לקראת הסערה: במשטרה קראו להימנע ממעליות וחניונים, שקי חול הונחו ברחובות בת"א

גשמים רבים צפויים לרדת עד לסוף השבוע ברחבי הארץ, וכוחות השיטור וההצלה יתוגברו. בעקבות מותם של בני הזוג במעלית מוצפת בשבת, בעיריית ת"א יתגברו את הכוננות

בר פלג
בר פלג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עובדים מניחים שקי חול בתל אביב, היום
עובדים מניחים שקי חול בתל אביב, היום
בר פלג
בר פלג

מזג האוויר החל ממחר (רביעי) יהיה סוער, ומשקעים רבים צפויים לרדת ברוב חלקי הארץ עד לסוף השבוע. בעקבות ההצפות בשבת האחרונה, שהובילה בין היתר למותם של בני הזוג דין שושני וסתיו הררי בתל אביב, בעירייה נקטו בשורת צעדים, בהם הנחת שקי חול ברחובות. עם זאת, בעירייה לא מתכוונים לפתוח מראש מקלטים ציבוריים כמחסה לדרי רחוב, מלבד מקלט אחד בדרך יפו. בנוסף, בשירותי הכבאות ובמשטרה מתכוונים להגביר את פריסת הכוחות, ופרסמו רשימת הנחיות לציבור.

מחר ירדו גשמים מלווים בסופות רעמים בצפון הארץ ובמישור החוף המרכזי. במשך היום הגשם יתפשט למרכז, ובערב ירד גם בצפון הנגב, עם חשש לשיטפונות. הטמפרטורות ירדו ויעשה קר מהרגיל. בחרמון צפויה סופת שלגים, ושלג קל ייתכן בשעות הבוקר בצפון רמת הגולן. קיים חשש להצפות בערים ולשיטפונות בנחלים.

החניון שהוצף ברחוב נדב בת"א, שלשוםצילום: תומר אפלבאום

בין ההנחיות של המשטרה ושירותי הכבאות, נמצאת קריאה להימנע מכניסה לחניונים ולמקומות אחרים במפלס נמוך, וכן מכניסה למעליות במקרים של נפילות חשמל והצפות. שושני והררי, בני 25, נהרגו בשבת לאחר שנלכדו במעלית בחניון הבניין שלהם ברחוב נדב בשכונת התקוה. שכניהם טענו כי ניסו להזעיק את כוחות ההצלה, אך התקשו להתקשר למוקדי החירום. כוח החילוץ הגיע לזירה כשעה וחצי לאחר שהדיירים החלו להתקשר למוקדים.

בשירותי הכבאות ובמשטרה נערכים בכוחות מתוגברים בפריסה ארצית. המשטרה נערכת לחסימת צירים בכבישים ברחבי הארץ, ופרסמה המלצה לציבור שלא לנסוע או לטייל באזורים המועדים לשיטפונות. עוד קראה המשטרה לנהגים להתאים את הנסיעה לתנאי הדרך, להימנע מנסיעה בכבישים מוצפים ולנקוט אמצעי זהירות בעת הנסיעה. במשטרה המליצו בנוסף לוותר על נסיעות שאין הכרחיות.

רחוב מוצף באשדוד, בשבתצילום: אילן אסייג

השר לביטחון פנים, גלעד ארדן, קיים הערכת מצב עם כוחות החירום וההצלה לקראת הסערה. בין היתר, הוא הנחה את הגורמים לתגבר את כוחות הצוללנים, להקצות מסוקי משטרה בכדי לקצר את זמני ההגעה של הכוחות לאזורים שבהם נדרש חילוץ, ולאייש את המוקדים באופן מלא.

בעיריית ת"א נערכים לפי נוהל חירום לסופה בדרגה ג', שמשמעו הגברת הכוננות. בין היתר, יוקם חמ"ל עירוני, יוצבו משאבות, ביוביות וצוותי חילוץ בכוננות ויתפרסו בשטח נציגים של העירייה. בנוסף, שקי חול הונחו ברחובות מועדים להצפות, וכמה מרכזים קהילתיים יפתחו בראש במטרה לקלוט מפונים בעת הצורך.

בעיריית ת"א סימנו את אזור רחוב הבושם בשכונת לבנה, סמוך לפארק בגין, כמקום הבעייתי ביותר לקראת סוף השבוע. לשם כך, עובדי העירייה פרסו שם משאבה מבעוד מועד - דבר שלא קרה בשבת האחרונה. החל משעה 6:00 מחר יכנסו 150 עובדי אגף שיפור פני העיר לכוננות מיידית, עם כלים הנדסיים ושש משאבות.

גם התושבים שבעי ההבטחות נערכים בעצמם לגשם. ״אני עושה את מה שהעירייה לא עושה", אמר אריאל חבני, תושב רחוב הבושם שביתו הוצף בסערה האחרונה, תוך שהוא חופר ומסדר את סוללת הבוץ המגינה על ביתו. ״הסוללה קרסה בשבת. המים הגיעו לתעלה בשצף קצף, עברו אותה ובמקום להיכנס לקולטן של העירייה, הם חצו ושברו את הסוללה. זה הציף לי את כל הבית לגובה 30 ס"מ".

לדברי חבני, במשך יומיים הוא עמל כדי לתקן את הנזקים, בלי עזרה מהעירייה. "פניתי שיביאו טרקטור כמה פעמים ביומיים האחרונים, אמרו לי 'בטיפול' וכלום לא נעשה", אמר. "הזניחו אותנו בלי יכולת מענה. הכל היה מוצף, לקחתי את הילדים וברחתי איתם. לא הרגשתי את הרגליים מהקור".

במתחם בהמשך הרחוב שבו מתגוררות חמש משפחות, המצב נראה כאוטי, עדות לסערה. במקום אין חשמל, אין גז והדיירים לא גרו בו מאז שבת. אחד הילדים שרף לעצמו פחית טונה כדי לאכול, בעוד שאר הדיירים מעלים את הרהיטים שנשארו על הגובה.

״לאט לאט ראינו שהמים עלו", מספרת חנה שוע, אחת הדיירות. "בשלב ראשון ניסינו להרים רהיטים צעקתי לכולם שהמים עולים. תוך עשר דקות הכל היה מוצף". שוע, לה שישה ילדים בגילי שנה וחצי עד תשע, סיפרה כי הם היו על הספה כשהחלה לצוף. "העברתי אותם מהחלון דרך קיאק", סיפרה. "אף אחד לא ענה לי בשום מוקד, ועד שענו לי אמרתי להם שאנחנו אבודים. נתנו לנו אופציה לישון במתנ"ס. אין לנו בגדים, קיבלנו תרומות".

עובדים שואבים מים בתל אביב, היום

בן משפחתה, בן ערמי, סיפר כי חלק מהבתים צמודי הקרקע ברחוב אסורים לכניסה בגלל המים שנאגרו בקירות. ״אני עם כפכפים כבר כמה ימים כי הנעליים הלכו לנו", אמר ערמי. "הכל נזרק, גם הרהיטים, וברווחה לא עוזרים לנו. רון חולדאי מתנער מאחריות".

ביום חמישי יוסיפו הגשמים לרדת ברוב חלקי הארץ ויהיה קר מהרגל, עם חשש לשיטפונות ולהצפות בערים ובנחלים. בחרמון ימשיך לרדת שלג. ביום שישי יהיה גשום לפרקים ברוב חלקי הארץ, קר מהרגיל ומושלג בחרמון. בשבת תחול עליה קלה בטמפרטורות ומזג האוויר יהיה מעונן חלקית, עם גשם מקומי בשעות הבוקר.

הים מחר יהיה סוער וגובה הגלים יגיע לארבעה עד שישה מטרים. הרוחות ינשבו בכיוון דרומי-מערבי ובמהירות של בין 40 ל-60 קמ"ש.

סקירה סינופטית

שקע עמוק מעל אזורנו גורם למזג אוויר סוער וגשום.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

מחאת הדיור מול הכנסת. הממשלה הנוכחית לא פעלה בנחישות להורדת מחירי הדירות

מי אשם ביוקר המחיה? אלה הנושאים החמים בבחירות הקרובות

מצעד מחאה של תומכי הליכוד ונתניהו בכיכר הבימה בתל אביב, בינואר

במידה רבה, זהו סיפור כישלונו של השמאל הישראלי כולו

צילום: אמיל סלמן

האם ייתכן שמגע עם האדמה משפר את המערכת החיסונית?

משה טוב עם אשתו רות וילדיהם. הסיפור הוסתר במשך שנים

מתחת לאף של פינושה, השגריר הישראלי הציל מאות צ'יליאנים ממוות

התינוק הרוקד של "אלי מקביל"

אנחנו נתקלים במילה הזאת כל הזמן, מעטים יודעים מה מקורה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ