נטשה מוזגוביה
ארה"ב
המחלוקות שבדרך

קונגרס חדש בארה"ב יושבע היום בוושינגטון והוא צפוי להיות לוחמני ביותר. הרוב הרפובליקאי בבית הנבחרים הבטיח להצביע כבר בשבוע הבא על ביטול רפורמות הבריאות, הנחשבת לספינת הדגל של ממשל אובמה.

רוב מאמציהם נידונים לכישלון מכיוון שהדמוקרטים עדיין בעלי רוב בסנאט, ובידי הנשיא זכות וטו על חקיקה. ואולם, הבוחרים השמרנים מצפים מנציגיהם הרפובליקאים לפעול במרץ כבר מהיום הראשון בתפקיד. הרפובליקאים מתכוונים לפתוח במלחמת התשה בשנתיים הקרובות, ותקיפת רפורמת הבריאות היא בעלת חשיבות סמלית רבה. חבר הקונגרס הרפובליקאי שממנו חוששים הדמוקרטים יותר מכל אינו היו"ר החדש של בית הנבחרים ג'ון ביינר אלא דרל איסא, יו"ר חדש של ועדת הפיקוח של בית הנבחרים. איסא כבר הבטיח לפתוח בשש חקירות גדולות בשלושת החודשים הראשונים של השנה. משמעות הדבר היא שבכירי ממשל רבים יזומנו פעמים רבות לשימועים בנושאים שונים כמו עיקולי בתים, גילויי שחיתות באפגניסטאן או הדלפת מברקי ויקיליקס. איסא הגדיר השבוע את ממשל אובמה כ"אחד הממשלים המושחתים ביותר", וחסרי השקיפות. בתגובה, דמוקרטים רבים כבר טענו שאיסא מסיק מראש את מסקנותיו.

הרפובליקאים ינסו למנוע הוצאות ממשלתיות גדולות, בהן כספי התמריצים הכלכליים שלא נוצלו עד כה. במארס חברי הקונגרס יחליטו אם להגדיל את תקרת החוב הלאומי העומדת על 14.3 טריליון דולר. הרפובליקאים דורשים קיצוצים, אולם הדמוקרטים מזהירים מפני "השלכות קטסטרופליות" העלולות להתרחש לאור מצבה הכלכלי העגום של ארה"ב אם תקרת החוב לא תעלה.

גם ישראל צפויה לעמוד במוקד המאמץ הרפובליקאי בקונגרס החדש. נבחרי תנועת מסיבת התה כבר העבירו מסרים לגורמים פרו-ישראליים בוושינגטון, בהם הם מביעים תמיכה בישראל. הנציג הפלסטיני בוושינגטון, מען רשיד עריקאת, הביע חשש מנסיון הקונגרס החדש לפגוע בתהליך השלום ולתמוך רק בישראל. בנוסף, בקהילה המוסלמית בארה"ב הביעו דאגה מהבטחתו של חבר הקונגרס פיטר קינג, היו"ר החדש של הוועדה לבטחון הפנים, לחקור את תופעת הקצנת המוסלמים בארה"ב. לעומת זאת, בקהילה הפרו-ישראלית חוששים שהסיוע לישראל עלול להיפגע בתוכנית הקיצוצים של הרפובליקאים. מכיוון שהמרוץ לבחירות 2012 כבר החל להתגלגל, יש להניח שהחל מאמצע אביב, מועמדים פוטנציאליים לנשיאות מהצד הרפובליקאי ישקלו ביקור בישראל.

הנשיא אובמה אמר אתמול כי הוא צופה שהרפובליקאים ינסו לרצות את בסיס התמיכה שלהם. "אבל אני בטוח שהם גם יבינו שהתפקיד שלנו למשול ולהבטיח שאנחנו מספקים לאמריקאים מקומות עבודה ויוצרים כלכלה תחרותית למאה ה-21", אמר.

שני נתונים חריגים מאפיינים את הקונגרס החדש. הקונגרס ה-112, לראשונה זה 64 שנה, יתכנס ללא נציג של משפחת קנדי, זאת לאחר שפטריק קנדי, בו של טד קנדי, סיים את תפקידו. בנוסף, בעיקר הודות לנבחרי תנועת מסיבת התה, גילם הממוצע של חברי בית הנבחרים הרפובליקאים, שסובלים מדימוי של פוליטיקאים מבוגרים, ירד בכמעט שנתיים והוא עתה 54.9 בלבד. לעומת זאת, הגיל הממוצע של הדמוקרטים עלה בשנתיים, ל-60.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ