על מטאורים, מטאוריטים, אסטרואידים ומה שביניהם

האם יש קשר בין שני האירועים החלליים שאירעו אתמול, מה מדענים יכולים ללמוד מהתקרית ברוסיה ולמה בעצם היה פיצוץ? שאלות ותשובות

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ

כ-1,200 בני אדם נפגעו אתמול (שישי) מפיצוץ מטאוריט בשמי רוסיה, בהם 200 ילדים. רוב הנפגעים נפצעו משברי זכוכיות שהתנפצו כתוצאה מגל ההדף שיצר פיצוץ המטאוריט. נשיא רוסיה ולדימיר פוטין הורה לשלוח 20 אלף אנשי חירום והצלה להרי אורל, אזור הפגיעה, כדי לסייע לתושבי האזור ולפנות את שרידי המטאוריט. האירוע הקוסמי יוצא הדופן, שהתרחש בסמיכות מפתיעה לאירוע קוסמי נדיר נוסף, מעבר אסטרואיד במרחק קרוב מאוד לכדור הארץ - יותר קרוב מהלוויינים המקיפים את הפלנטה שלנו, עורר תשומת לב רבה למתרחש מעל ראשנו, ושאלות שונות. "הארץ" מציג את התשובות לשאלות המרכזיות שעלו בעקבות האירועים.

מה ההבדל בין אסטרואיד, מטאור ומטאוריט?

אסטרואיד, כמו זה שחלף בסמיכות גבוהה לכדור הארץ אמש (שישי), הינו סלע החג סביב כוכב, בדומה לכוכב לכת זעיר. כאשר פיסות של פסולת חלל מסוגים שונים, כמו חלקי אסטרואידים או כוכבי שביט, נמצאות במסלול התנגשות עם כדור הארץ, הן נקראות מטאורידים. כאשר מטאורידים חודרים לשטח האטמוספרה של כדור הארץ, שמם משתנה למטאורים.

מרבית המטאורים נשרפים עם חדירתם לשטח האטמוספרה, אך אם חלקים מהם שורדים את החיכוך ופוגעים בקרקע, כפי שקרה ברוסיה, חלקים אלה נקראים מטאוריטים.

יש קשר בין המטאוריט שפגע ברוסיה לאסטרואיד שפספס את כדור הארץ?

מדענים שללו את האפשרות שיש קשר בין האירועים. השערות ראשוניות סברו כי כדור הארץ עובר דרך "מבול של מטאורים", אך המטאור הרוסי הגיח מכיוון שונה. ככל הנראה מדובר בשני אירועים מאוד נדירים שבאורח מקרי אירעו באותו הזמן.

למה המטאור התפוצץ?

אסטרואידים הינם גושי סלעים, אז מה הופך אותך לכל כך נפיצים? במילה אחת - מהירות. האנרגיה הקינטית או אנרגיית התנועה של אסטרואיד היא עצומה. המטאור ברוסיה חדר לשטח האטמוספירה במהירות של 64,374 קמ"ש.

האנרגיה הנצברת מהחיכוך של האסטרואיד באטמוספרה, מחממת את הסלע במידה כזו שהוא הופך לגז. הגז החם מתרחב במהירות באטמוספרה - למעשה מתפוצץ. מדענים מעריכים את כמות האנרגיה שהשתחררה מפיצוץ המטאור ברוסיה בין 300 אלף טונות ל-500 אלף טונות של חומר נפץ - פי 30 מעוצמת פצצת האטום שהוטלה על הירושימה ב-1945.

עד כמה האירוע נדיר?

בתוך הריק במערכת השמש חגים מיליארדי סלעים בגדלים שונים, וההתנגשויות שלהם עם האטמוספרה של כדור הארץ הן תכופות מאוד. לרוב מדובר בחלקים בגודל של גרגיר הנשרפים גבוה בשטח האטמוספירה. חלקיקים גדולים יותר, בגודל של אפונים, נראים בשמי הלילה כ"כוכבים נופלים", אך גם חלקיקים בגודל זה לעולם אינם פוגעים בקרקע.

בממוצע כל יום נכנס לאטמוספרה עצם בגודל של כדורסל, ואילו עצם בגודל של מכונית פוגע בערך אחת לחודשיים. אנו לא שמים לב לאירועים אלה כי כמעט תמיד הם הם נשרפים באטמוספרה. מדענים מעריכים כי אותם חלקיקים זעירים מצטברים לכדי 80 טונות של חומר הנופלים מהחלל החיצון אל שטח כדור הארץ בכל יום.

המקרה היחיד המתועד של פגיעת מטאוריט שגרמה לפיצוץ כה עוצמתי התרחשה ב-30 ביוני 1908. באותו יום חדר לאטמוספרה ככל הנראה אסטרואיד קטן, ופיצוץ המטאור אליוה או הפך החריב מיליוני עצים בשטח של 800 קמ"ר, בטונגוסקה, אזור גדול ובלתי מיושב בסיביר. אולם האירוע אתמול הינו האירוע המתועד הראשון בו נפצעים בני אדם כה רבים מפגיעת מטאוריט.

ב-2009 נפגע נער גרמני בן 14 בידו ממטאוריט. "כשזה פגע בי, זה הפיל אותי במהלך המעוף (של המטאוריט) והמשיך לנוע מהר מספיק כדי להיקבר בתוך הכביש", הסביר הנער גריט בלאנק.

מה מדענים יכולים ללמוד ממטאוריט כזה?

חוקרים מנסים לאתר חתיכות ושברים של הסלע. מטאוריטים עשויים להיות בעלי ערך רב, והם נמכרים בשווי של כ-670 דולרים לגרם, בהתחשב בהרכבם וגודלם. כיוון שמטאוריטים לא עברו שינויים במשך מיליארדי שנים, שלא כמו סלעים על פני כדור הארץ החשופים לשינויים וולקניים, חוקרים ומדענים מתעמקים בשברים שלהם על מנת ללמוד יותר על היקום הקדום. ישנם חוקרים המקווים גם לאתר במטאוריטים חומרים אורגניים שאולי השפיעו על התפתחות החיים בכדור הארץ.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ