אנשי ציבור בגרמניה קוראים לשחרר שני עיתונאים המוחזקים באיראן

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סוכנויות הידיעות

ברלין (אי-פי ורויטרס). מאה פוליטיקאים, אנשי עסקים, ספורטאים ואישי ציבור אחרים בגרמניה פרסמו אתמול קריאה לאיראן ובה דרישה לשחרר שני עיתונאים גרמנים המוחזקים בידי שלטונות איראן מאז חודש אוקטובר.

שני העיתונאים, יינס קוך ומרקוס הלוויג, עובדים עבור עיתון בילד ונעצרו בעת שראיינו את סאג'ד חאדרזאדה, בנה של סקינה מוחמדי אשטיאני, שנידונה למוות באיראן. המקרה שלה עורר מחאה עולמית והבליט את החששות ממצב זכויות האדם באיראן. לטענת איראן העיתונאים הגרמנים לא קיבלו את אישור הרשויות לעבוד כעיתונאים באיראן.

במקביל, דיווח הבי-בי-סי כי אשטיאני הודיעה שלשום שבכוונתה לתבוע את שני העיתונאים. במסיבת עיתונאים שנערכה בעיר טבריז שבצפון מערב איראן, אמרה אשטיאני כי העיתונאים הגרמנים גרמו לה "מבוכה". אשטיאני הוסיפה כי הורתה לבנה לתבוע את העיתונאים, את עורך דינה לשעבר וגבר שהורשע ברצח בעלה.

אשטיאני הורשעה ב-2006 בניאוף ונידונה למוות בסקילה. עונשה שונה בשנה שעברה, אך עדיין ייתכן שתוצא להורג בתלייה באשמה שהיתה מעורבת ברצח בעלה. בחודש שעבר שודר בטלוויזיה האיראנית סרטון שבו הודתה אשטיאני בחלקה ברצח, ואולם פעילי זכויות אדם הביעו ספקות באשר לאמיתות ההודאה. אשטיאני גם אמרה לעיתונאים שלא עונתה בכלא ומתחה ביקורת על מינה אהדי, פעילה נגד עונש הסקילה שפעלה למען שחרורה.

שר החוץ של גרמניה, גידו וסטרוולה, נמנה עם שרי ממשלת גרמניה שהצטרפו למנהיגי אופוזיציה וחתמו על הפנייה, המשתרעת על 15 עמודים בעיתון הגרמני בילד.

"יש לשחרר את השניים בהקדם האפשרי ולהחזירם לגרמניה", אמר וסטרוולה. קריאות דומות השמיעו שרי ההגנה, האוצר והעבודה.

הפנייה בבילד כללה דמויות בכירות בכלכלה ובתרבות הגרמנית כמו מנכ"ל דויטשה בנק, מנכ"ל דויטשה טלקום, נשיא התאחדות הכדורגל הגרמנית, ספורטאי עבר והווה, בהם מיכאל שומאכר, פיליפ לאם, בוריס בקר ופרנץ בקנבאואר, ואישי ציבור אחרים.

מנכ"ל חברת דיימלר, דיטר זטשה, הנמנה עם החותמים, כתב כי מדינה שרוצה שיכבדו אותה בעולם צריכה לכבד את חופש העיתונות.

סגן עורך בילד, מיכאל בקהאוס, אמר כי "מוזר שאשה שנידונה למוות באיראן מורשית לצאת מהכלא לכמה שעות, כדי לגנות בפני התקשורת המערבית את העיתונאים שביקשו לדווח על עניינה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ