פרשת בטיסטי מחריפה את המתיחות בין איטליה לברזיל

הממשלה בברזיל עומדת בסירובה להסגיר טרוריסט לרומא

סביונה מאנה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סביונה מאנה

המתיחות בין איטליה לברזיל גברה אתמול, זאת לאחר ששר המשפטים בממשלה החדשה של ברזיל צידד בהחלטת הנשיא היוצא לא להסגיר לרומא טרוריסט לשעבר, וטען שהיא "ראויה". ז'וזה קרדוזו אמר את הדברים בתגובה למחאתה של איטליה על סירובו של לואיש אינאסיו לולה דה סילווה להסגיר לידיה אזרח איטלקי בן 56 שהורשע בארצו בארבעה מעשי רצח.

דברי קרדוזו מרמזים ככל הנראה גם על רוח תשובתה של הנשיאה הנכנסת של ברזיל, דילמה רוסף, לאיגרת ששיגר אליה בפרשה שר החוץ האיטלקי, שבה ביקש ממנה לשקול מחדש את הסוגיה. איטליה, הזועמת על ההחלטה שאותה קיבל הנשיא היוצא ביומו האחרון בתפקיד, כבר החזירה את שגרירה מברזיליה והודיעה ש"תגיע אם צריך עד בית הדין בהאג". לדברי העיתון האיטלקי לה רפובליקה, רומא גם הקפיאה הסכם צבאי רחב היקף שחתמה עם ברזיל.

החלטתו של לולה שלא להסגיר לאיטליה את צ'זארה בטיסטי, מייסד ארגון שמאל קיצוני PAC שפעל בשנות השבעים במדינה, מקוממת את איטליה ומאחדת את שורות הימין והשמאל. במפגן נדיר של סולידריות, גינו פוליטיקאים משני צדי המתרס את ההחלטה וכינו אותה "שגויה ומצערת".

בטיסטי, הכופר באשמה, נידון שלא בפניו ל-36 שנות מאסר לאחר שנמלט מהכלא ב-1981; מאז הוא חי במקסיקו, בצרפת ובברזיל, והתפרנס מתרגום ומכתיבת ספרי מתח. בצרפת, שבה קיבל עד 2004 מקלט מדיני במסגרת "דוקטרינת מיטראן" שבצלה חסו מאות פעילי שמאל קיצוניים מאיטליה, הוא זוכה לתמיכת ידוענים כקרלה ברוני, פוליטיקאים כראש עיריית פאריס ברטרן דלנואה, ואינטלקטואלים כפילוסוף ברנאר אנרי לוי והסופרת פרד ורגאס, הטוענים שלא זכה למשפט הוגן בארצו.

בהודעה שפרסם שלשום לוי, הוא בירך על "תבונתו" של לולה. "זו החלטה של אדם שטרח להתעמק בנבכי התיק ולעמוד על אי הסדרים הרבים של משפטו", כתב באתר כתב העת שלו "כללי המשחק".

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ