המחליף של רם עמנואל כראש צוות הבית הלבן: ויליאם דיילי

ראש צוות הבית הלבן החדש יצטרך לעבוד עם הממשל שאותו ביקר בחריפות בעבר, כששימש בכיר בבנק "ג'י.פי. מורגן צ'ייס"

נטשה מוזגוביה
ארה"ב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נטשה מוזגוביה
ארה"ב

הבית הלבן הכריז כי ויליאם דיילי יחליף באופן קבוע את רם עמנואל בתפקיד ראש סגל הבית הלבן. דיילי כיהן בתור שר המסחר בתקופת כהונתו השניה של הנשיא ביל קלינטון ושימש גם כיו"ר קמפיין הבחירות של המתמודד הדמוקרטי אל גור.

אובמה הציג את דיילי כ"תושב שיקגו, כמוני" ואמר שהוא משוכנע כי "יהיה לנו צוות נפלא המשתווה למשימות של אמריקה בשנה הקרובה". דיילי, שלא היסס בשנתיים האחרונות למתוח ביקורת על הנשיא, הרעיף שבחים על אובמה. "הענקת לי ולמשפחתי כבוד בהזדמנות לשרת אותך ואת האומה שלנו", אמר דיילי, שהשווה במרומז בינו לבין הנשיא ג'ון קנדי. "אתה, אדוני הנשיא, מוכיח את עוצמתך, מנהיגותך וחזונך בתקופה הקשה ביותר לאומה ולעולם. גם הראית בדוגמה שלך ששירות ציבורי זו קריאה של כבוד ואני נענה לה ברצון. אני מבטיח לך, אדוני הנשיא, שהסגל שלך לא יאכזב אותך ואת האומה".

היפוך תפקידים

דיילי לא נחשב למקורב של אובמה, אך איש הכספים בן ה-62 צבר מספיק קשרים הן בוושינגטון והן מחוצה לה כדי לאכוף את ההחלטות גם מבלי להשתמש בקללות ולחצים נוסח רם עמנואל. בנוסף, למרות תקופת כהונתו בימי קלינטון, הוא לא נחשב כבעל קשרים חזקים למפלגה הדמוקרטית. מינויו של דיילי אינו מחייב את אישור הסנאט, כך שהוא לא צפוי לעמוד בפני שימועים חודרניים. מינויו מגיע על רקע תחלופה של כמעט כל הבכירים בבית הלבן.

תומכיו הליברלים של אובמה מותחים ביקורת על הבחירה בדיילי ששימש בתפקיד בכיר בבנק "ג'י.פי. מורגן צ'ייס". אדם גרין, מייסד ועדת הקמפיין לשינוי הפרוגרסיבי, אמר כי אובמה עשה טעות כי "ביילי דוחק במפלגה הדמוקרטית ליישם סדר יום תאגידי, מה שמרתיע מצביעים דמוקרטים וגם מצביעים בלתי תלויים. אם הוא יקשיב לעצתו, יהיו לכך השלכות קטסטרופליות בבחירות 2012".

דיילי מצידו השמיע בעבר ביקורת על מדיניות הממשל, אך כעת הוא ייאלץ ליישר קו עם הנשיא. בין היתר תקף דיילי את הלשכה החדשה להגנה הפיננסית על הצרכנים, שמרכזת תפקידי אכיפה בתחום הפיננסי. אובמה רואה בהקמתה הישג, בעוד שדיילי טען בתפקידו הקודם שהלשכה מיותרת לגמרי. בעבר הוא גם מתח ביקורת על הדרך שבה ממשל אובמה קידם את רפורמת הבריאות וטען כי הנשיא נטה שמאלה מדי במקום להשאר במרכז.

הווארד דין, היו"ר לשעבר של הוועידה הארצית של המפלגה הדמוקרטית, הביע תמיכה בדיילי והסביר כי הוא יכול לספק לאובמה פרספקטיבה של אדם מבחוץ, שחסרה לנשיא כשהוא שוהה בבועה ומוקף ביועצים שמדברים בעיקר אחד עם השני.

הרפובליקנים מבטיחים מלחמה

ובינתיים, בית הנבחרים החדש מאותת לנשיא שאין לו סיכוי לשיתוף פעולה חוצה מפלגות. במסיבת העיתונאים של יו"ר הקונגרס החדש ג'ון ביינר ומנהיג הרוב החדש אריק קנטור, הם הבטיחו להילחם נגד "אובמקייר" - רפורמת הבריאות של אובמה - בכל מחיר.

כשנשאל מדוע הוא נחוש לקדם חוק שיבטל את רפורמת הבריאות, אם בסנאט שעדיין נמצא בשליטה הדמוקרטית אין סיכוי שזה יעבור, ביינר השיב: "התחייבנו בפני העם האמריקאי, והעם האמריקאי רוצה שנבטל את זה. הרפורמה תהרוס את מערכת הבריאות הטובה בעולם, תגרום לפשיטת הרגל של האומה שלנו ותהרוס את הכלכלה שלנו".

כשהכתבים העירו לו שביטול הרפורמה יוסיף על פי הערכת לשכת התקציב של הקונגרס 230 מיליארד דולר לחוב הלאומי עד שנת 2021, ביינר התייחס לכך בביטול: "אני לא מאמין שלבטל את חוק הבריאות הורג מקומות העבודה יגדיל את הגרעון. לשכת התקציב יכולה להחזיק בכל דעה שבא להם, אבל החוק הזה לא יחסוך כסף כפי שהם חזו בעבר".

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ