שני מדענים אוסטרלים זכו בפרס נובל על הגילוי שאולקוס נגרם מחיידק ולא מלחץ

תמרה טראובמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
תמרה טראובמן

שני חוקרים שהפריכו את אחת מהדוגמות הרפואיות הנפוצות ביותר וגילו את הגורם לאולקוס, זכו השנה בפרס נובל לרפואה או לפיסיולוגיה. השניים גילו שבניגוד לאמונה שרווחה שנים רבות, הגורם לקיב בקיבה ובתריסריון אינו לחץ (סטרס), אלא חיידק. טענתם היתה כה חריגה על רקע הגישה המקובלת, עד כי לממסד הרפואי לקח זמן רב להכיר בתגליתם.

החוקרים הזוכים הם הד"ר בארי מרשל, גסטרואנטרולוג בן 54 מאוניברסיטת מערב אוסטרליה והד"ר רובין וורן, פתולוג בן 68, שעבד בבית החולים המלכותי בפרת', אוסטרליה, ופרש לגמלאות.

במשך שנים רבות האמינו רופאים שלחץ הוא הגורם לאולקוס. חיידקים כלל לא היו ברשימת הגורמים האפשריים, שכן המומחים האמינו ששום יצור חי, אפילו לא חיידקים, אינו יכול לשרוד בדרגת החומציות הגבוהה שבקיבה. ואולם, בראשית שנות ה-80 בדק וורן דגימות שנלקחו מקיבתם של חולי אולקוס ומצא מושבות חיידקים ב-50% מהן. וורן עדיין לא ידע באיזה חיידק מדובר, אבל הוא הבחין ברמז קריטי נוסף: בריריות הקיבה שבדק, תמיד נמצאו סימני דלקת בסמוך לחיידקים.

מרשל, שהיה אז רופא צעיר, שמע על הממצאים של וורן והסתקרן. גם הוא בדק דגימות שנלקחו מחולי אולקוס. הוא הצליח לגלות את החיידק המסתורי, שבו הבחין וורן. כיוון שהיה מדובר במין חיידקים לא מוכר, הוחלט לכנותו הליקובקטר פילורי (ה-פילורי). מרשל אסף עדויות לכך שה-פילורי נמצא כמעט בכל הכיבים בתריסריון ובקיבה.

עד שהתגלה החיידק, טופל אולקוס באמצעות תרופות שעיכבו את יצירת חומצות הקיבה. התרופות אמנם ריפאו את האולקוס, אך לעתים תכופות הכיב חזר ונשנה מכיוון שהחיידק עדיין היה בקיבה. האפשרות כי חיידק הוא הגורם לקיב העלתה שיטת טיפול חדשה. "אם אולקוס נגרם מחיידק", הסיקו וורן ומרשל, "ניתן יהיה לטפל בו בתרופות אנטיביוטיות פשוטות".

ב-1984 החל מרשל להסתובב בכנסים רפואיים בעולם, וסיפר למומחים שהתפישה שהנחתה אותם עד אז - מוטעית. הוא הציג כעדות ניסוי ב-200 חולי אולקוס שטופלו בהצלחה באנטיביוטיקה. ואולם, המומחים התעלמו ממנו. הם כינו אותו שחצן צעיר, ואפילו משוגע. נטען שמרשל הצעיר אינו מומחה בתחום ולא חקר את הבעיה די זמן, ויפה יעשה אם קודם ישמע למומחים ולא ימהר להציג את מסקנותיו. רק ב-1994 - עשר שנים אחרי תגליתו המקורית - זכה מרשל לראשונה להכרה מארגון בריאות חשוב.

"כעת מבוסס באופן איתן שה-פילורי גורם ליותר מ-90% מכיבי התריסריון וליותר מ-80% מכיבי הקיבה", נכתב בהודעה רשמית שפירסמה ועדת הנובל ממכון קרולינסקה בשטוקהולם. לדברי הוועדה, וורן ומרשל הוכיחו "באופן בלתי ניתן להפרכה" שהחיידק ה-פילורי גורם לאולקוס. "הודות לתגלית החלוצית של וורן ומרשל", ציינו חברי ועדת הנובל, "אולקוס אינה עוד מחלה כרונית, שלעתים תכופות גורמת למוגבלות, אלא מחלה שניתן לרפאה באמצעות נטילת אנטיביוטיקה לתקופה קצרה יחד עם מעכבי הפרשות חומציות".

בעקבות וורן ומרשל חוקרים נוספים חקרו את השפעתו של חיידק ה-פילורי. בשנים האחרונות התברר שהדלקת שגורם ה-פילורי יכולה להוביל לכמה סוגים של סרטן הקיבה. התגלית של וורן ומרשל שינתה גם את צורת החשיבה לגבי כמה מחלות כרוניות אחרות. כיום חושדים מדענים רבים שייתכן שחיידקים מעורבים במגוון מחלות כרוניות - מטרשת עורקים, הגורמת להתקפי לב, ועד דלקת פרקים - ומחפשים אחרי חיידקים הגורמים לכך.

בשנה שעברה זכו לראשונה בפרס נובל לרפואה שני מדענים ישראלים - הפרופ' אברהם הרשקו והפרופ' אהרן צ'חנובר.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ