"הגוברנטור" שוורצנגר מסיים את תפקידו כמושל

השרירן והשחקן לשעבר, שנכנס בסערה לחיים הפוליטיים כמושל קליפורניה לפני שבע שנים, מסיים היום את כהונתו בקול ענות חלושה וחוסר אהדה ציבורית

נטשה מוזגוביה
ארה"ב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נטשה מוזגוביה
ארה"ב

מושל קליפורניה היוצא ארנולד שוורצנגר יצפה היום בבירת המדינה, סקרמנטו, בטקס השבעת יורשו, ג'רי בראון. לאחר שבע שנים כמושל, השרירן ושחקן הקולנוע לשעבר יסיים את תפקידו. שוורצנגר, בן 63, המכונה בארה"ב "גוברנטור" - שילוב של המלים מושל (governor) ו"מחסל" (terminator), על שם התפקיד המפורסם ששיחק בסרט "שליחות קטלנית" - נכנס לחיים הפוליטיים בסערה. הוא הודיע על התמודדות לתפקיד המושל בתוכנית הבידור של ג'יי לנו, וחמוש בסיגר ובחרב מסרטי קונאן הברברי שתלה על קיר משרדו, הבטיח להילחם בשחיתות ולקדם את מצבה הכלכלי הרעוע של קליפורניה. ואולם, שוורצנגר עוזב את תפקידו, שעה שהמדינה המאוכלסת ביותר בארה"ב שרויה עדיין במשבר כלכלי עמוק. אפילו תומכיו הקורבים שהתרשמו מדמותו וחזונו מתקשים להגדיר את תקופת שלטונו כהצלחה מסחררת.

שוורצנגר נראה בתחילה כמועמד מבטיח שעשוי להתאים לפסיפס הצבעוני של תושבי קליפורניה: רפובליקאי מתון שתומך בסדר יום כלכלי שמרני, אך מחויב לקידום ביטוח הבריאות האוניברסלי, איכות הסביבה והשקעה במחקר תאי הגזע. גם הייחוס המשפחתי, נישואיו למריה שרייבר, נצר למשפחת קנדי, סייע לתדמיתו.

ואולם, שוורצנגר גילה בתוך זמן קצר שחיי הפוליטיקאים אינם פשוטים, שעה שהסנאט הדמוקרטי של קליפורניה חסם את כל ניסיונותיו לצמצם הוצאות, בעוד הרפובליקאים חסמו את ניסיונותיו להעלות מסים כדי לאזן את התקציב. שוורצנגר נבחר אמנם לכהונה שנייה, אך התוצאה נותרה בעינה: קיפאון פוליטי. הבטחתו לשינוי נבלה לאטה והחוב של המדינה תפח משישה מיליארד דולר ל-25.4 מיליארד.

קליפורנה התמודדה בתקופתו עם שריפות ענק, משבר של מחסור במיטות בבתי הסוהר וגילויי שחיתות רבים. מרבית הצרות נבעו מקופתה הריקה של המדינה שגרמה להזנחת התשתיות ולהידרדרות מערכת החינוך הציבורית. בשנות כהונתו הפכה קליפורניה אמנם למדינה הראשונה בארה"ב שאסרה שימוש בשומני הטראנס הלא בריאים במסעדות והאריכה את האיסור על קידוחי נפט בים, אולם הקרב המתיש על זכות זוגות בני אותו המין להינשא פגע בתדמיתה כמדינה ליברלית. שוורצנגר הטיל פעמיים וטו על החוק המתיר להם להינשא בטענה שהמצביעים צריכים להכריע בסוגיה, והואשם בהומופוביה. אפילו ההישג הגדול של כהונתו, צמצום פליטת גזי החממה ב-25% עד שנת 2025, שנחשב להחלטה פורצת דרך ומודל לחיקוי לשאר המדינות בארה"ב, הגיע למבוי סתום, שעה שהנשיא דאז ג'ורג' בוש הבן הטיל וטו על החוק, שייכנס לתוקפו רק מאוחר יותר השנה, כאשר שוורצנגר לא יוכל ליהנות מפירות עבודתו.

בשלב זה טרם ברור מה יהיה הצעד הבא של הגוברנטור. עומדות בפניו מגוון אפשרויות: להרוויח סכומי עתק לאחר שקיבל כמושל משכורת של 174 אלף דולר לשנה, לחזור לשחק בקולנוע, להרצות, לקדם ארגוני צדקה וארגונים סביבתיים, לכתוב אוטוביוגרפיה או לבלות זמן עם בני משפחתו. אפשרות נוספת היא להמשיך בקריירה פוליטית.

ואולם, עם אחוזי תמיכה של כ-30% בלבד, לא ברור אם הדוגמן-שחקן-ידוען-פוליטיקאי באמת שוקל לעשות זאת. מחבר הביוגרפיה שלו יאן הלפרין עדיין רואה אותו בתור מועמד פוטנציאלי לנשיא בשנת 2016 (במידה וישונה החוק המחייב את המועמד לנשיאות להיות יליד ארה"ב), אך בשלב זה נראה ששוורצנגר עצמו אינו יודע מה יעשה. "אין לי תוכנית", הודיע במסיבת הפרידה הפרטית בסקרמנטו.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ