הפצע נפתח שוב, עם ביקורו של קיסר יפאן בשדה קרב מעבר לים

זיכרונות ממלחמת העולם השנייה

מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה

סייפאן (אי-פי). קיסר יפאן אקיהיטו הגיע אתמול לביקור רשמי של יומיים באי סייפאן האמריקאי, שבו ובסביבותיו התחולל אחד הקרבות המפורסמים ביותר במלחמת העולם השנייה. הקיסר התפלל בעבור עשרות אלפי היפאנים ובעבור אלפי האמריקאים והמקומיים שאיבדו את חייהם בקרבות במקום.

זהו הביקור הראשון של קיסר יפאני בשדה קרב של מלחמת העולם השנייה הנמצא בחו"ל. בנמל התעופה בטוקיו, לפני שיצא לביקורו, אמר אקיהיטו: "הפעם, על אדמה הרחק מחופינו, נתאבל שוב ונזכור את אלו שאיבדו את חייהם במלחמה, ונזכור את הדרך הקשה שבה נאלצו משפחות ההרוגים ללכת. לבנו כואב כשאנו חושבים על אלו שלחמו במקום שבו לא היו מזון, לא מים ולא טיפול רפואי לפצועים".

הביקור מתרחש על רקע כעס גובר בסין ובשתי הקוריאות, על מה שנתפש בעיני רבים ככשלונה של יפאן לכפר על הזוועות, שלהן היתה אחראית בתקופה שבה שלטה על שתי המדינות. כמו כן, רבים בסין ובקוריאות כועסים על ביקוריו החוזרים של ראש ממשלת יפאן, ג'ונאיצ'ירו קואיזומי, במקדש המלחמה בטוקיו - הנחשב לסמל רב עוצמה לשלטונה של יפאן באסיה לפני 1945.

אחד המקומות בהם ביקר הקיסר הוא "צוק בנזאי", ממנו קפצו חיילים יפאנים אל מותם כיוון שחששו להיתפס בידי האמריקאים. כשקפצו מהצוק קראו היפאנים "בנזאי", או "חיים ארוכים" - מלות ברכה אחרונות לקיסר המנוח הירוהיטו, אביו של אקיהיטו.

מבצע "פוג'ר", שהחל ב-15 יוני 1944, כונה ה"די-דיי של האוקיינוס השקט". כניעתו של סייפאן שלושה שבועות מאוחר יותר איפשרה למפציצים האמריקאיים להלום בעריה של יפאן, להחליש את מערך ההגנה של המדינה ואת רצונה לצאת לקרב. מהאי השכן, טיניאן, יצאו המטוסים שהטילו את הפצצות האטומיות על הירושימה ונגסאקי בתחילת אוגוסט 1945. הקיסר הירוהיטו הכריז על תבוסתה של יפאן ב-15 באוגוסט. לפחות 30 אלף חיילים יפאנים ו-12 אלף אזרחים יפאנים, ויותר מ-5,000 אמריקאים, כמחצית מהם נחתים, ועוד כאלף מקומיים, נהרגו באי ובאיים הקרובים.

אף כי יש האומרים שהשפעתה של יפאן על האי חזקה מבעבר - בעיקר משום שכלכלתו של סייפאן תלויה במידה רבה בתיירות היפאנית - הכעס על עברה הצבאי של המדינה עדיין בא כאן לידי ביטוי. אקיהיטו היה אמור ליהנות מקבלת פנים חמה באי, אך מיעוט של קוריאנים החיים כאן איימו להפגין נגד ביקורו, משום שהקיסר לא תיכנן לבקר באנדרטה לחיילים הקוריאנים שנהרגו בקרבות.

עם זאת, רבים כאן בירכו על ביקורו של אקיהיטו, אפילו בשל הפרסום שהוא מעניק לאי. חוויאר אטליג, בן המקום, שמע כל חייו סיפורי זוועה על קרובי משפחה שעברו התעללות או נהרגו על ידי היפאנים. למרות זאת, אטליג מציאותי: הוא עובד כנהג מונית, ורוב לקוחותיו הם תיירים יפאנים. "מה שקרה קרה", אמר. "זהו העבר. משהו שסבי והסבא רבא שלי נאלצו לחוות. לא אני".

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ