ניו יורק טיימס
ג'פרי גטלמן

חרטום. שרת החוץ האמריקאית, הילרי קלינטון, כינתה את המצב בסודאן "פצצת זמן מתקתקת", וחוקרים בריטים מודאגים כל כך שמא תפרוץ מלחמה שהם פרסמו מחקר על מחירה הצפוי: 100 מיליארד דולר. אפילו השחקן ג'ורג' קלוני עוסק בזה והצטרף למעקב לווייני גוגל אחר שדות קרב פוטנציאליים.

אבל מה הסבירות שמשאל העם על עצמאות דרום סודאן, שיתקיים ביום ראשון הקרוב, 9 בינואר - שיאו של תהליך שלום ששם קץ לעשרות שנות מלחמת אזרחים בין הצפון לדרום - יצית מלחמה נוספת? נראה שהסכנה קטנה והיא פוחתת והולכת.

סודאן היא אמנם מדינה ענקית וענייה שההיסטוריה שלה רוויית מלחמות, קל להשיג בה נשק ומיליציות שולטות כמעט בכל פינה בה. משאל העם יהיה רגע טעון ועדין, כי הדרום יתמוך כנראה בהתנתקות שתחצה את המדינה - הגדולה באפריקה - ותותיר את רוב הנפט של סודאן אצלו. ובכל זאת, ככל שקרב יום ההצבעה מתרבים הסימנים שהיא תתנהל כסדרה.

בשבוע שעבר הבטיח נשיא סודאן, עומר אל-באשיר, לסייע ל"אחים מהדרום", והצהיר שיהיה "הראשון להכיר בדרום". האינטרסים גדולים כל כך שאף צד מהצדדים, לא הממשלה האיסלאמית בצפון ולא המורדים בדרום סודאן, אינם רוצים להיגרר למלחמה נוספת.

בשנה האחרונה היו נבואות אפוקליפטיות כל כך שהצדדים המעורבים נערכו לרוב הבעיות הצפויות ודיפלומטים מערביים בילו אין-ספור שעות במתן ייעוץ לצדדים. הזירה ערוכה כעת להצבעה היסטורית. לדעת מומחים רבים, שני הצדדים פרגמטיים יותר מכפי המשוער. אף שהאיסלאמיסטים בצפון סודאן, ואל-באשיר אתם, תוארו במערב כפראי-אדם ואכזרים, הם מוכיחים גמישות מפתיעה.

בית הדין הפלילי הבינלאומי מאשים את אל-באשיר ברצח עם, והעימותים בדרפור נמשכים. אבל אל-באשיר וחבורתו מחזיקים היטב בשלטון בחרטום, ומקבלים תמיכה דיפלומטית וכלכלית מסין ומהעולם הערבי. כעת נראה שההנהגה בחרטום להוטה לנרמל את היחסים עם המערב ומבינה שהתערבות במשאל העם תטרפד כל סיכוי לכך.

גם מנהיגי הדרום אינם רוצים מלחמה, שהרי הם עומדים להשיג בדרכי שלום את המטרה שלמענה נלחמו והקריבו קורבנות במשך עשרות שנים. יותר מ-2 מיליון בני אדם נהרגו במלחמת האזרחים בין הצפון לדרום, שהחלה בשנות ה-50 וכללה מאבק בין מורדים אנימיסטים ונוצרים בדרום, לערבים שליטי הצפון.

הסכנה הגדולה ביותר לפריצת מלחמה טמונה באלמנטים בלתי נשלטים. למשל באביי, אזור שנוי במחלוקת לאורך הגבול בין הצפון לדרום פועלות מיליציות. חלקן מזוהות עם הצפון וחלקן עם הדרום, אבל הן לא נשלטות בידי אף אחד מהצדדים. לדעת מומחים, מיליציות אלה עלולות לירות את היריות הראשונות, אולי בגלל סכסוך קרקעות. לעימות כזה עלולים להצטרף צבאות הצפון והדרום.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ