אז מה הסיפור של מסמך הרפז?

מי כתב את מסמך הרפז, מה הקשר לגלנט ואשכנזי ולמה מבקר המדינה התערב? לקראת פרסום דו"ח מבקר המדינה הסופי ביום ראשון, קצת סדר בדברים

גילי כהן
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
גילי כהן
גילי כהן

מהו מסמך הרפז?

הכינוי שניתן למסמך שפורסם בחדשות ערוץ 2 באוגוסט 2010, אז הוצג כ"מסמך גלנט". הוא כלל את דרכי הפעולה שיביאו למינויו של האלוף (במיל') יואב גלנט, אז מפקד פיקוד הדרום, לרמטכ"ל. המסמך הוצג כמסמך אותנטי, עם הלוגו של חברת "ארד תקשורת" – מעין תוכנית אסטרטגית למינויו של גלנט לתפקיד ראש המטה הכללי של צה"ל. בצמרת צה"ל החזיקו במסמך במשך חודשים טרם הדלפתו לערוץ 2.

עם פרסום המסמך, ביקשו אנשי "ארד תקשורת" לפתוח בחקירה פלילית כדי לבדוק מי זייף את המסמך, שהוצג ככזה שיצא מחברתם. החקירה העלתה כי כותב המסמך הוא בועז הרפז, סגן אלוף במילואים, ששימש בתפקיד מרכזי במערך המבצעים המיוחדים בצה"ל. הרפז הודה כי כתב את המסמך, אך מאוחר יותר חזר בו מהודאתו. מכאן שמה של הפרשה, שמגוללת את היחסים העכורים שנוצרו בין שתי הלשכות הבכירות בישראל.

מדוע מבקר המדינה התערב בפרשה?

כמעט חודשיים אחרי פרסום המסמך, הודיע מבקר המדינה, מיכה לינדנשטראוס, על פתיחת חקירה בנוגע לפרשת המסמך. המבקר הודיע כי בכוונתו לערוך "בדיקה נרחבת" בשורה ארוכה של סוגיות הקשורות לנושא, וחקר בין היתר את היקף העסקתו של הרפז במערכת הביטחון, קשרי הגומלין שלו עם גורמים בתוך המערכת, וכן את הפעולות שנעשו בצבא ובמערכת הביטחון הקשורות לעיסוק במסמך עצמו.

מהם החשדות המופנים כלפי כל אחד מהצדדים (לפי פרסומים בעיתונות עד כה, מאחר ויש צו איסור פרסום בנושא)?

להגדלה לחצו כאן

גבי אשכנזי: לשכתו הפעילה את הרפז לאיסוף מידע מכפיש על שר הביטחון ברק. לאחר הפצת טיוטת דו"ח מבקר המדינה אמרה פרקליטתו כי עיון בה מגלה כי סביבתו לא הייתה מעורבת בכתיבת המסמך, זיופו, או הדלפתו.

אהוד ברק: התנהלות בעייתית בין לשכות שר הביטחון והרמטכ"ל, בעיקר במינויי קצינים בכירים (סגן רמטכ"ל ודובר צה"ל).

ארז וינר: עוזר הרמטכ"ל לשעבר. המבקר אסף חומרים המתעדים שש וחצי שעות שיחה במצטבר בין הרפז לוינר, שהוקלטו על ידי לשכת הרמטכ"ל. הרמטכ"ל הנוכחי, בני גנץ, ביטל את מינויו המתוכנן לקצין החינוך הראשי בשל מעורבותו בפרשה. עם סיום בדיקת המבקר, ובהיעדר מניעה משפטית, אמרו בצבא כי יוכל להתמודד על תפקיד תת-אלוף.

בועז הרפז: אסף באופן עקבי מידע מכפיש על שר הביטחון ברק ומקורביו, בשליחות וינר ובידיעה חלקית לפחות של גבי אשכנזי.

יוני קורן: ראש מטה שר הביטחון. גורם מרכזי ביחסים הבעייתיים בין לשכת ברק ללשכת אשכנזי.

מדוע לא מתפרסמים כעת עיקרים מתוך הדו"ח עצמו? הרי בעבר הודלפו פרקים מטיוטת הדו"ח.

הדו"ח עצמו מסווג כעת כ"סודי ביותר", וחל איסור על פרסומו. במקביל, ישנו צו איסור פרסום של בית המשפט העליון על החומר שנמסר למבוקרים העיקריים בפרשת המסמך בחודשים האחרונים. צו איסור הפרסום הוצא ביוני השנה על ידי שופט בית המשפט העליון, נועם סולברג, וכולל איסור פרסום ארעי על כלל החומרים שהועברו על ידי מבקר המדינה לכל המעורבים המרכזיים בפרשה, זאת לצורך גיבוש תגובתם לדו"ח הביקורת. בהמשך קבע בג"ץ כי כל חומרי הגלם שנאספו במהלך בדיקת המבקר לא יתפרסמו אלא רק לאחר פרסום הדו"ח עצמו.

מתי דו"ח המבקר יפורסם?

הדו"ח המלא יתפרסם ביום ראשון ה-6 בינואר 2013, בשעה 16:00.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ