מה שחשוב לדעת על הסיוע הצבאי של רוסיה לסוריה

למה ממשיכה רוסיה לתמוך באסד וכיצד היא מתכננת לעשות זאת והאם ישראל באמת מודאגת מאספקת הטילים או שהחשש משרת מטרות אחרות

אנשיל פפר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אנשיל פפר

מהם הטילים החדשים שבאחרונה דווח שרוסיה מתכוונת לספק לסוריה?

מדובר בשתי מערכות. הראשונה, האס-300, היא דגם מתקדם של מערכת טילים להגנה אווירית, שפותחה עוד בסוף שנות השבעים אבל שוכללה מאוד בשנות התשעים. לאס-300 מספר יתרונות על פני מאות סוללות הנ"מ מתוצרת סובייטית ורוסית שכבר נמצאות בידי סוריה. ראשית, היא יכולה לפגוע במטרות במרחק של עד 200 ק"מ. שנית, באפשרותה לפעול מול עשרות מטרות בו זמנית. בנוסף, המערכת ניידת ונישאת על גבי כלי רכב כבדים, מה שמקשה על איתורה והשמדתה. בעבר היו מספר פרסומים על אספקת המערכת לסוריה ואיראן. העסקה נחתמה כבר ב-2007 אבל הרוסים נענו לבקשות ישראליות ואמריקאיות והסכימו ב-2010 להשעות את העסקה. כעת הרוסים מסבירים כי בכוונתם "להשלים את העסקה", אבל אינם מבהירים מתי בדיוק יעבירו את שתי הסוללות שסוריה הזמינה.

המערכת השנייה היא הפי-800 המכונה "יאחונט", טיל שיוט נגד ספינות שהוכנס לשרות מבצעי ברוסיה לפני כ-13 שנה. היאחונט מסוגל לטוס מהר יותר מפי שניים ממהירות הקול ולפגוע במטרות ימיות במרחק של עד 300 ק"מ, עם ראש נפץ של 250 ק"ג. רוסיה כבר סיפקה לסוריה שתי סוללות עם 72 טילי יאחונט לפני כשנה וחצי, וכעת הכוונה היא לספק מערכת מכ"ם מתקדמת שתשפר את דיוק הטילים. הניו יורק טיימס דיווח בשבוע שעבר שלפי בכירים בוושינגטון, רוסיה כבר העבירה לסוריה משלוח חדש של טילים מסוג זה.

משגר ותחנת מכ"ם עבור טילים מסוג S-300צילום: אי–פי

איך עשויים הטילים להשפיע על הזירה?

אם סוריה תחזיק במערכות טילים אלו, ישראל (וכל כוח צבאי אחר) תתקשה לתקוף אווירית מטרות בשטח סוריה או לבצע פשיטה מהים. האס-300 יקשה גם על השימוש בטילי Stand-off (חימוש מדויק שמשוגר ממטוס קרב הטס במרחק עשרות קילומטרים מהמטרה ומתחמק מאיום מרבית מערכות הנ"מ) שנמצאים בידי ישראל, ארה"ב וחילות אוויר נוספים. המערכת אף עשויה לפגוע בטילים בליסטיים. היאחונט עלול להגביל את חופש התנועה של אניות ישראליות ומערביות מול חופי סוריה ולהקשות על מבצע ימי נגדה ונגד לבנון. הטווח של טיל השיוט עלול גם להוות איום על אסדות הקידוח בשדות הגז הטבעי מול חופי ישראל.

האם צה"ל מסוגל להתמודד עם הטילים?

ראש אמ"ן לשעבר, אלוף במיל' עמוס ידלין, אמר בסוף השבוע שחיל האוויר מסוגל להתמודד עם האס-300. בתקשורת הזרה דווח בעבר שחיל האוויר כבר התאמן מול מערכות דומות שנמצאות בידי בעלות ברית כמו יוון, קפריסין ואזרביג'אן. בשנים האחרונות, חיל האוויר הצליח לחדור את מערך הנ"מ הסורי הצפוף לפחות שלוש פעמים. האס-300, אם אכן יתפרס בסוריה, צפוי להקשות על משימה עתידית אבל לא להוות מחסום. לעומת זאת, אספקה אפשרית של טילים אלה לאיראן תהיה בעייתית יותר מכיוון שחיל האוויר אינו מסוגל לשגר מספר גדול של מטוסי קרב ולוחמה אלקטרונית לאיראן כפי שניתן לעבר סוריה השכנה.
בזירה הימית, מאז הפגיעה בספינה אח"י חנית במלחמת לבנון השנייה, שופרו מאד יכולות ההגנה של חיל הים. האנייה נפגעה אז מטיל מתוצרת סין, שנורה מחופי לבנון על ידי אנשי משמרות המהפכה האיראניים מחופי לבנון. מערכות ההגנה כיום כוללות בין השאר טילי ברק 8. גם במקרה הזה, היאחונט יהווה גורם איום נוסף על הסטי"לים הישראליים אבל לא חמור דיו כדי למנוע את פעילותם מול חופי סוריה.

טיל קרקע-ים מדגם יאחונט משוגר בתרגיל סוריצילום: רויטרס

מה הסיכויים שהטילים אכן יסופקו לאסד?

טילי היאחונט כבר פרוסים ככל הנראה באזור נמל טרטוס לחופי הים התיכון, בלב האזור העלאווי שם שוררת רגיעה יחסית. סביר להניח שבזמן שעבר מאז הצבתם (כנראה ב-2011) כבר הגיעו לרמה מבצעית וייתכן מאוד שטכנאים וקצינים רוסים נמצאים שם כדי להדריך את הכוחות הסוריים. עם זאת, הנוכחות הרוסית עשויה להגביל את השימוש שהסורים יעשו בטילים.

לגבי האס-300, המצב פחות ברור. לא ברור מהיכן תגיע המערכת מכיוון שהחברה המייצרת ברוסיה הודיעה בשנה שעברה שהיא סוגרת את קו הייצור. ייתכן שרוסיה תעביר מערכת משומשת שנמצאת כבר בשימוש ההגנה האווירית שלה.

השאלה הקריטית יותר היא כיצד יצליח הצבא הסורי - שנפגע קשות משנתיים של מלחמת אזרחים ורבבות עריקות וגם קודם לכן סבל ממחסור במשאבים - לקלוט לשורותיו מערכת מתקדמת ומורכבת שכוללת שלושה סוגי מכ"ם שונים ולהפוך אותה למבצעית. קשה לראות את הסורים עומדים במשימה במצבם הנוכחי. פתרון אפשרי עשוי להיות שיגור האס-300 עם מפעילים רוסיים אבל קשה לראות את רוסיה מסכנת את אנשיה בלב זירת הלחימה. אספקת האס-300 נראית כעת יותר כאיום רוסי מאשר אפשרות מוחשית.

אז למה בישראל כל כך מודאגים מהטילים?

שאלה טובה. לא ברור מדוע נרשמת רמת דאגה כל כך גבוהה בצד הישראלי והאם הביקור הבהול של בנימין נתניהו אצל הנשיא פוטין בשבוע שעבר היה מוצדק או בעל סיכוי (לפי כמה דיווחים, זו היתה בכלל יוזמה רוסית – פוטין הוא שזימן את נתניהו להזהירו נגד תקיפות נוספות על סוריה). ייתכן מאוד שזהו ספין שנועד לשרת מספר מטרות. נתניהו, כמו רבים אחרים בממשלה ובמערכת הביטחון, מודאג מאוד מהשתלטות מורדים ג'יהאדיסטים על סוריה ומהעברת נשק מתקדם וכימי להם לחיזבאללה. למרות מעשי הטבח שהוא מבצע בעמו, נראה שיש בישראל מי שסבור שעדיף ששלטון אסד ישרוד ככל הניתן. פרסום עסקת הטילים הרוסית עשוי לחזק את ידו של אסד ולהבליט את העובדה שהוא עדיין זוכה לתמיכה רוסית משמעותית.

הימצאות טילים מתקדמים בידי סוריה תחזק גם את המתנגדים בוושינגטון להתערבות צבאית לטובת המורדים. המתנגדים להתערבות טוענים כבר זמן רב שלסוריה הגנה אווירית וימית טובה בהרבה מזה שעמד לרשות המשטר בלוב ולכן תקיפה תהיה עסק מסוכן. התקיפות הישראליות האחרונות ערערו את הטענה הזאת והופעת האס-300 תחזור ותחזק אותה.

ניסוי בשיגור טיל יאחונט (משנייה 0:30):

המרוויחים העיקריים מסבב הפרסומים (מלבד משטר אסד) הם הרוסים, שמבקשים להפגין כלפי המערב (וישראל) שהם לא ויתרו על אסד ושמבחינתם ניסיון להתערבות צבאית מערבית יפגע ישירות באינטרס רוסי.

למה הרוסים עדיין מסייעים לאסד?

הפרסומים על אספקת הטילים הם חלק ממהלך נרחב יותר של הפגנת תמיכה רוסית באסד. היא מתלווה לתמרון ימי בו 11 ספינות מלחמה רוסיות מתקבצות בימים אלה במזרח הים התיכון, לא רחוק מחופי סוריה. זהו התמרון הגדול ביותר של הצי הרוסי בים התיכון מאז נפילת ברית המועצות.

לרוסים יש עניין רב בהישרדות של אסד. הוא השליט החילוני האחרון בעולם הערבי שאינו נחשב בעל ברית של הממשל האמריקאי או תומך בתנועות האיסלאמיות הקיצוניות, שמאיימות על השליטה הרוסית במחוזותיה המזרחיים. אסד הוא המוקד המובהק האחרון של ההשפעה הרוסית במזרח התיכון ואף שהתקרב מאוד לציר האיראני-שיעי בעשור האחרון, דווקא מלחמת האזרחים הופכת אותו לנתון יותר לחסדיה של מוסקווה.
נמל טרטוס הסורי משמש את הצי הרוסי בהסכם חכירה ארוך-טווח והוא כיום האחיזה הצבאית היחידה של רוסיה בים התיכון. אפילו אם המשטר בדמשק יקרוס, טרטוס צפויה להחזיק מעמד תקופה נוספת בגלל מיקומה בלב החבל העלאווי. כפי שמעידה אספקת טילי היאחונט, לרוסיה ולאסד אינטרס משותף בהגנה על רצועת החוף.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ