מורה נבוכים

מה לעשות כשיש אזעקה ברכבת?

מן המכונית תצטרכו לצאת, באוטובוס תצטרכו להתכופף ואם אינכם שומעים טוב את האזעקות, דריו או סמארטפון יוכלו לסייע לכם. מדריך

גילי כהן
גילי כהן
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
גילי כהן
גילי כהן

* בעת נסיעה במכונית: יש לעצור בצד הדרך, לצאת מהמכונית ולהיכנס למבנה או למחסה קרוב. אם לא ניתן להגיע למבנה או למחסה תוך פרק הזמן העומד לרשותנו יש לצאת מהרכב, לשכב על הקרקע ולהגן על הראש באמצעות הידיים. במקרה שלא ניתן לצאת מהרכב, יש לעצור בצד הדרך ולהמתין שבע־שמונה דקות.

בחוץ: יש להיכנס למבנה קרוב, בהתאם לזמן העומד לרשותנו. אם אין מבנה בקרבת מקום, או אם נמצאים בשטח פתוח, יש לשכב על הקרקע ולהגן על הראש באמצעות הידיים

* במבנה: יש להיכנס לממ"ד, ממ"ק (מרחב מוגן קומתי), מקלט או חדר פנימי מוגן, ולסגור דלתות וחלונות. דיירי הקומה העליונה בבניין שבו יותר משלוש קומות, במבנה ללא ממ"ד, ממ"ק או מקלט פנימי, יירדו שתי קומות. דיירי הקומה העליונה המתגוררים בבניין בן שלוש קומות במבנה ללא ממ"ד, ממ"ק או מקלט פנימי יירדו קומה אחת. אזרחים נדרשים לא להימצא ברחבות הכניסה לבניינים, מכוון שקיים סיכון לרסיסים והדף כתוצאה מנפילת טילים בסמוך למבנים. 

* בקרוואן: יש לשכב במרכז הקרוואן ולהגן על הראש באמצעות הידיים, להתרחק מפתחים וחלונות.

צילום: גיל כהן-מגן

* בתחבורה ציבורית: בהישמע אזעקה, על הנהג לעצור את האוטובוס ולפתוח את דלתותיו. הנוסעים מתבקשים להתכופף מתחת לקו החלונות ולהגן 
על ראשם.

* ברכבת: בעת אזעקה, על הנהג להאט את מהירות הרכבת ל–30 קמ"ש. בפיקוד העורף קובעים כי "יש להימצא מתחת לקו החלונות במשך 10 דקות".

* האזעקה הסתיימה. שמעתי קול פיצוץ. מה עליי לעשות כעת?

אם לא ניתנה הנחיה אחרת – לאחר 10 דקות ניתן לצאת מהמיגון. בפיקוד העורף קוראים לתושבים להתרחק מחפצים לא מזוהים או מרקטות, וכן להמשיך ולהאזין להנחיות 
באמצעי התקשורת.

* כמה זמן יש לי להגיע למרחב מוגן?

זמן ההתראה שניתן משתנה בהתאם לאזור שבו שוהים - מטווח זמן מיידי ועד לשלוש דקות. ניתן לראות את טווח הזמן הרלוונטי באתר פיקוד העורף בכתובת: www.oref.org.il או להתקשר למרכז המידע של הפיקוד במספר הטלפון 104 כדי לברר את זמני הכניסה למרחבים המוגנים ביישובים.

* האזעקות לא נשמעות באופן ברור. מה עליי לעשות?

פיקוד העורף החל לציין בערוצי הטלוויזיה ובאתרי אינטרנט שונים כאשר נשמעות אזעקות ברחבי הארץ. בנוסף לצופרים, אפשר לקבל התרעה גם ברדיו ובביפרים המיועדים לאנשים עם ליקויי שמיעה. יש אפליקציות לא רשמיות שמאפשרות לקבל דיווחים על אזעקות ברחבי הארץ, אך לא מומלץ להסתמך עליהן בלבד.

* כיצד אוכל לדעת שיש אזעקות בשעות הלילה?

פיקוד העורף מפעיל ברדיו תדרי "גל שקט", בין חצות ל–6 בבוקר. כדי להתעדכן בתדרי הרדיו באזור מגוריכם יש להיכנס לאתר פיקוד העורף או לעקוב אחר פרסומי הפיקוד ברשתות החברתיות.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ