ל"הארץ" על שהתרחש בביתו באותה שעה: "ההורים שלי היו תקועים וצעקו לעזרה, ראיתי את הראש שלהם מציץ מעל המים. כל מוצרי החשמל הלכו, כל המיטות". על ניסיונות החילוץ אמר: "ראיתי את כל הכוחות מגיעים, אמרו לנו שנים שיעשו תשתיות ולא עושים כלום. עוד כשהייתי תינוק הבית פה הוצף". משה, מבקש מקלט שגר באזור, אמר: "כל הרחוב התמלא במים, והם נכנסו לתוך הבית עד גובה הברכיים. הילדים עלו על המיטות כדי לברוח. הבאנו סולם כדי לחלץ אותם, לא עזרו לנו אפילו שביקשנו".

כוחות כיבוי אש בבניין שהוצף, אתמול

בעיריית תל אביב אמרו כי התקרית שאירעה בבניין חריגה. ואולם, כמה דירות בשכונה הוצפו היום, וארבעה בני אדם פונו במצב קל מביתם. בעירייה טענו כי החליפו בעשור האחרון את מערכת הניקוז בשכונת התקווה, וכי מתבצעות במקום באופן שוטף עבודות תשתית. בסך הכל, לפי העירייה, נשאבו היום מים ביותר מ-200 דירות ברחבי העיר.

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר היום על התקרית: "אני מזועזע ממותם הטרגי של שני תושבי תל אביב שנהרגו באסון במעלית". הוא הוסיף כי שוחח עם עם השר לביטחון פנים גלעד ארדן ומ"מ מפכ"ל המשטרה ניצב מוטי כהן כדי לברר איך ניתן למנוע מקרים כאלו בעתיד.

רחוב קיבוץ גלויות בתל אביב, היוםצילום: דוראר בכרי

הצפות חריגות ברחבי גוש דן, כביש הערבה נחסם לתנועה

ברחבי הארץ נשמעו לאורך היום סופות רעמים וירד ברד. כבישים בגוש דן ובצפון הוצפו בעקבות הגשם הכבד ונהגים התקשו לחצות אותם. בדרום נחסם הערב לתנועה כביש 90 ממלונות ים המלח לעין גדי, בעקבות ההצפות באזור. שלג ירד בכמה יישובים בצפון רמת הגולן, בהם המועצות המקומיות בוקעאתא ומג'דל שמס, הקיבוצים מרום גולן ואורטל, וכן בהר מירון. לפי חברת מטאו-טק קיים חשש לשיטפונות בבקעת הירדן ובמדבר יהודה.

מרשות המים נמסר כי הכנרת עלתה בשלושה ס״מ מיום חמישי בבוקר, בשל הגשמים שירדו במהלך סוף השבוע. ואולם, הדגישו ברשות כי הגשמים שירדו לא השפיעו על קצב עליית מפלס הכינרת, שהוא מעט יותר מס"מ ליום. מפלס הכנרת עומד כרגע על 211.50-. עוד נמסר כי עקב הגשמים שירדו באזור הגליל המערבי והעליון ובאזורים גוש דן ויבנה, התפתחו זרימות חלשות עד בינוניות בנחל איילון. מחר יוסיף מזג האוויר להיות גשום וקר, אחר הצהריים יתמעט הגשם וייחלש. ביום שני יהיה מעונן חלקית והפוגה בגשמים, ותחול עלייה בטמפרטורות. בימים שלישי ורביעי צפויים להתחדש הגשמים.

כביש מוצף ביפו, היוםצילום: אילן אסייג

עלה או ירד? עקבו אחר השינויים במפלס הכנרת

הצפה באשדוד, היוםצילום: אילן אסייג

לפי רשות המים, באזור תל אביב ירדו היום במשך כשעתיים 74 מ״מ גשם, מתוכם כ- 50 מ״מ בחצי שעה. עיריית תל אביב מסרה כי נערכה לגשם מבעוד מועד, אך הכמויות שירדו היום היו חריגות בהיקפן. לדבריה, בשעות האחרונות ירדו בעיר כ-20% מכמות המשקעים השנתית הממוצעת.

במד"א מסרו כי במהלך היום טיפלו ב-11 נפגעים כתוצאה מפגעי מזג האוויר. בתל אביב פרדמיקים טיפלו באשה שסבלה מהיפותרמיה לאחר שאותרה בשלולית באחד מהרחובות בעיר. היא פונתה לבית החולים במצב יציב. אשה נוספת, כבת 55, חולצה ממכוניתה לאחר שזו שקעה במים עקב הצפה ברחוב ישראל גורי בעיר. היא פונתה במצב קל לבית החולים, כשעל גופה פגיעות קור קלות.

מכונית שכוסתה במים ביפו, היוםצילום: אילן אסייג

עוד נמסר כי פרמדיקים של מד"א טיפלו בכמה אנשים שביתם הוצף בתל אביב, כשהם סובלים מפגיעות קור קלות ומהיפותרמיה. פרדמיקים טיפלו בקשישה כבת 80 וצעירה בת 23 שסבלו מפגיעות קור קלות בגפיים, בגבר בן 55 שהיו לו סימנים של פגיעות קור קלות, ובאשה בת 28 שסבלה מהיפותרמיה קלה. הארבעה פונו לאחר מכן לבית החולים.

שלג בצפון רמת הגולן, היוםצילום: גיל אליהו

מהמשטרה נמסר כי כלל הכבישים במחוז תל אביב פתוחים לתנועה. זאת, לאחר שבמשך היום הוצפו רחובות רבים בעיר, ביניהם רחוב דרך נמיר, חלק משדרות רוקח ורחובות ביפו המובילים לשדרות ירושלים. בלב העיר פתחי הניקוז עלו על גדותיהם בכמה רחובות, בהם אחד העם, מוהילבר וחובבי ציון.

לפי חברת מטאוטק, באזור הגליל והכרמל ירדו עד שעות אחר הצהריים 30 מילימטרים של גשם. בתוך כך, בצפון הוצפו רחובות בשכונת נוה משה בעתלית ובקיבוץ נווה ים הסמוך, בעקבות קריסת מערכת הניקוז של כביש 2. מוקדם יותר היום חילצו אנשי כיבוי אש אדם שנלכד עם מכניתו במעבר תת קרקעי במושב בוסתן הגליל. גובה המים במעבר הגיע לכמטר וחצי.

אתר החרמון סגור היום ומחר בשל תנאי מזג האוויר. מהנהלת האתר נמסר כי "ההחלטה לא לפתוח היום את אתר החרמון נבעה משיקול ומתחזית מזג אוויר שנערכנו אליה. אנחנו מקווים שבסיום המערכת הזאת אתר החרמון יפתח גם לגלישה". באתר מתבצעות היום ומחר עבודות לפינוי השלג מהדרכים כדי להכין את האתר למבקרים כשייפתח.

צפון רמת הגולן, היום צילום: גיל אליהו

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ