מגלן היה הראשון להקיף את העולם? לא לפי ספרד

בפורטוגל מציינים 500 שנה לתחילת מסעו ההיסטורי של מגלה הארצות, אך בספרד מזכירים שמלכם נתן את חסותו למגלן ומבקשים לאשש את מעמדו של הנווט הספרדי שהשתתף בהפלגה

רפאל מינדר, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רפאל מינדר, ניו יורק טיימס

ב–20 בספטמבר 1519, הפליג מגלה הארצות הפורטוגלי פרדיננד מגלן אל מה שתהיה ההקפה הראשונה של כדור הארץ. מסע זה היה אחד הגורמים לשינוי הסחר בעולם ורשם את שמו של מגלן בספרי ההיסטוריה. כך הפך מגלן למקור גאווה לפורטוגל, שלפני שנתיים ביקשה מאונסק"ו להעניק מעמד של מורשת עולמית ל"נתיב מגלן".

אולם יש עוד מדינה שרשאית לטעון לזכותו של ספן על הקפת העולם הראשונה. מלך ספרד היה זה שנתן את חסותו למסע, וכעת במלאת 500 שנה להקפה, מבקשת המדינה לחזור ולאשש את מעמדה וגם את מעמדו של הנווט הספרדי חואן סבסטיאן אלקאנו שהשתתף בהפלגה. מגלן הפליג מספרד עם צי של חמש ספינות, אבל הוא עצמו עשה רק את מחצית המסלול. לאחר שחצה את המיצר שבקצה הדרומי של יבשת אמריקה הנקרא כיום על שמו, הוא נהרג בקרב בפיליפינים. רק אחת הספינות השלימה את ההקפה, שנמשכה שלוש שנים, ועליה פיקד אלקאנו, קצין ספרדי יליד חבל הבאסקים. "הפוקוס תמיד היה על מגלן, אבל כולם צריכים לדעת שהמיזם היה של מלך ספרד, מומן בכסף ספרדי והושלם על ידי נווט ספרדי דגול, שמפעלו נשכח למרבה הצער", אמרה כרמן איגלסיאס, נשיאת האקדמיה המלכותית להיסטוריה של ספרד. "החגיגות צריכות לאזן מחדש את הקשר בין מגלן לאלקאנו", הוסיפה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ