מכתב הרבנים, גרסת לבנון: שר נוצרי מציע לאסור מכירת קרקעות למוסלמים

על רקע המתח בלבנון לקראת פרסום כתבי האישום בפרשת חרירי, הנוצרים חוששים שהמוסלמים ישתלטו על אדמותיהם

צבי בראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צבי בראל

שלום בין לבנון לישראל הוא עדיין חזון רחוק, אבל "חילופי רעיונות" בין המדינות אינם זקוקים להסכם רשמי. כך לפחות עולה מהצעת החוק החדשה שהגיש שר העבודה הלבנוני, בוטרוס חרב, שעיקרה למנוע מכירת אדמות בין-עדתית, כאשר ברור לחלוטין כי חרב מתכוון למנוע מכירת קרקע מנוצרים למוסלמים. קשה שלא להתרשם מכך שחרב יכול היה להצטרף למכתב הרבנים בישראל.

על פי הצעת החוק, תיאסר מכירת קרקעות בין בני עדות שונות לתקופה של 15 שנה מיום כניסת החוק לתוקפו. החוק כולל גם חברות אשר בעלי מניות היסוד שלהן מזוהים עם עדה מסוימת. כמו כן יבוטלו כל העסקאות שמפרות את החוק וכן נקבעו בחוק תקנות רישום ופרסום, אשר מיועדות לסתום כל פרצה שתאפשר עסקאות מקרקעין בין-עדתיות. העונש הצפוי למפרי החוק יעמוד על מאסר לתקופה שבין חמש לעשר שנים בתוספת קנס בסכום שערכו כפול מערך העסקה.

חרב בן ה-66 הוא פוליטיקאי מרוני אנטי-סורי, ותיק ורב מוניטין, שבין היתר היה שותף בניסוח הסכם טאיף שסיים את מלחמת האזרחים בשנת 1989. הוא הסביר בסוף השבוע את הצעת החוק בכך ש"קיים היום ניסיון לנצל את המצב הנפשי שבו נתונים הנוצרים בלבנון כדי לרכוש את אדמותיהם". בהסבר הרשמי לחוק נאמר כי הוא נועד למנוע מצב שבו בעלי קרקעות "בני עדה מסוימת" יאולצו להגר, בנוסף להשלכות הכלכליות שיש למכירת קרקעות מעדה לעדה.

חרב מתכוון למתח הרב שבו שרויה לבנון כולה בציפייה לפרסום כתב האישום נגד החשודים ברצח ראש הממשלה לשעבר רפיק אל-חרירי, אבל בעיקר משפיע המתח על האזרחים הנוצרים, שחוששים מפני האלימות שצפויה בעקבות ההכרזה. נוצרים לבנונים רבים עזבו את המדינה ל"חופשת חגים", אולם נראה כי אין בכוונתם לשוב עד שתתבהר החזית הפוליטית.

כצפוי, הצעת החוק עוררה מחאה וכעס בקרב אנשי האופוזיציה - מוסלמים, דרוזים ושיעים - אשר רואים בה פתח ל"חלוקה גזענית חדשה של לבנון". חבר הפרלמנט הדרוזי וליד ג'ונבלאט, אשר הפך לאחרונה לבעל בריתו של חסן נסראללה, הגדיר את ההצעה "שיגעון". ראש המפלגה הנאצריסטית בלבנון, ד"ר אוסאמה סעד, דרש למנוע את העברת החוק שכן לדבריו, הוא עלול לפגוע ב"עקרון החיים המשותפים במדינה ובחוקה אשר מעודדת חיים משותפים של מוסלמים ונוצרים".

הצעת החוק תונח בשבוע הבא על שולחן הממשלה לדיון בטרם תועבר לאישור הפרלמנט. אולם נראה כי תצטרך להמתין כמו יתר החלטות הממשלה שהדיון בהן מוקפא, עד שיתברר גורלו של כתב האישום ברצח חרירי.

בינתיים ממשיכים נציגים לבנונים להפיץ גרסאות מגרסאות שונות על תוכן ההסכמה שהושגה בין סוריה לסעודיה באשר לתגובה הנדרשת לפרסום כתב האישום. על פי ההשערה האחרונה, תתבקש לבנון להפסיק את מימון פעילות ועדת החקירה הבינלאומית ובהמשך יידרש הפרלמנט להגדיר מחדש את סמכויות ראש הממשלה והנשיא, כדי לתת מענה לדרישות חיזבאללה. זה מצדו, יצטרך כנראה להתחייב לשמור על שקט ברחובות, כאשר יובטח לו גם כי פירוק נשקו לא יעמוד על סדר היום.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ