מורה נבוכים

כל מה שרציתם לדעת על המצוק הפיסקלי

חמי שלו
ניו יורק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים14
חמי שלו
ניו יורק

המצוק הפיסקלי הוא השם שהוענק לשורה של צעדים כלכליים דרסטיים, שאמורים להיכנס לתוקף באופן אוטומטי בעוד שלושה שבועות, ב-1 בינואר 2013. הצעדים כוללים ביטול הקלות במס, לצד קיצוצים רוחביים בתקציב. שיעורם הכולל של הצעדים מגיע ל-600 מיליארד דולר, מעט פחות מ-4% מהתוצר המקומי הגולמי של ארצות הברית. המומחים חוששים שהצעדים עלולים לגרום לעלייה דרמטית בשיעורי האבטלה, לצמצום ניכר בכושר הקנייה של הצרכנים האמריקאים, לנפילות קשות בשוקי ההון ובקיצור - למיתון מהיר ועמוק. הכינוי מצוק פיסקלי מסמן את החשש שהכלכלה האמריקאית כולה תידרדר בפתאומיות לתהום. כדי למנוע זאת, הנשיא ברק אובמה והקונגרס - כולל בית הנבחרים הרפובליקאי - צריכים לגבש הסכמה ולבטל את הגזרות הקרבות.

האם הביטוי מתאים?

רוב המומחים סבורים שהמיתון לא יתרחש בכזו מהירות - אלא אם כן שוקי ההון יקרסו לחלוטין - אלא בהדרגה, ולכן בשבועות האחרונים רבים מעדיפים את הביטוי מדרון פיסקלי. אחרים סבורים שמדובר במשבר צנע, או לחלופין במסלול מכשולים. העיתונאי והבדרן ג'ון סטיוארט לועג לנבואות הזעם הסופניות בתקשורת והוא מכנה את המצוק בתואר "CLIFFPOCALYPSEMAGGEDONACAUST", כלומר, מצוק-אפוקליפסה-אחרית הימים-שואה. בהקשר זה ראוי גם לציין את ההשוואות הספקניות בין החרדה מפני המצוק הפיסקלי לבין החשש מבאג 2000, שעורר פניקה לפני תחילת המילניום הנוכחי, אך בסופו של דבר התברר כאזעקת שווא.

מי המציא את הביטוי מצוק פיסקלי?

הביטוי מיוחס ליושב ראש הבנק הפדראלי, בן ברננקי, שהשתמש בו בעדות לקונגרס בתחילת השנה, או לחלופין לכלכלן בחברת ההשקעות גולדמן זקס בשם אלק פיליפס. אבל האבהות הלשונית האמיתית כנראה שייכת לעיתונאי בשם ספיר אחמד, שבמאמר משנת 1989 על קיצוצים צפויים בתקציב החינוך של מדינת מיזורי השתמש בביטוי מצוק פיסקלי.

למה זה קורה?

המצוק מורכב מגורמים רבים, אך בולטים בתוכו כמה אלמנטים מרכזיים: פקיעת תוקפן של הקלות נרחבות במס שניתנו בתקופת הנשיא ג'ורג' בוש לפני כעשור - כולל מס הכנסה, מס ירושה ומס רווחי הון, וכן הורדה במס מעסיקים משנת 2010; וקיצוץ רוחב בתקציב האמריקאי, כולל תקציב הביטחון, בשיעור שבין 9.6%-7.6%. הקיצוץ נובע מהסכם שהושג באוגוסט 2011 בין הנשיא לקונגרס, במסגרתו נאלץ אובמה לאשר קיצוץ כפוי בתקציב בתמורה להסכמת הקונגרס להעלאת תקרת החוב הלאומי האמריקאי.

ומה יקרה אם האמריקאים יפלו מהמצוק?

ההערכה היא שהמשק האמריקאי יאבד ב-2013 למעלה מ-3 מיליון מקומות עבודה ושהאבטלה תטפס בחזרה לשיעורים הגבוהים מ-9%; שיעור הצמיחה של הכלכלה האמריקאית יירד בכ-3% ויהפוך לשלילי; נטל המסים על כל אמריקאי יעלה בכ-3,000 דולר בממוצע, כשבעלי ההכנסות הבינוניות ייפגעו במיוחד; הצריכה תרד, עסקים ייסגרו, עוד אנשים יאבדו את מקום עבודתם, וחוזר חלילה. אבל יש גם קרן אור באפלה: בעיית הגירעון בתקציב, שיש הרואים בה את הרעה החולה של הכלכלה האמריקאית כולה, תיפתר במידה רבה: החוב הלאומי יירד בתוך עשור אל מתחת ל-60% מהתמ"ג, כפי שהכלכלנים ממליצים. מסיבה זו, יש שטוענים שאין להתערב במצוק הפיסקלי, כדי שארצות הברית תעבור מה שמכונה חוויה יוונית, עם כל הקושי, ותסדיר את בעיות החוב שלה אחת ולתמיד.

אז מה עושים?

הנשיא אובמה ויושב ראש בית הנבחרים ג'ון ביינר צריכים להסכים על חקיקה שתבטל את הצעדים השונים ותנהיג מתונים יותר במקומם. שני הצדדים הגישו לאחרונה הצעות המשקפות את התהום האידיאולוגית הפעורה ביניהם: אובמה רוצה להעלות מסים, בעיקר על העשירים, ומתנגד לקיצוץ בתוכניות ממשלתיות. הרפובליקאים לעומת זאת מתנגדים להעלאות מס, אך תובעים את צמצום ההוצאות הממשלתיות, למעט בביטחון.

אז מה יהיה?

התסריטים השונים הם: 1. לא יושג הסדר, המצוק הפיסקלי יתרחש ב-1 לינואר כצפוי, ואמריקה תיקלע למיתון עמוק; 2. עם השבעת הקונגרס החדש בינואר, יתחדשו המגעים להשגת הסדר; 3. הרפובליקאים יסכימו עכשיו להעלאות מס, אך ינסו לבטלן בתחילת השנה הבאה, כשאובמה שוב יזדקק לאישור של הקונגרס להעלאת תקרת החוב; 4. הקונגרס יחליט לדחות את הצעדים עד לשנת 2014, ולהקפיא את המצב הנוכחי; 5. הצדדים יכו את הכל התחזיות וישלפו מן הכובע שפן ענק בדמות עסקת חבילה שתכלול את הסדרת כל הנושאים השנויים במחלוקת, ובא לוושינגטון גואל.

ותחזית לסיום

הנשיא לשעבר ביל קלינטון: "הם כמו שני כלבים הפוגשים אחד את השני מעל נתח בשר. הם מריחים אחד השני. הם נעים לכיוון של הסכמה. זה מה שקורה עכשיו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ