מרקל בצרות: מפלגת שר החוץ הגרמני קורסת בסקרים

וסטרוולה לא עובר את אחוז החסימה

דנה הרמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דנה הרמן

כתבת "הארץ" באירופה

פאריס. שותפה המרכזי של אנגלה מרקל בקואליציה הופך יותר ויותר לנטל על קאנצלרית גרמניה. שר החוץ גידו וסטרוולה לא זוכה לפופולריות רבה בימים אלה, ויותר ויותר מחברי מפלגתו וחברי מפלגת הימין-מרכז של הקאנצלרית אנגלה מרקל, רומזים שעליו לפרוש מתפקידו לפני שיביא למפלתם.

בבחירות בספטמבר 2009 השיגה המפלגה הליברלית את התוצאות הטובות ביותר אי פעם בבחירות פדרליות, ואולם מאז הידרדר מצבה. לפי סקרים שהתפרסמו השבוע, התמיכה במפלגה צנחה אל מתחת ל-5%. פירוש הדבר שלא ברור אם המפלגה, התומכת בשוק החופשי, היתה מצליחה בכלל לעבור את אחוז החסימה, אילו נערכו הבחירות היום.

נוכחותו של וסטרוולה בממשלה מזיקה למרקל. התמיכה בקואליציה שלה ירדה מ-48% ל-37%, לפי סקר שנערך על ידי מכון פורסה, והתפרסם במגזין החדשות הגרמני שטרן. בחודשים הקרובים צפויות להיערך כמה בחירות אזוריות חשובות בגרמניה. הבחירות יהיו מבחן לפופולריות של הקואליציה של מרקל וליכולתה לעצור את התחזקות הירוקים, התאוששות הסוציאל-דמוקרטים, והעלייה הנמשכת בתמיכה במפלגת השמאל, "די לינקה", בעיקר במזרח גרמניה.

שרת המשפטים סבינה לויטהויזר-שנרנברגר, מהפוליטיקאים הבולטים במפלגה הליברלית, תומכת בשינוי בצמרת המפלגה. לדעתה, על כתפי וסטרוולה מוטל עומס רב מדי והוא לא מצליח למלא כראוי תפקידו כשר בממשלה ואת תפקיד מנהיג המפלגה.

חברי מפלגה אחרים, בתורם, מתחו ביקורת על הפשרות הרבות מדי לטענתם שווסטרוולה הסכים להן בקואליציה של מרקל, במיוחד כשנסוג ממחויבות מפלגתו לרפורמה במערכת המיסוי. בתגובה, בראיון שהעניק ביום ראשון לעיתון בילד אם זונטג, אמר וסטרוולה כי לא יפרוש מראשות המפלגה, והדגיש ש"לא יעזוב את הסיפון בזמן סערה".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ