משבר מדיני בין ברזיל לאיטליה

הנשיא הברזילאי היוצא, לואיש לולה דה סילוויה, החליט לא להסגיר לרומא טרוריסט לשעבר שנמלט לארצו

סביונה מאנה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סביונה מאנה

משבר דיפלומטי פרץ בסוף השבוע בין איטליה לברזיל, בעקבות החלטת הנשיא היוצא, לואיש לולה דה סילוויה, לא להסגיר לרומא טרוריסט לשעבר שנמלט לארצו. במחאה, הודיעה איטליה כי היא מחזירה את שגרירה מברזיליה.

בצעד נדיר של סולידריות פוליטית באיטליה, הצטרפה גם האופוזיציה למחאת ממשלת ברלוסקוני וגינתה את ההחלטה. שר החוץ האיטלקי פרנקו פראטיני העביר מכתב לנשיאה הנכנסת, דילמה רוסף, לשקול מחדש את החלטתו של לולה, ואף אמר כי איטליה "מוכנה ללכת בעניין עד להאג".

בסירובו להסגיר את צ'זארה בטיסטי, שהורשע באיטליה בארבעה מעשי רצח על רקע פוליטי, ביטל למעשה לולה פסיקה של בית המשפט העליון של ברזיל, על פי סמכות המוענקת לו בחוק.

בטיסטי, בן 56, הכופר בהאשמות נגדו, נידון שלא בפניו ל-36 שנות מאסר בגין מעשי רצח שביצע בשנות השבעים, שעה שעמד בראש ארגון שמאל קיצוני. ב-1981 בטיסטי נמלט מהכלא האיטלקי ומצא מקלט במקסיקו ובצרפת, שם חי עד 2004. ואולם, בשנה זו, בעקבות הסכמת צרפת להסגירו לאיטליה, חמק בטיסטי ונמלט לברזיל, בה נעצר ב-2007.

"פרשת בטיסטי", גם אחרי 30 שנה, נוגעת בעצב חשוף בחברה האיטלקית, המתקשה עדיין להתגבר על עידן הטרור הפוליטי במדינה, שבו נהרגו יותר מ-450 בני אדם וכ-4,500 נפצעו. הפרשה עוררה הדים בינלאומיים, ואינטלקטואלים רבים כברנאר אנרי לוי וגבריאל גרסיה מרקס, צדדו בשעתו בהענקת מקלט מדיני לבטיסטי, משום שלא זכה לדבריהם למשפט הוגן.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ