הפרלמנט האירופי: שטרסבורג הרוויחה מיליוני יורו על גבנו

בארגון חושדים כי העירייה ניפחה במשך עשרות שנים את מחיר השכירות של המשכן

סוכנויות הידיעות
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
סוכנויות הידיעות

כעס ומבוכה מורגשים בימים האחרונים במסדרונות משכן הפרלמנט האירופי שבשטרסבורג, שמתגאה בהיותו "כלב השמירה של התקינות הכלכלית באיחוד האירופי". בימים האחרונים התברר כי במשך יותר מ-25 שנה, גבתה העירייה דמי שכירות מנופחים מהגוף, שהכניסו לקופתה יותר ממיליון יורו בשנה. בתגובה, החליטו באיחוד לעכב עיסקת הרכישה של שני בניינים חדשים בעיר הצרפתית, ולפתוח בחקירה שעד סיומה לא ייסגרו עמה החשבונות השנתיים.

במשך ארבעה ימים בחודש, 732 חברי הפרלמנט האירופי מגיעים לשטרסבורג שבצרפת, מלווים בכ-3,000 אנשי צוות וציוד רב. המושב בשטרסבורג נקבע באמנת אמסטרדם ב-1999, ולפי ההסכמים הפרלמנט האירופי חייב להיוועד בעיר הצרפתית 12 פעמים בשנה. עלותו של "קרקס נודד" זה, כפי שהוא מכונה בפי רבים מחברי הפרלמנט, גבוהה, ועצם העובדה שהעירייה רימתה כביכול את האיחוד מוסיפה שמן למדורה כפי שאמר דיפלומט בכיר אתמול.

הפרשה נחשפה במהלך משא ומתן לרכישת שני מבנים של הפרלמנט בשטרסבורג, בניין וינסטון צ'רצ'יל ובניין סלוודור דה מדריאגה. המבנים נמצאים בבעלותה של הקרן ההולנדית SCI Erasme, שמשכירה אותם לעירייה, והיא בתורה משכירה אותם לפרלמנט. במהלך השיחות לקניית המבנים התעורר החשד כי עיריית שטרסבורג ניפחה בחשאי את דמי השכירות שהיא גובה עבור בנייני הפרלמנט.

כעת האיחוד פתח בחקירה, ומסרב לשלם שכר דירה לרשויות העירייה. ראשי שטרסבורג אינם משתפים פעולה עם החוקרים, ומסרבים לאפשר גישה למסמכים פנימיים הקשורים לתקציב, בהם מפורט כמה כסף הורווח מהפרלמנט ולאן הוא הלך. יש שהעלו את האפשרות שהפרשה תועבר כפי הנראה לטיפול המשטרה.

בד בבד, פביאן קלר, ראש עיריית שטרסבורג, הודתה כי במסגרת ההסכם המתגבש למכירתם של שני הבניינים, תקבל העירייה 29 מיליון יורו כפיצויים מקרן הנדל"ן ההולנדית, אם הפרלמנט יקנה את הבניינים בעבור 136 מיליון יורו. חברי הפרלמנט האירופי מאמינים כי סכום זה נועד לפצות את העירייה בשטרסבורג על הכסף שהיא תפסיד לאחר שתפסיק להשכיר את המבנה הנוכחי.

בתוך הפרלמנט נשמעו האשמות על פקידים שידעו על הפרשה ולא עשו דבר. "אנחנו צריכים תשובות מעיריית שטרסבורג ואנחנו צריכים תשובות מהממשל שלנו", אמר חבר הפרלמנט הגרמני מרקוס פרבר לאתר euobserver.com. "לא ידענו על כך דבר. עבדו עלינו".

הפרלמנט האירופי

הפרלמנט האירופי הוא הגוף היחיד באיחוד שחבריו נבחרים על ידי אזרחי המדינות החברות בארגון פעם בחמש שנים והוא מונה 732 צירים. אין לו סמכויות חקיקה, אך הוא יכול להטיל וטו על חוקים או להגביר את אכיפתם באזורים מסויימים. במקביל, הוא מפקח על הנציבות האירופית ועל תקציב האיחוד

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ