סערה בפולין בעקבות ספר על גזל רכוש יהודים בשואה

"קציר הזהב" דן בפולנים שעסקו בשוד הרכוש היהודי בתקופת השואה ואחריה, ושלטענת המחברים אחראים בשל כך לרצח עשרות אלפי יהודים

הארץ
רומן פריסטר, כתב "" בוורשה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ
רומן פריסטר, כתב "" בוורשה

ספרם של יאן גרוס ואירנה גרודז'נסקה-גרוס (רעייתו לשעבר) "קציר הזהב", אשר דן בפולנים שעסקו בשוד הרכוש היהודי בתקופת השואה, וגם אחריה, ואשר לטענת המחברים אחראים בשל כך לרצח של עשרות אלפי יהודים, פתח מחדש את השיח הלאומי בפולין על יחסי פולנים-יהודים בתקופת הכיבוש הנאצי. בראיון שהעניק השבוע זוג המחברים, ציין פרופ' גרוס כי אין הוא מפנה אצבע מאשימה כלפי האומה הפולנית כולה. "כמו בספריי האחרים, ב'פחד' וב'שכנים' שדן בטבח יהודים בעיירה ידוואבנה, אינני עוסק באחריות קיבוצית, כי אם במעשיה של שכבת אוכלוסייה מסוימת, לעתים אף באנשים מסוימים. אין זה סותר את קביעתי הבסיסית כי האנטישמיות היתה אז תופעה כללית והיא שגרמה לכך שהמעשים הנוראים שאני מתאר זכו להבנה ציבורית רחבה".

בתשובה להערת המראיין כי "קציר הזהב", אשר גרסתו הפולנית תופיע בפברואר ותרגומו לאנגלית ייצא לאור באוגוסט, יגרום להתלכדות מזיקה של השוללים את גרסתו, השיב גרוס: "למיטב הבנתי ספריי הקודמים עזרו לטהר את האווירה ולסגור פערים בהשקפת העולם, דווקא הודות לוויכוחים הסוערים שעוררו. אני בהחלט מעריך את העובדה שפולין היא המדינה היחידה מבין הארצות שסבלו מהכיבוש הנאצי, שבה מוכנה רוב האוכלוסייה לערוך חשבון נפש נוקב עם התרחשויות העבר".

תצלום משנת 1946 שבו נראים איכרים שנוברים בערמות של גולגולות ושל עצמות אדם במחנה ההשמדה טרבלינקה כדי למצוא דברי ערך גרם לגרוס לכתוב את "קציר הזהב". אנשים רבים סיפרו כי לאתרי שריפת הגופות נהרו לא רק תושבי הסביבה. "מאות אנשים באו ממרחקים כדי להתעשר מהתכשיטים שנותרו בתוך האפר", סיפרו. עדים אחרים ידעו לספר על מקרים שבהם תושבי הכפרים רצחו יהודים שהסתתרו ביערות ושדדו כל דבר שהיה ברשותם. כמעט כל המקרים האלה תועדו כבר בספרות היסטורית. "הבעיה היא שבני אדם רגילים אינם קוראים ספרות מדעית ולכן האמת מעולם לא היתה לנחלת הכלל", אמר הפרופ' יאן גראבובסקי שהגיע לביקור בוורשה מקנדה, שם הוא מרצה על תולדות היהודים באוניברסיטת אוטאווה.

בקרב אנשי מדע ופוליטיקאים שהביעו את דעתם בנושא לא חסרים גם כאלה שמאשימים את גרוס בסילוף האמת. מרצה לתולדות פולין, פיוטר גונטארצ'יק, כינה את גרוס "איש שתחילה ממציא עובדות ורק אחר כך בונה עליהן את האמת ההיסטורית".

עוד לפני שהופיע על המדפים בחנויות, הספר מעורר שיח ציבורי נוקב על יחסי פולנים-יהודים בתקופת השואה. רוב הדוברים היו תמימי דעים שהגיע הזמן שגם הפרק העכור הזה בהיסטוריה יידון באופן רציני ויובא לידיעת הציבור, שלעתים נוטה להשכיח את הפרקים הלא נעימים ורואה את העם הפולני אך ורק כקורבן הכיבוש הגרמני.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ