איראן הזמינה המעצמות לסייר באתרי גרעין

ההזמנה לא כוללת נציגים אמריקאים. מקורות באירופה ובארה"ב דוחים את מה שהם מגדירים ניסיון של טהראן לפלג בין המעצמות

יוסי מלמן צרוב
יוסי מלמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יוסי מלמן צרוב
יוסי מלמן

בניסיון נוסף לגרום לפילוג בין המעצמות ביחסן אליה, הזמינה איראן נציגים ממדינות שונות לבקר בכמה מאתרי הגרעין שלה, אך הדירה מההזמנה את ארה"ב. דובר משרד החוץ של איראן מסר אתמול כי נשלחה הזמנה לנציגי רוסיה, סין, כמה ממדינות האיחוד האירופי ולעוד מדינות, אך לא לארה"ב. הדובר, רמין מאהמאנפאראסט, אמר כי מטרת ההזמנה להפגין "רצון טוב" מצד טהראן ואת שקיפותה של תוכנית הגרעין שלה.

ההזמנה, ל-15 ו-16 בינואר, כוללת ביקור במתקן להעשרת אורניום בנתאנז ובכור הגרעיני להפקת חשמל בבושהר. מכך ניתן להסיק כי ההזמנה אינה חלה על האתר הנוסף להעשרת אורניום ליד העיר קום, שנחשף לפני יותר משנה על ידי ארה"ב ומעצמות המערב בעזרת מידע מודיעיני שהגיע גם מישראל, ואשר אותו ניסתה איראן להסתיר בשנות הקמתו.

ואולם, דיפלומטים של כמה ממדינות האיחוד האירופי אמרו כבר כי הם מזהים בקלות את "התרגיל השקוף" של איראן והניסיון שלה בשיטת "הפרד ומשול". המקורות אמרו כי איראן לא תצליח במאמציה, וציינו כי הם לא ייענו להזמנה במועד שמבקשת איראן, אם בכלל. על פי אותם מקורות, הם ימתינו לפחות עד לסיבוב השני של השיחות על תוכנית הגרעין של איראן, המיועד לסוף חודש ינואר או תחילת פברואר. בשיחות אלה שהתנהלו עד כה, בניסיון להציע הצעת פשרה לאיראן שתצמצם את העשרת האורניום שלה, ותוציא משטחה כמות מסוימת של אורניום מועשר, משתתפים נציגי ארה"ב, רוסיה, סין, בריטניה, צרפת וגרמניה.

דובר משרד החוץ האמריקאי, פיליפ קרולי, אמר בתגובה כי ארה"ב דוחה את היוזמה החדשה. "זהו תרגיל חכם, אך הוא אינו תחליף לאחריות של איראן ושל הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית. ההזמנה לא תסיט את תשומת הלב הבינלאומית מהנושאים העומדים על הפרק, הקשורים לתוכנית הגרעין של איראן", והוא הזכיר כי המשך פעולות ההעשרה של אירן מפרות שש החלטות של מועצת הביטחון בעניין זה.

בחודש שעבר התקיימו שיחות של יומיים בז'נווה בין איראן לבין נציגי שש המדינות, אך הן הסתיימו בלא תוצאות ונקבע רק כי יתקיים סיבוב נוסף. שיחות אלה הן המשך לשתי פגישות שהתקיימו באותו נושא בסוף ספטמבר ובאוקטובר בז'נווה ובווינה. גם הן הסתיימו בכישלון עקב סירובה של אירן להיענות להצעות השונות שהועלו בפניה, ואשר תכליתן היתה כי היא תפסיק את העשרת האורניום, או לפחות תצמצם אותה, ותעביר כ-75% מהאורניום המועשר שלה לעיבוד נוסף ברוסיה ובצרפת. העברה כזו, שהיתה צריכה להימשך יותר משנה, נועדה להרחיק את איראן מחומר הבסיס שיכול לאפשר לה, אם תרצה בכך, להעשיר אורניום ברמת העשרה גבוהה של 90% ובכך לייצר חומר בקיע לנשק גרעיני.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ