פרשנות || ביטול נסיעת מלך סעודיה לארה"ב - כרטיס צהוב לנשיא אובמה

המהלך הדיפלומטי של המלך סלמאן לא נועד לאותת על ניתוק היחסים עם ארה"ב, אלא להבהיר כי סעודיה דורשת מדיניות אמריקאית נחרצת בנושאים המרכזיים שבמחלוקת - איראן וסוריה

צבי בראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים25
צבי בראל

"המלך סלמאן עסוק ביישום הפסקת האש בתימן ובפיקוח על הסיוע ההומניטרי למדינה ולכן לא יוכל להגיע למפגש הפסגה בקמפ דיוויד" — כך הסביר, או תירץ, שר החוץ הסעודי עאדל  אל־ג'ובייר את החלטתו המפתיעה של המלך סלמאן להיעדר מן הפסגה של ראשי מדינות המפרץ עם הנשיא ברק אובמה. 

אין ספק שענייניה של תימן והפסקת האש שאמורה לאפשר את כניסתם של משלוחי הסיוע חשובים ביותר, אבל בממלכה הסעודית יש די בעלי פקידים שיכולים לפקוח עין על המערכה התימנית, החל בשר ההגנה, הנסיך מוחמד בן סלמאן, שהוא גם בנו של המלך, דרך יורש העצר הנסיך מוחמד בן נאיף ושאר הפיקוד הבכיר. אבל נראה כי המלך סלמאן ביקש להעביר לנשיא אובמה מסר חד וברור כשברגע האחרון, וחרף הודעת הבית הלבן שאישרה את הגעתו, ביטל את השתתפותו. לאמור, סעודיה אינה מתכוונת עוד להאזין לדברי הסבר, התנצלות, שכנוע או קילוסין מפיו של נשיא ארה"ב, והיא דורשת עמדה ומדיניות אמריקאיות נחרצות, לא פחות מאלה שהפגינה סעודיה כאשר החלה את המלחמה נגד החותים בתימן. 

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ