באוסטריה פותחים קברים בחיפוש אחר קורבנות "המתות החסד" הנאציות

מאות קברים שהתגלו בשטח בית חולים באוסטריה ייפתחו כדי לבחון אם מדובר בקברים של קורבנות המבצע לרצח נכים וחולי נפש

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סוכנויות הידיעות

מאות קברים שהתגלו בשטח בית חולים ממלכתי באוסטריה ייפתחו על מנת לבחון אם מדובר בקבריהם של קורבנות "המתות החסד" של המשטר הנאצי, כך נמסר היום (שלישי) מרשויות המדינה.

כ-220 קברים נחשפו בבית הקברות של בית החולים בעיר האל, הסמוכה לבירת מדינת טירול, אינסברוק, בעת עבודות תשתית בעיר. עם גילוי הקברים עלה החשד כי חלק מהקבורים במקום, שנקברו בין 1942 ל-1945, היו קורבנות מבצע האותנסיה הנאצי, במהלכו נרצחו נכים או חולי נפש.

תצלום היסטורי, לא מתוארך, של בית החולים. תצלום: רויטרס

גורמים באוסטריה הודיעו כי צוות מומחים יבדוק בשנתיים הקרובות את הגופות ויזהה אותן ואת נסיבות מותן בסיוע מסמכים מבית החולים ודגימות ד-נ-א.

"לא מדובר ב-220 קורבנות רצח", העריך ההיסטוריון אוליבר זייפרט. לדבריו, ייתכן שחלק מן הקבורים בשטח בית החולים מתו מתת-תזונה או ממחלה.

גרמניה הנאצית, שסיפחה את אוסטריה ב-1938, אחראית למקרי רצח רבים של משותקים וחולי נפש בניסיון להשמיד גורמים "חלשים" בחברה. אלפים באוסטריה נרצחו בתאי גזים במרכז להמתות חסד, ליד העיר לינץ, שעל גדות הדנובה.

תצלום אווירי של שטח בית החולים ותוכניות השיפוצים במתחם. תצלום: רויטרס

יותר מ-360 חולים מבית החולים בהאל נשלחו למותם לפני תוכנית T4 המתמקדת בהמתות החסד, שהסתיימה באופן רשמי באוגוסט 1941. בית הקברות הרשמי בשטח בית החולים נפתח ב-1942 כחלק מתוכנית, שלא מומשה, להקמת מרכז המתות חסד במוסד.

"זה צעד ראשון ובהזמנות טובה להבין מה קרה כאן", אמר זייפרט. "אנו יודעים כי מקרי רצח רבים בוצעו במוסדות אחרים באוסטריה, אולם עד כה לא היה לנו מידע על מקרים דומים שהתרחשו בהאל".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ