מסמכי ויקיליקס: ארה"ב וגרמניה תכננו להפעיל מערכת ריגול לוויינית סודית

על פי מסמכים שהודפלו לוויקיליקס ונחשפו בעיתון נורווגי, שתי המדינות הציגו את המערכת כפרויקט מסחרי

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סוכנויות הידיעות

ארה"ב וגרמניה מפתחות מערכת ריגול לוויינית סודית המוסווית כמערכת מסחרית, למרות התנגדותה של צרפת - כך נחשף היום (שני) במברקים דיפלומטיים אמריקאיים שהודלפו לאתר ויקיליקס. על פי המסמכים, שתוכנם פורסם על ידי העיתון הנורווגי אפטנפוסטן, הפרויקט נקרא HiROS ועלותו הוערכה ב-270 מיליון דולר.

על פי הנאמר במסמכים, התוכנית היתה לשגר מספר לא ידוע של לווייני תצפית, הסוגלים לאתר כל עצם על כדור הארץ, עד לגודל של 50 ס"מ. במברקים דובר על לוויינים המצוידים במצלמות לראיית לילה, המסוגלים לשגר תצלומים לכדור הארץ במהירות גבוהה הרבה יותר מאשר לוויינים שפועלים כיום.

שתי המדינות שצפו כי התוכנית תעורר מחלוקת, הציגו אותה כפרויקט סביבתי מסחרי, בעוד שבפועל המערכת האמורה "נתונה לשליטה מלאה" של המודיעין הגרמני ושל המרכז הגרמני לחקר החלל.

במסמכים נאמר גם כי מדינות מסוימות, "ובמיוחד צרפת", השקיעו מאמצים ניכרים בניסיון למנוע את מימוש הפרויקט. ואולם גורמים בברלין דחו את ההתנגדות הצרפתית וציינו כי נמאס להם מכך שהצרפתים מערימים עליהם. משרד החוץ הצרפתי סירב להגיב על הדברים ומסר כי "אין אנו מאשרים דבר שיוחס לרשויות ולדיפלומטים צרפתים במסמכים שנחשפו באתר ויקיליקס".

מקור המסמכים שהוצגו בעיתון הנורווגי בשגרירות ארה"ב בברלין. הם נכתבו בין פברואר 2009 לפברואר 2010. על פי התוכנית המתוארת בהם, הלוויינים היו אמורים להתחיל לפעול ב-2013, אך לא ברור אם אכן נמצא תקציב בעבור המיזם.

דובר המרכז הגרמני לחקר החלל, אנדראס שוץ, אמר כי פרויקט בשם HiROS נידון בשנתיים האחרונות אך טען כי לא מדובר בתוכנית סודית וכי היא לא נועדה למטרות ריגול אלא לצרכים מדעיים וממשלתיים, כמו ניהול מצב במקרה של אסון טבע. הוא סירב למסור פרטים נוספים ואמר כי המיזם עדיין נמצא בשלבי תכנון. משרד הגנה הגרמני לא הגיב על הפרטים שנחשפו בעיתון הנורווגי.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ