לראשונה בצפון קוריאה: סרט מהמערב

הסרט "שחקי אותה כמו בקהאם" שודר בטלוויזיה, אך צונזר ברובו

רות פרל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רות פרל

כחצי שנה לאחר שנבחרת הכדורגל שלה הובסה במונדיאל על ידי פורטוגל, התרחש בקוריאה הצפונית אירוע היסטורי נוסף הקשור לכדורגל - הפעם חיובי מעט יותר. לפני כשבוע התיישבו תושבי הבירה פיונגיאנג, ובפעם הראשונה צפו במכשירי הטלוויזיה שלהם בסרט הבריטי "שחקי אותה כמו בקהאם", שהוקרן לציון יום השנה העשירי לכינון הקשרים הדיפלומטיים בין בריטניה לבין קוריאה הצפונית.

סביר להניח שעבור תושבי קוריאה הצפונית היה זה שינוי מבורך מלוח המשדרים הרגיל הכולל חדשות, תעמולה וסרטים תיעודיים על הצבא. יתרה מכך: שגריר בריטניה בקוריאה, הדרומית, מרטין יודן, ציין את המאורע וכתב בחשבון הטוויטר שלו כי "זה היה הסרט המערבי הראשון ששודר אי-פעם בטלוויזיה הצפון קוריאנית".

מותר לציין כי בקוריאה הצפונית המבודדת והמתבדלת, אסורה הצגתו של כל סרט בעל תכנים מערביים או נושאים שנויים במחלוקת, כמו יחסים בין גזעים, הומוסקסואליות ודת. זוהי גם כנראה הסיבה שבגללה להקרנה נבחר הסרט הקליל על הנערה חובבת הכדורגל. ואולם, אפילו הוא קוצץ ועבר עריכה: מ-112 הדקות המקוריות נותרה קצת יותר משעה, שבה נראו בעיקר משחקי כדורגל. בתום הסרט, שבו לשדר את התוכניות הדוקומנטריות הרגילות שופעות השבחים לשליט קוריאה הצפונית קים ז'ונג-איל.

המסך שהתרומם לרגע קט נתן תשובה חלקית לשאלה הנצחית ששגורה בפיהם של רבים בקוריאה הדרומית: כיצד מבלים אזרחיה של מדינה הנתונים להשגחה מתמדת? מה הם עושים להנאתם? האם יש להם אפשרות להשיג מצרכי יוקרה? ואם כן, איזה? ומה ההשפעה של הסנקציות הבינלאומיות על חיי היומיום של האזרחים?

תשובה חלקית לשאלות האלה מתקבלת מעדותם של עריקים, המספרים שהמחסור במזון ובכסף גורם לרמת מחיה מהנמוכות בעולם, ולהסתגרות האנשים בבתיהם.

חוקרים רבים משתמשים זה זמן רב בתרבות הפופולרית כאמצעי להערכת החיים בקוריאה הצפונית. ממצאיהם עולה כי למעטים בפיונגיאנג יש האמצעים או האפשרות לקנות, למשל, נגני די-וי-די. בנוסף, תקליטורים מוברחים למדינה דרך קוריאה הדרומית או סין.

עם זאת, משהו כנראה בכל זאת מצליח לחלחל אל המדינה המסוגרת. קים יונג-סו, פרופסור למדעי המדינה באוניברסיטת סוגאנג שבסיאול, השלים באחרונה מחקר בקרב 2,000 עריקים לבדיקת המגמות השוררות בקוריאה הצפונית.

לדבריו, חלק מהמגמות החדשות קשורות לגחמותיו של קים ז'ונג-און, שנבחר באחרונה לרשת את אביו החולה קים ז'ונג-איל. למשל, האב התנגד שנשים תלבשנה מכנסיים והעדיף שהן תלבשנה חצאיות ארוכות, אך בנו, שלמד בחו"ל, אינו מתנגד שנשים תלבשנה מכנסיים בפומבי.

כמו כן, מכנסי ג'ינס הדוקים, כמו אלה שנהוגים במערב, זוכים לפופולריות אדירה בקרב נשים בעוד שגברים אחדים מחקים בתספורתם את הכוכבים של אופרות הסבון הדרום קוריאניות.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ