ממשלת פקיסטאן בסכנת התפרקות עקב פרישת מפלגה מהקואליציה

לפי ההערכות, הממשלה הפרו-מערבית תיאלץ להקדים את הבחירות

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סוכנויות הידיעות

קראצ'י (רויטרס). המפלגה השנייה בגודלה בקואליציה של פקיסטאן הודיעה אתמול כי תצטרף לאופוזיציה, ובכך תמנע מהממשלה, בעלת ברית אסטרטגית של ארה"ב, אפשרות להמשיך להחזיק ברוב באסיפה הלאומית.

התנועה הלאומית המאוחדת (MQM) הודיעה כי החלטתה התקבלה בעקבות מדיניות הממשלה בתחום מחירי הדלק. פירוש הדבר הוא שכעת, הממשלה של ראש הממשלה יוסוף רזה גילאני עלולה להתפרק, שכן כעת האופוזיציה יכולה לאשר בפרלמנט הצעת אי אמון נגד ראש הממשלה.

"התקבלה החלטה - נשב בספסלי האופוזיציה באסיפה הלאומית ובסנאט", אמר דובר התנועה.MQM, שהיא הכוח הפוליטי החזק בבירה הכלכלית קראצ'י, הוציאה בשבוע שעבר שניים משריה מהממשלה הפדרלית, בעקבות מה שתיארה ככישלון הממשלה בשיפור המצב הביטחוני.

בהודעה התנועה נאמר כי "כבר מתחילת השנה החדשה העלתה הממשלה את מחירי הדלק והנפט, צעד בלתי נסבל לעם, שכבר נמצא בלחצים עקב המחירים הגבוהים ממילא. במצב זה MQM סבורה שאין זה הוגן כלפי העם הפקיסטאני שנישאר בממשלה".

ראש הממשלה גילאני אמר כי הממשלה בראשות מפלגתו, מפלגת העם הפקיסטאני (PPP), לא תיפול למרות פרישת התנועה הלאומית המאוחדת המתרחשת בעת שפקיסטאן נאבקת כדי לשקם את כלכלתה ולבלום בעיות ביטחון, המרחיקות משקיעים מהמדינה.

מומחים סבורים שהקמת קואליציה חדשה כרוכה בתהליך ארוך ומסובך, וכי התסריט הריאלי ביותר כרגע הוא שהממשלה תיאלץ להקדים את הבחירות, שאמורות להתקיים ב-2013. עוזרי נשיא פקיסטאן אסיף עלי זרדארי מנסים להחזיר לקואליציה את מפלגת ג'מאעת א-אולמה א-איסלאם (JUI), שותפה זוטרה בקואליציה שפרשה בחודש שעבר בעקבות הדחת אחד משריה, והצטרפה לאופוזיציה.

ממשלת פקיסטאן סמכה על כך שתקבל מקרן המטבע הבינלאומית הלוואה בסך 11 מיליארד דולר - שעליה סוכם ב-2008, כדי לסייע לכלכלתה להמשיך לתפקד - ומופעלים עליה לחצים להנהיג רפורמות. "עזיבת MQM את הקואליציה חשפה את שבריריות הממשלה וקלושים הסיכויים שהיא תוכל כעת לקבל את ההחלטות הקשות הנחוצות כדי להעלות את הכלכלה בחזרה על הפסים", אמר אסד איקבל מומחה לפקיסטאן.

הטלטלה צפויה להגביר את חששות וושינגטון מכך שבעלת בריתה לא יציבה מספיק כדי לבלום את מורדי הטליבאן שהגבירו את פיגועי ההתאבדות, ולסייע במאמצי האמריקאים באפגניסטאן.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ