בכל קובה מנסים לנחש את מצבו של קסטרו שהוגדר כ"סוד מדינה"

מאוריסיו, יסנט
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
מאוריסיו, יסנט

אל פאיס

הוואנה, קובה. 11 מיליון קובנים התעוררו אתמול בחום הכבד של אוגוסט, ליום השלישי בלי פידל קסטרו בשלטון. ברחובות מסתובבות השערות ושמועות בנוגע למצבו. ההודעה הרשמית היחידה שפורסמה אתמול טענה כי "הנשיא עירני מאוד" וצובר שעות מנוחה לאחר הניתוח בקיבתו. ואולם, האיש ששלט במשך 47 שנים עדיין לא הופיע בציבור מאז שהעביר זמנית את סמכויות השלטון. במקביל, עדיין לא נראה סימן מהאח הצעיר ראול קסטרו, שקיבל ביום שני את הסמכויות.

בין ההודעות שנמסרו בימים האחרונים מטעם גורמים רשמיים, נאמר כי לא ניתן לתת פרטים נוספים מפני שהאיומים מצד ארה"ב הפכו את מצב בריאותו ל"סוד מדינה". וכך, למרות אינספור הפרשנויות של העיתונאים והשגרירים, הפכו הפקידים הממשלתיים למקורות המידע היחידים של העם הקובני. כלי התקשורת במדינה הגדירו את הסודיות כ"שמירה הרמטית על החיים הפרטיים של קסטרו".

עם זאת, במדינה זו תמיד נתקלים במקורות לא צפויים, במקומות לא צפויים, כמו בר של בית מלון. איש עסקים זר, חבר של בני משפחתו של קסטרו, נפגש עם אחד מבניו ואמר לו "בוא נחגוג. 'הזקן' בריא ושלם". בקובה, כשאומרים 'הזקן', מתכוונים תמיד לקסטרו. אפילו חמשת בניו מבת זוגו זה למעלה מ-30 שנה, דליה סוטו דל ואייה, קוראים לו כך. איש העסקים מאמין שקסטרו "יצא מזה וימשיך קדימה", לא רק בגלל שקיבל את הטיפול הרפואי הטוב ביותר, אלא בגלל כוח הרצון שלו. "לפני 20 שנה, כשהרופא אמר לו שעליו להפסיק לעשן, הוא הוריד מחצי קופסת סיגרים ביום לאפס ב-24 שעות. ואחרי שנפגע בברך בסנטה קלרה, הוא חזר ללכת תוך כמה חודשים כי עשה פעילות שיקומית לפחות 10 שעות ביום".

באנתולוגיה שכתב הסופר גבריאל גרסיה מארקס על קסטרו חברו, הוא סיפר כי "בגלל נטייתו להשמין הוא היה חייב לשמור על דיאטה כמעט תמידית". "ביום ראשון אחד, אחרי ארוחה קלה, הוא אכל 18 כדורי גלידה. אבל ביום-יום הוא אפילו לא טועם מדג פילה עם ירקות מבושלים", כתב מארקס, אחד מבעלי הגישה המעטים ל"סוד המדינה" של בריאות המנהיג.

בינתיים, ברחוב, הקובנים ניזונים רק משמועות. נושאי הבריאות של "הזקן" ועתיד המדינה בטווח הקצר הפכו לשיחת היום בהוואנה. "אני מאמינה (שקסטרו) יקום. עם הטיפול שיש לו..." אומרת גלדיס, אשה בת 55. מישהו העיר שמוטב שקסטרו יחזור לתפקידו בקרוב, כי עם אחיו ראול הדברים יהיו אחרת. "הוא רואה הכל הפוך, הוא הכי רדיקלי", אומר מוכר. גבר לבוש בקפידה עובר ליד, ואומר: "אבל מה אתה אומר, חביבי. אין לך מושג מה אתה אומר. תודות לראול פתחו מחדש את שווקי הירקות, שהאח לא רצה".

בכניסה לאחד השווקים הגדולים בבירה, וילמר, אדם כהה עור עם שיני זהב ועבודה לא ברורה מספר כי "בשכונה שלי, קולון, כולם על הפנים". כמו הרבה רוכלים אחרים, גם הוא מרוויח מקונים ששוטפים את השוק, מחשש שמצוקה קשה תפקוד בקרוב את קובה.

בשוק, על דוכן מלוכלך, חנות פירות מציגה את מרכולתה: מנגו ב-7 פסוס, אבוקדו ב-15, אננס ב-10. מורה, המשתכר 300 פסוס (12 אירו) בחודש, אומר למוכרת: "מימה, זה נורא יקר, מתי ירדו המחירים?" האישה, שמדברת עם בעל הדוכן לידה על ההודעה האחרונה של קסטרו, עונה לו "שמע, תירגע. כשיהיה יותר טוב".

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ