הרחוב האחרון בצרפת שנקרא פטאן, על שמו של ראש משטר וישי, נעלם מהמפה

בעקבות לחץ של הממשלה וארגונים יהודיים החליטה עיירה קטנה בצפון צרפת להחליף את שם הרחוב שנקרא על שם מי שעמד בשנות הארבעים בראש משטר וישי

ג'ון טליאבואה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'ון טליאבואה

ניו יורק טיימס

טרמבלואה לה קארינין, צרפת. המועצה המקומית של העיירה טרמבלואה לה קאריניין החליטה לשנות שמות של שלושה רחובות בתחומה, שקיבלו את שמותיהם של שלושה מגיבורי צרפת במלחמת העולם הראשונה: המרשלים פרדיננד פוש, ז'וזף ז'ופר ופיליפ פטאן.

הדמות הבעייתית ביותר מהשלושה היא המרשל פיליפ פטאן, שהיה מנהיג ממשלת וישי במלחמת העולם השנייה, אשר שיתפה פעולה עם גרמניה הנאצית וסייעה בחיסול אויביה, בהם יהודים רבים.

מסיבות אלה ובלחץ ממשלת צרפת, ותיקי המלחמות ותנועות יהודיות, החליטה מועצת העיירה פה אחד לשנות את השם מרחוב פטאן לרחוב הצלב, על שם הכנסייה שעומדת בחורשה שבקצהו.

לאחר קרב ורדן ב-1916 שבו נהרגו ונפצעו יותר ממיליון חיילים ואזרחים, התמרדו החיילים הצרפתים, ורק מנהיגותם של פוש ופטאן החזירה את הסדר על כנו.

כך, לאחר המלחמה היו רחובות או שדרות על שם פטאן כמעט בכל עיר צרפתית. שמו של פטאן היה כה מפורסם, עד שגם בערים רבות בארה"ב נקראו רחובות על שמו.

מלחמת העולם הראשונה הותירה צלקות קשות בעיירה הצרפתית הקטנה, שממוקמת בקרבת הגבול הבלגי. טרמבלואה נהרסה כמעט כליל בהפגזות, ונותרו בה רק בתים ספורים והכנסייה. על אנדרטה שצבעיה בוהקים מופיעים שמותיהם של 15 הרוגי "המלחמה הראשונה", שהיו בערך 15% מכלל תושבי העיירה באותם ימים.

ואולם עתה, כאשר ישונה השם על שלט הרחוב בטרמבלואה, ייעלם מהמפה רחוב פטאן האחרון בצרפת. מסתבר שלא כל הצרפתים שלמים עם ההחלטה. "זה מגוחך", אמר תושב הכפר בן 27. "ברור שהוא היה בוגד במלחמת העולם השנייה, אבל זה קרה מזמן", אמר.

היסטוריונים רבים רואים את פטאן יותר כמי שאיפשר את פעולות הנאצים ולא יזם אותן, על אף שמסמכים שנחשפו בשנה שעברה רמזו לכך שהיה לו חלק פעיל בניסוח חוקי הגזע של וישי. פטאן הואשם בכך שלא הפנה עורף לנאצים גם לאחר שמדיניות השמדת היהודים שלהם היתה גלויה לעין כל. הוא נידון למוות לאחר המלחמה, אולם הגנרל שארל דה גול, שב-1921 קרא לבנו פיליפ על שמו של פיליפ פטאן, המתיק את גזר הדין למאסר עולם.

פיליפ פטאן

ב-1941, אחרי שצרפת הובסה בידי הנאצים, הקים המרשל פטאן (בתצלום) משטר בובות בדרום צרפת. הוא קבע את בירתו בווישי, עיירה ציורית שהתפרסמה במעיינות המרפא שלה. אחרי שחרור צרפת ב-1944 רבים מבכירי המשטר נשפטו וחלקם הוצאו להורג.

פטאן קיבל עונש מוות, אך עונשו הומר

למאסר עולם

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ