יוון יוזמת הקמת גדר נגד הסתננות מהגרים מטורקיה

נציבת הפנים באיחוד: עדיף שיוון תשפר תנאי המעצר בשטחה

דנה הרמן
ד-פ-א
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דנה הרמן
ד-פ-א

אתונה ופאריס. יוון יוזמת הקמת גדר לאורך גבולה המשותף עם טורקיה, כדי לסכל ניסיונות חדירה של מהגרים לא חוקיים לתחומה. כך הודיע בשבת השר לביטחון אזרחי, כריסטוס פפוציס. "שיתוף הפעולה עם מדינות האיחוד האירופי מתקדם יפה", אמר השר לסוכנות הידיעות היוונית, בהתייחסו לסיורים הנערכים בגבול בשיתוף כוחות האיחוד. הכוח, המכונה "הכוח להתערבות מהירה בגבולות", מונה כ-175 שומרים חמושים מ-25 המדינות החברות באיחוד, ומסייר לאורך הגבול כדי לעצור מהגרים לא חוקיים ולהקל את הלחץ על יוון. "ואולם, כעת אנחנו מתכננים לבנות גדר לאורך הגבול, כדי להתמודד עם ההגירה הלא חוקית", הוסיף.

לדברי השר, יוון החליטה להקים מכשול יבשתי על הגבול, זאת משום ש"החברה היוונית עברה את סף יכולתה לספוג מסתננים". ואולם, לנוכח הביקורת החריפה שבה התקבלה היוזמה בתקשורת, הודיעה אתמול הממשלה כי החליטה לצמצם משמעותית את אורכה המתוכנן של הגדר, שהיתה אמורה להשתרע לאורך 206 ק"מ. במקום זאת, הודיעה הממשלה כי תקים את הגדר רק בקטע מסוים שאורכו כ-12.5 ק"מ.

מינואר עד נובמבר 2010 חצו כ-33 אלף מהגרים לא חוקיים את גבול יוון-טורקיה; מוצאם של רובם מאפגניסטאן, פקיסטאן, סומליה, עיראק ואלג'יריה. לדברי פפוציס, מטרת הגדר למלא את אותו תפקיד של הגדר שהקימה ארה"ב בגבולה הדרומי עם מקסיקו.

מאז חודש נובמבר 2010 נערכים סיורים משותפים של מדינות האיחוד ומשטרת יוון לאורך גבולה עם טורקיה. לפי ההערכות, עם תחילת הסיורים המשותפים בנובמבר, נרשמה ירידה של 44% במספר המסתננים המנסים לחצות את הגבול מטורקיה ליוון, שצנח מ-250 כניסות בממוצע ליום, ל-140 ביום.

פפוציס ציין שבשנת 2010 נכנסו מדי יום כ-200 מהגרים בממוצע מטורקיה ליוון. כ-80% מהמהגרים הלא חוקיים הנכנסים למדינות האיחוד האירופי, מגיעים אליהן דרך יוון. רבים מהם מנסים אחר כך להגיע לאיטליה בדרך הים. על פי ההערכות ביוון יש היום כ-330 אלף מהגרים לא חוקיים.

האיחוד האירופי, שמבקר לעתים קרובות את גדר ההפרדה בישראל, טרם הגיב אתמול להודעת ממשלת יוון על כוונתה לבנות גדר לאורך הגבול היבשתי בינה לבין לטורקיה. עם זאת, הנציבה לענייני פנים של האיחוד האירופי, ססיליה מלמסטרום, ציינה שהנציבות היתה מעדיפה שבמקום לעסוק בהקמת חומות, יוון תבצע רפורמות מקיפות במדיניות הענקת המקלט שלה. הנציבה קראה ליוון אף לשפר את התנאים במחנות המעצר של מהגרים לאורך הגבול, שתוארו בידי האו"ם ואמנסטי אינטרנשיונל כ"לא אנושיים" ו"משפילים". לפני שבועיים הודיעה הנציבות כי בכוונתה להאריך עד מארס את פעילות הכוח להתערבות מהירה בגבולות.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ