ספר חדש על אובמה מאת מחבר אנונימי מעורר גל שמועות בארה"ב

במקביל נמשכת עזיבת מקורבי הנשיא. זאת לאחר שדובר הבית הלבן, רוברט גיבס, הודיע על פרישה

הארץ
נטשה מוזגוביה
כתבת "" בארה"ב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
הארץ
נטשה מוזגוביה
כתבת "" בארה"ב
צבעי השלטון 2

וושינגטון מלאה סקרנות השבוע לקראת פרסום ספר חדש על הנשיא ברק אובמה, הצפוי לצאת לאור ב-25 בינואר בהוצאת סיימון אנד שוסטר. שם הספר החדש הוא "O: Presidential Novel". זהות המחבר אינה ידועה, ובמערכת הפוליטית ובתקשורת עלו השערות וניחושים רבים לגבי העומד מאחוריו. בהשערות עלו שמותיהם של אישים בסביבתו הקרובה של אובמה כמו רם עמנואל והגנרל ג'יימס ג'ונס.

ואולם, החשוד המיידי היה העיתונאי הוותיק ג'ו קליין, שכבר פרסם בעבר רומן מפתח בשם "צבעי השלטון" (באנגלית primary colors). ספר זה, שפורסם ב-1996, קיבל השראה ממסע הבחירות לנשיאות של הנשיא המכהן דאז ביל קלינטון. הספר זכה להצלחה גדולה ועובד מאוחר יותר לסרט בכיכובו של השחקן ג'ון טרבולטה. קליין לא חתם בשמו בעת הוצאת הספר לאור, ורק מאוחר יותר הודה כי הוא המחבר. עם זאת, בעוד בספרו של קליין המועמד לנשיאות קיבל את השם "ג'ק סטנטון" ולא צוין שמו של קלינטון, עתה בספר הנוכחי, אובמה מוזכר בשמו.

במקביל לספקולציות על הספר, החל אתמול יומו הראשון של הקונגרס בתפילה בכנסייה הקתולית סנט פיטר בגבעת הקפיטול. בתפילה התייצבו יו"ר בית הנבחרים הנכנס, ג'ון ביינר, היו"ר היוצאת ננסי פלוסי, ואף מנהיג הרוב החדש בבית הנבחרים, אריק קנטור, שכלל אינו נוצרי אלא יהודי.

בית הנבחרים החדש ערך הצבעה פורמאלית לבחירתו של ביינר בתור היו"ר, וננסי פלוסי העבירה לו את הסמכויות ואת פטיש העץ הגדול של היו"ר. "המטרה שלנו היא להחזיר את הממשלה חזרה לעם האמריקאי", אמר ביינר בנאום הפתיחה שלו והבטיח ממשל שקוף יותר, ש"מחויב לתת דין וחשבון לציבור האמריקאי".

בית הנבחרים החדש צפוי להערים קשיים רבים על אובמה. בנוסף על כך, הנשיא האמריקאי יחסר שותף חשוב בהתמודדות עם האתגר, זאת לאחר שדובר הבית הלבן רוברט גיבס הודיע על פרישתו הצפויה בתחילת פברואר.

על גיבס בן ה-39, שמקורב לאובמה, נמתחה לעתים ביקורת של כתבי הבית הלבן על היעדר השקיפות של הממשל, אך התדרוכים היומיים בכיכובו היו בשנתיים האחרונות אחת ההצגות הטובות בוושינגטון, וכללו חילופי עקיצות שהגיעו פעם להחרמת טלפון סלולרי של כתב שהחליט לדבר באמצע התדרוך.

אובמה צפוי להתחיל את שנת 2011 גם עם ראש סגל חדש, זאת לאחר שכבר הוחלפו בכירים כמו מנהל התקציב של הבית הלבן והיועץ לביטחון הלאומי. היועץ הכלכלי הבכיר לורנס סאמרס חזר לאקדמיה, וראשי הסגל של הגברת הראשונה וסגן הנשיא עוזבים גם הם.

היועץ הבכיר דיוויד אקסלרוד צפוי לחזור גם הוא לשיקגו, אך בכיר לשעבר במשרד החוץ סיפר ל"הארץ" שאין למהר לפרש את זה כ"עכברים שבורחים מהספינה הטובעת", וכי מדובר בתהליך אופייני לכל ממשל.

רוברט גיבס אמר אתמול לכתבים שהוא יתגעגע אליהם וייקח לו זמן להסתגל למעמד שאחרי העזיבה, אך הוא מתכוון להישאר מרואיין עסוק, לתת הרצאות ולהמשיך לעזור לנשיא.

אחד המועמדים האפשריים להחליף את גיבס הוא סגנו ביל ברטון בן ה-32. בשלב זה, אמר גיבס, אין לו כוונה לכתוב ספר זיכרונות על השנתיים הסוערות בתפקיד. "כבר יש יותר מדי ספרים", אמר.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ