מנהיג חדש למורדים הצ'צ'נים

לה מונד
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
לה מונד

יממה לאחר הריגתו של מנהיג המורדים הצ'צ'נים, עבדול-חאלים סדולאייב, מבטיחים הבדלנים במחוז להמשיך ולהיאבק נגד השלטון הפרו-רוסי. "המוות לא יחליש את הג'יהאד שלנו", נאמר בהודעה שפירסמו, "השאהידים דווקא מעודדים את הלוחמים ונותנים להם דוגמה בגבורתם". בהודעה נמסר, כי "היום אויבינו חוגגים, אך אנו אמורים לחגוג - כיוון שאחינו ומנהיגנו סדולאייב עלה השמיימה לפי רצון אללה".

המורדים גם הציגו את יורשו של סדולאייב, דוקו אומארוב. "החל מהיום, נשיא הרפובליקה הצ'צ'נית הוא דוקו אומארוב", הכריז "שר החוץ" העצמאי, אחמד זקאייב, בשידור רדיו "אקו" המוסקוואי. אומארוב בן ה-42 מוכר כמנהיג כנופייה בעל עבר פלילי עשיר, הנלחם במקביל במסגרת המאבק לעצמאות לאומית.

על פי היומון הרוסי "קומרסנט", כבר ב-1992 היה אומארוב מבוקש בעוון רצח בכוונה תחילה. שנתיים מאוחר יותר, עם פרוץ מלח מת צ'צ'ניה הראשונה, הוא הציג עצמו כמנהיג בדלני. ב-1996 הוא הועלה בדרגה ומונה לגנרל בצבא המורדים, אז בהנהגת אסלאן מסחאדוב. באותם ימים דווח כי ד אג בעיקר לעסקיו ולרווחיו, אך הדבר לא מנע ממנו להתמנות ב-1997 לראש מועצת הביטחון הצ'צ'נית ולכהן כחבר במטה למלחמה בפשע. ב-1998 הדיח אותו הנשיא מסחאדוב מתפקידיו, לאחר שהאשים אותו בתקיפת ובחטיפת שופטים.

אומארוב צץ מחדש כמפקד צבאי עם פרוץ מלחמת צ'צ'ניה השנייה באוקטובר 1999, וזכה לפרסום פוליטי כשהכריז כי יירה במסחאדוב אם זה יפתח במשא ומתן עם מוסקווה. במארס 2002 דווח כי אומארוב נהרג בקרב, אולם באוגוסט התברר כי הוא בחיים, והוא מונה למפקד החזית המערבית. אומארוב היה האחראי להשתלטות על מתקני השירותים המיוחדים של רוסיה באינגושטיה ועל המתקפה על רכבת בקילובודסק שבדרום רוסיה, בספטמבר 2003.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ