"הארץ" מסביר: הסיבות שבגללן טראמפ לא מצליח לבנות חומה

זו היתה הבטחת קמפיין מרכזית, והוא גם השבית את הממשל באופן חלקי בגללה, אך בינתיים מתקשה נשיא ארה"ב להשיג תקציב לתוכנית הדגל שלו - הקמת גבול פיזי עם מקסיקו לאורך כ-3,200 ק"מ

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מהגרים ממרכז אמריקה בגבול ארה"ב-מקסיקו ליד העיר טיחואנה, דצמבר 2018. ברקע: קטע גדר
מהגרים ממרכז אמריקה בגבול ארה"ב-מקסיקו ליד העיר טיחואנה, דצמבר 2018. ברקע: קטע גדר צילום: AFP

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ משבית את הממשל באופן חלקי עד שיושג תקציב להקמת חומה בגבול הדרומי עם מקסיקו. טראמפ מאשים את הדמוקרטים בכניסת המוני מהגרים לא חוקיים למדינה, ואמר בסוף השבוע האחרון ש"החומה בישראל עובדת 99.9%", כדוגמה למחסום גבול קיים שעושה את העבודה ביעילות.

אלא שראש הסגל היוצא של טראמפ, ג'ון קלי, אמר בראיון פרישה ל"לוס אנג'לס טיימס" שהנשיא יודע שלא תוקם חומה בצורה בגבול על אף הבטחותיו לאורך הקמפיין. "נטשנו את הרעיון של חומת בטון בשלב מאוד מוקדם של הנשיאות", אמר קלי.

גדר הפרדה בבנייה ליד סנטה תרזה בניו מקסיקו, בשבוע שעברצילום: AFP

מה הסיפור של החומה במקסיקו ומה חושבים בארה"ב על "תוכנית הדגל" של הנשיא? "הארץ" מסביר:

1. מה המצב כיום בשטח?

גבול ארה"ב-מקסיקו משתרע על פני כ-3,200 ק"מ וכיום יש חומה או גדר הפרדה בחלקו לאורך כ-1,100 ק"מ. רוב המכשולים הפיזים שקיימים כיום – יריעות מתכת גלית, לוחות בטון או גדל תיל או עץ –  נמצאים בעיקר ליד אזורים עירוניים במדינות טקסס, ניו מקסיקו, אריזונה וקליפורניה שמהווים יעד אטרקטיבי למהגרים. במקביל למכשולים הפיזיים מוצבים לאורך הגבול סוכנים פדרלים של משמר הגבול האמריקאי.

2. מי בעד החומה ומי נגד?

טראמפ עומד בראש התומכים בבניית חומה בגבול עם מקסיקו, והוא הציב את הנושא בראש סדר קמפיין הבחירות שלו. בקרב המפלגה הרפובליקאית הדעות חלוקות בנושא החומה ובסוגיית הסכום שצריך להוציא על בנייתה. "אני אבנה חומה גדולה, ואיש לא בונה חומות יותר טוב ממני, תאמינו לי, ואני אבנה אותן בזול, אני אבנה חומה גדולה בגבול הדרומי שלנו", אמר טראמפ ביוני 2015 כשהשיק את קמפיין הבחירות שלו לנשיאות ארה"ב ובאותה עת אמר שהמקסיקאים שנכנסים לארה"ב הם "אנסים" ו"סוחרי סמים". במפלגה הדמוקרטית מתנגדים באופן כללי לחומה של טראמפ וגם לעלות הקמתה הגבוהה.

באשר לאמריקאים, סקר שנערך השבוע עבור האתר "דה היל" מצא ש-56% מהאמריקאים מתנגדים לבניית חומה עם מקסיקו ואילו 44% תומכים בתוכנית הנשיא. 51% חשבו שטראמפ והדמוקרטים צריכים להגיע לפשרה על הסדר ביטחון בגבול בעלות של 2.5 מיליארד דולר ו-49% אמרו שלא צריכה להיות פשרה.

כמו כן, הבעיה הגדולה של טראמפ היא שכשני־שלישים מהגבול נמצאים בטקסס, וחלק גדול ממנו על שטח פרטי. נציגי המדינה בקונגרס התנגדו להקמת חומה והביעו מורת רוח מהרעיון שרכוש פרטי יופקע. בפעם האחרונה שהממשל הפדרלי ניסה דבר דומה, ב–2008, הוא נתקל במאות תביעות.

3. כמה עולה החומה?

טראמפ טוען שהעלות הכוללת של הקמת החומה בגבול הדרומי תהיה 12-10 מיליארד דולר, אולם על פי מומחים הסכום גבוה בהרבה ומוערך בכ-44-20 מיליארד דולר. היועצת הבכירה של הנשיא קליאן קונווי אמרה באחרונה שהנשיא התפשר ומסכים על תקציב של חמישה מיליארד דולר, אולם הסנאט לא מוכן לאשר אותו. "הנשיא ביקש במקור 25 מיליארד דולר. בית הנבחרים אישר 5.6 מיליארד דולר. הם עשו את העבודה שלהם. עכשיו הסנאט צריך לחזור (עם סכום). זו השקעה צנועה".

4. האם גבול פיזי עם מקסיקו באמת יעיל?

יעילותה של חומה במניעת כניסת מהגרים שאין להם אישורי שהייה והברחת סמים מוטלת בספק. רוב האנשים ששוהים בארה"ב באופן לא חוקי — כ–66% מהם לפי הערכות של המרכז ללימודי הגירה בניו יורק – נכנסו באופן חוקי, באמצעות ויזה, ונשארו אחרי שזו פקעה. לפי נתונים של הרשות לאכיפת סמים, רוב הסמים המוברחים לארה"ב עושים את דרכם לצרכנים דרך מעברי גבול מוכרים — מוסתרים בכלי רכב או על גופם של אנשים שנכנסים למדינה באופן חוקי. כמו כן, לא ברור אם החומה של טראמפ יעילה נגד מנהרות של מבריחי הסמים בגבול עם מקסיקו. לאורך השנים אותרו לא מעט מנהרות כאלה, שחלקן נחפרו מתוך בתים במקסיקו ויצאו בשטח ארה"ב.

מהגרים מהונדורס עוברים בתעלת ביוב מתחת לגבול ארה"ב-מקסיקו, דצמבר 2018צילום: REUTERS/Mohammed Salem

5.  יכול להיות שבסוף לא תהיה חומה כמו שטראמפ רוצה?

התבטאויות באחרונה של כמה בכירים אמריקאים רומזות שאולי, בסופו של דבר, מה שיישאר מהחומה הגדולה והיפה של טראמפ הם בעיקר דיבורים ומעט מאוד חומת בטון כפי שהבטיח הנשיא לבוחריו. ראש הסגל היוצא קלי אמר כאמור ש"טראמפ ויתר על רעיון של חומת בטון בשלב די מוקדם של ממשלו". היועצת הבכירה לנשיא קונווי אמרה אתמול ל"פוקס ניוז" ש"תהיה כנראה חומה בכמה מקומות, יהיו כנראה לוחות פלדה, ייתכן שיהיו שיפורים טכנולוגיים". הסנאטור הרפובליקאי לינדזי גרהאם אכל אמש ארוחת צהריים עם טראמפ ולאחר מכן אמר לכתבים ש"החומה הפכה למטאפורה לביטחון בגבול" והוסיף שייתכן שהחומה תהיה בסך הכול "מכשול פיזי לאורך הגבול", אך לא אמר איזה סוג של מכשול והאם הוא יכסה את כל הגבול.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ