יותר ממאה כמרים קתולים באירלנד הואשמו בהתעללות מינית בקטינים

הארכיבישוף של דבלין חושף ממדי ההתעללות בכנסייה

מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
אואן באוקוט

גרדיאן

אירלנד. מכה קשה לכנסייה הקתולית: לסדרת מקרי הניצול המיני של ילדים על ידי כמרים שנחשפו בשנים האחרונות, נוספה אתמול פרשה חמורה חדשה, החושפת את היקפה הנרחב של תופעת הפדופיליה בכנסייה. דו"ח מיוחד שפירסם משרד הארכיבישוף של דבלין, מצביע על כך שמאז 1940 הואשמו בפדופיליה יותר ממאה כמרים אירים, שניצלו מינית יותר מ-350 ילדים.

הדו"ח, שהוא ההודאה הרשמית המשמעותית ביותר של דרגים גבוהים בכנסייה האירית בפדופיליה, הונח על שולחנה של ועדת חקירה משפטית, האמורה להתחיל החודש לשמוע ראיות על טיפול הכנסייה בתלונות. הארכיבישוף של דבלין, דיארמואיד מרטין, אמר שבהתחשב במספר המקרים, ייתכן שלא יהיה מנוס ממכירת נכסים לצורך תשלום הפיצוים ותיקון העוולות שנעשו בעבר. "מחריד אותי ללמוד שבמקרים מסוימים, התעללו בילדים כה רבים. קשה מאוד להצדיק זאת בכל דרך שהיא", אמר הארכיבישוף, ששימש בעבר כדיפלומט של הוותיקאן ומונה לתפקידו ב-2003. "מצד שני, אני יודע שרובם המכריע של הכמרים אינם מתעללים ועושים מלאכתם נאמנה, ושהם מתקוממים וחשים פגועים ממה שקרה", הוסיף.

הכרתה ההדרגתית של הכנסייה הקתולית במקרים של התעללות מינית בשורותיה היא אחד העניינים הרגישים ביותר בעולם הקתולי. האפיפיור הנוכחי, בנדיקטוס ה-16, עמד בעבר בראש המשרד הממונה על חקירת תלונות התעללות, ומוביל מדיניות של ניקוי הכנסייה מכמרים פדופילים.

שערוריית פדופיליה דומה, שבה היו מעורבים כמרים קתולים בבוסטון שבארה"ב לפני שלוש שנים, כמעט הביאה לפשיטת רגל של הכנסייה הקתולית המקומית. הארכיבישוף של בוסטון, הקרדינל ברנרד לאו, נאלץ להתפטר, ותשלומי הפיצוים בגין פרשה זו עלו לכנסייה הקתולית בארה"ב כ-115 מיליון דולר. כדי לשלם את הפיצויים, נמכר ארמון הארכיבישוף, ועשרות מוסדות של קהילות דתיות נאלצו לסגור את שעריהם.

לפי הדו"ח של הארכיבישוף מרטין, הוגשו 105 תלונות אזרחיות נגד 32 כמרים בדבלין. קרוב לשני שלישים באו על פתרונן, וכ-40 עדיין תלויות ועומדות. עלות ההסדר עד כה הגיעה לכשבעה מיליון דולר. בנוסף, הכנסייה בארה"ב השקיעה עוד כשלושה מיליון דולר להבטחת שירותי הגנה לילדים.

משרד הארכיבישוף בדבלין אמר שבסיום חקירה ממשלתית במקרי התעללות בכנסייה הקתולית בפרנס, בחודש אוקטובר האחרון, עלו חשדות נגד 67 כמרים. העלייה החדה במספר מקרי הניצול המיני שעליהם הצביע הדו"ח השבוע, שבהם מעורבים לדבריו 102 כמרים לפחות, נובעת, בין השאר, מהכללת תלונות נגד חברי מסדרים דתיים אחרים הפועלים מטעם הכנסייה בדבלין. במסגרת זאת נבדקו תיקיהם של 2,800 כמרים ששירתו במדינה מ-1940 עד 2006.

בראש ועדת החקירה החדשה, שתדון במקרי ההתעללות המינית בכנסייה האירית תעמוד שופטת בית המשפט העליון איבון מרפי. היא תבחן כמה מקרים ייצוגיים שחלקם כבר בני יותר מ-30 שנה. "רבים ממקרים אלה הם היסטוריים", אמר דובר הכנסייה המקומית. "מאז, כל מקרה חדש שהתגלה הופנה מיד לרשויות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ