כשהאל ובוש לצדם, מתנגדי האבולוציה חוזרים להילחם בתורתו של דארווין

ו "תכנון תבוני" במקום "ברירה טבעית"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

בחודשים הבאים צפויה מועצת החינוך של מדינת קנזס לקבל החלטה בעניין המסעיר ביולוגים, אישי חינוך ואנשי דת ברחבי ארה"ב כבר שנים רבות - האם לאפשר ללמד בבתי הספר הממלכתיים גרסה של תורת הבריאה - "תכנון תבוני" שמה - המערערת על תורת האבולוציה של דארווין.

המועצה, כך זה נראה, תחליט בחיוב. השינויים המוצעים בתוכנית הלימודים כבר קיבלו אישור ראשוני של המועצה, וביניהם ניתן למצוא את הוספת המלה "עשוי" לקביעה כי "השינוים ההדרגתיים שחלו במשך דורות רבים עשויים היו להתבטא בוואריאציות בקרב אוכלוסיות וזנים". בנוסף, התפישה הקובעת שזן אחד התפתח מזן אחר מוגדרת על פיהם "שנויה במחלוקת... מבוססת על מסקנות שהוסקו מראיות עקיפות או נסיבתיות".

אף אחת מאמירות אלה אינה שגויה כשלעצמה. אך השפעתן המצטברת, כפי שכמה מחברי מועצת החינוך אמרו בעצמם, תביא מן הסתם מורים לדון באלטרנטיבות לתורת האבולוציה - שאותה הגדירה אחת מחברי המועצה, קוני מוריס, "סיפורי בדים".

קנזס היא רק אחת מהמדינות שבהן מתחוללת מתקפה על הוראת תורת האבולוציה. בג'ורג'יה, למשל, הדביקה מערכת החינוך המקומית באחד המחוזות מדבקות על ספרי לימוד שבהן נאמר: "אבולוציה היא תיאוריה, לא עובדה". שופט מחוזי הורה להסיר את המדבקות.

בפנסילווניה, דן בית הנבחרים המקומי בהצעת חוק הקוראת להוסיף למערכת החינוך הממלכתית אלטרנטיוות לתורת האבולוציה. העיר דובר במדינה אף אימצה הנחיות אלה: "תשומת לבם של התלמידים תופנה לפערים/בעיות בתאוריה של דארווין ולתורות אבולוציה אחרות". בחודש הבא אמור הנושא להידון בבית משפט, שיתבקש לפסוק אם הנחיה זו עומדת בסתירה לתיקון הראשון לחוקה. בסך הכול, סכסוכים בסוגיית האבולוציה מתבררים כרגע ב-20 מתוך 50 מדינות בארה"ב.

אפשר להתפתות ולראות את המחלוקת כדוגמה נוספת להגברת כוחו של הימין הדתי בארה"ב, אך זו אינה התמונה כולה. המאבקים על האבולוציה מתנהלים רק בבתי הספר התיכוניים; באוניברסיטאות, שבהן מדע האבולוציה אינו שנוי במחלוקת, אין שינוי בתפיסות המקובלות. כמו כן, אין כל עדות לכך שחלה באחרונה עלייה בהתנגדות העממית להוראת תורת האבולוציה. ב-1999 היו ההנחיות בקנזס מדעיות עוד פחות. באותם ימים הן השמיטו כל התייחסות לאבולוציה, לגיל כדור הארץ או לכל דבר שאיננו עולה בקנה אחד עם תורת הבריאה הדתית המסורתית.

הסערה האחרונה היא ביטוי לכך שבארה"ב יש מגמה אנטי אבולוציונית מתמדת. הסיבה להתגברותה כעת קשורה פחות להתחזקות הפונדמנליסטים מאשר לעוצמת השדולה של חסידי תיאוריית אבולוציה המכונה "תכנון תבוני" (Intelligen Design). תיאוריית התכנון התבוני נובעת מהסבר שנתן הכומר האנגלי ויליאם פיילי בתחילת המאה ה-19 להיווצרות עולם הטבע. לפיה, אלוהים הוא שעומד מאחורי תכנון החיים על כדור הארץ.

רוב המדענים דוחים את התיאורייה. לדבריהם, התכנון התבוני ו"טענות אחרות של התערבות על-טבעית" ביצירת החיים אינם מדע משום שאי אפשר להעמידם למבחן בניסוי ומשום שאינם מביאים היפותיזה חדשות משלהם.

אך בעוד תיאוריית "התכנון התבוני" עשתה לעצמה ידידים מעטים בלבד בקרב המדענים, יש לה חסידים רבים בקרב הציבור הרחב. יש לכך מספר סיבות. הראשונה: האבולוציה אינה מקובלת על כל אלה המחזיקים באמונה דתית. ייתכן שבתורת דארווין אין דבר המתנגד לנצרות, אך אם לאלוהים יש תוכנית לעולם ולכל השוכנים בו, כפי שמאמינים רוב הפרוטסטנטים האמריקאים ובהם הנשיא ג'ורג' בוש, הרבה יותר קל לדמיין אבולוציה הנערכת תחת ההדרכה האלוהית מאשר תוצאה של מוטציות אקראיות והישרדות החזק. בהמצאת הסבר, התואם לאמונות אלה, משכה תיאוריית התכנון התבוני נוצרים שמרנים בכל מקום, ולא רק באמריקה.

שנית, גם אם בהתנגדות לתורת האבולוציה לא חלה עלייה משמעותית, רמת ההתנגדות הנוכחית בארה"ב הינה גבוהה דיה. שני שלישים מהאמריקאים מאמינים שבני האדם נוצרו ישירות על ידי אלוהים (לעומת 22% הסבורים שבני אדם "התפתחו מזנים קדומים יותר"). מחצית מהאמריקאים אינם מאמינים שלקופים ולבני האדם היו אבות משותפים.

בחסות המכובדות המדעית שהיא עוטה על עצמה, תורת התכנון התבוני מבטיחה לפייס את המתנגדים לאבולוציה עם המדע. רבים מהתומכים בה מוכנים להסכים שכדור הארץ הוא בן מיליארדי שנים. הם מסכימים שמוטציות של גנים ובחירה טבעית מתרחשים בתוך זנים, אם כי לא בהכרח ביניהם. הם מסכימים שהשיטה המדעית, ולא הסמכות האלוהית, היא הקובעת את האמת. הם אפילו לא דורשים שתורה זו תחליף את תורת האבולוציה במערכת הלימודים, אלא רק שבתי הספר ילמדו את "המחלוקת" (שהם בעצמם יצרו). בקצרה, אמריקאים המתעבים את האבולוציה קופצים כמוצאי שלל רב על האפשרות ללמד חלופה, המתיימרת להיות מדע.

אבולוציה

לתורת האבולוציה של דארווין (בתמונה) ולמתנגדיה בארה"ב היסטוריה עשירה בעימותים. החל מ"משפט הקופים" ב-1925 נגד המורה שלימד את התורה ועד לאזהרות על ספרי לימוד ב-2004 כי האבולוציה הינה "תיאוריה ולא עובדה". הקרב עוד לא הוכרע, אך סקרים הראו כי 66% מאמינים כי בני האדם נוצרו על ידי אלוהים

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ