אז איפה זה בכלל E1?

מהו בדיוק השטח בין ירושלים למעלה אדומים שמרתיח את העולם? מדור חדש עושה סדר בנושאים המרכזיים שבראש החדשות

חיים לוינסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חיים לוינסון

מה זה E1?
E1 הוא שטח בן 12 קמ"ר (לשם השוואה: שטחה של רמת גן הוא כ-13 קמ"ר ושל לוד כ-12 קמ"ר), המשתרע מצפון וממערב לעיר מעלה אדומים. מוניציפאלית, השטח שייך לעיריית מעלה אדומים.

למי שייכות האדמות בשטח?
רוב האדמות ב-E1 הוכרזו אדמות מדינה. חלק נוסף של השטח הופקע עבור מעלה אדומים בשנות השבעים. במתחם יש גם מובלעות של קרקעות פלסטיניות, אך התוכנית לא נוגעת להן.

מה פירוש השם E1?
בעבר התייחסה המדינה לשטח ממזרח לירושלים כאזור E, כדי לציין מזרח (East). כך למשל, בהחלטת הממשלה על הקמת ההתנחלות במצפה יריחו, נכתב שהגרעין יעלה לקרקע באזור "E מעלה אדומים". הספרה 1 נוספה כדי לציין את האזור המסוים הזה. בעיריית מעלה אדומים מכנים את האתר "מבשרת אדומים".

מהן תוכניות המדינה בשטח?
לשטח יש תוכנית מתאר כוללת, וממנה נגזרות עוד חמש תוכניות מתאר: שתיים למגורים, לתעשייה, למלונאות, ולמאגר מים המכונה "כתף צופים". לפי תוכניות המתאר למגורים, מתוכננות 1,250 יחידות דיור בדרום השטח, ו-2,400 בחלקו המזרחי. אזור התעסוקה מיועד לקום בשטח בן 1,340 דונם. תוכנית המלונאות כוללת הקמת עשרה בתי מלון, בהם 2,152 חדרים ועוד 260 יחידות דיור.

היכן עומדות התוכניות?
לכל תוכנית יש סטאטוס אחר, אך כולן תקועות בשלבי תכנון שונים משנת 2005.

מה קרה בשנת 2005?
הפלסטינים התלוננו על קידום תוכניות הבנייה בשנת 2004, לאחר שמשרד השיכון החל בעבודות עפר נרחבות באזור. קונדוליזה רייס, אז היועצת לביטחון לאומי ואשת הקשר ללשכת ראש הממשלה, ביקשה הבהרות מישראל. דב וייסגלס, ראש לשכתו ושליחו של ראש הממשלה אריאל שרון, התחייב שישראל לא תבנה ב-E-1. ואכן, משנת 2005 התוכניות הוקפאו.

כיצד ייתכן שהתחילו לבנות בשטח ללא אישורי בנייה?
במהלך 2005-2003, משרד השיכון בהנהגתו של השר אפי איתם קידם בנייה בלתי חוקית נרחבת בגדה המערבית, בין היתר באזור E1, במגרון ובגבעת האולפנה.

מה בנו שם?
בהשקעה של עשרות מיליוני שקלים, משרד השיכון הכין את התשתיות להקמת הבתים בשכונה הדרומית. העבודה כללה הקמת מחלף מעל כביש מספר 1, סלילת כביש בן שלושה מסלולים לכל כיוון, חציבה בסלע כדי ליישר את ההר, הכנת תשתיות הביוב וכיוצא בזה.

את מי משמשות התשתיות הללו?
בראש ההר עומדת תחנת משטרת מחוז ש"י, ששוטריה נוהגים בכביש. שאר האזור עומד שומם.

האם נכונה טענת הימין שיצחק רבין הוא שדחף לבנייה בשטח?
אכן. ב-1994, בימיו של יצחק רבין, החלה הממשלה בתכנון הראשוני של האזור.

ומה לגבי הטענה שהדבר חיוני ליצירת רצף בין ירושלים למעלה אדומים?
טענה זו אינה נכונה. אין אפשרות ליצור רצף בין ירושלים למעלה אדומים, מכיוון שישנה "חגורה" של כפרים פלסטיניים, בהם ענתא, א-זעיים ועזרייה, שיפרידו בין הערים, גם אם E1 ייבנה.

האם נכונה הטענה שבניית האזור תנתק את שני חלקי הגדה?
כן ולא. מכיוון שלפלסטינים אסור להיכנס לירושלים, התנועה מצפון הגדה ולדרומה נעשית דרך עזריה, ואדי נאר ואבו דיס. זהו כביש גרוע ופקוק תמידית, שעובר בתוך אזורים מיושבים ויש בו הבדלי גובה משמעותיים. בתכנון תחבורתי הגיוני, יש להקים כביש חדש שחלקו יעבור באזור E1. לישראל הייתה בעבר תוכנית חלופית: סלילת כביש 80 שיקיף את מעלה אדומים ממזרח בטבעת ענק, ויחבר בין הצפון לדרום הגדה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ