דו"ח: דליפת הנפט במפרץ מקסיקו - כשל מערכתי

מסקנות הדו"ח החלקי של ועדת החקירה שמינה אובמה מנקות חלקית מאשמה את חברת בי-פי

נטשה מוזגוביה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

החקירות שנפתחו בעקבות דליפת הנפט במפרץ מקסיקו, שזיהמה בקיץ האחרון את המים והחופים באזור, מגיעות לשלב הסיום - ולא כל החדשות רעות בשביל חברת הנפט "בריטיש פטרולאום" (בי-פי). דו"ח חדש שפורסם השבוע מטיל אחריות חלקית בלבד על החברה שהפעילה את האסדה לקידוח "דיפווטר הורייזון" שעלתה באש, והבאר מתוכה שאבה נפט במעמקים נפרצה. מניות החברה, שאיבדה מחצית מערכה בעקבות התאונה הקטלנית, המשיכו לעלות אתמול, והיא כבר הצליחה לחזור לשני שלישים מערכה לפני שקיעת האסדה.

הדו"ח המלא של ועדת החקירה שמינה נשיא ארה"ב ברק אובמה יפורסם רק בהמשך החודש, אך החלק שפורסם השבוע מטיל אחריות לא רק על בי-פי, אלא גם על חברות הקבלן שהפעילו את האסדה והשכירו את הציוד, "הליברטון" ו"טראנסאושן", וגם על הממשל שלא הפעיל מספיק פקחים לגלות את הבעיות המבניות בתעשיית הקידוחים במים העמוקים. מסקנת הדו"ח היא שהאסון היה תולדה של בעיה מערכתית, ולא בהכרח תוצר של שורה של החלטות שגויות מצד הנהלת בי-פי. אם כי בדו"ח כן נקבע שהחברה ניסתה לקצץ בעלויות בכל מחיר, כולל קיצוץ בתחום הבטיחות.

החברה עדיין צפויה לספוג קנסות קשים על זיהום המים, אך הפגיעה בתדמית שנראתה כמעט בלתי הפיכה, נראית כרגע כמשבר שנוהל לא רע. בין השאר החליפה בי-פי כמה דמויות בכירות שהפכו לסוג של שעירים לעזאזל, בהם המנכ"ל טוני היווארד, שפלט בשיא המשבר שהוא "רוצה את חייו בחזרה" ועורר ביקורת חריפה.

עוד חדשה טובה בשביל החברה היא הגילוי של המדענים כי בניגוד לציפיות שגז מתאן שדלף יחד עם הנפט מהבאר הפרוצה לפני שנאטמה, יישאר במים במשך שנים, בקטריה כבר חיסלה אותו. חלק מהחוקרים העובדים על מעקב אחר טיהור מי המפרץ הביעו ספקנות בממצאי עמיתיהם, והדגישו כי גם אם אכן מדובר ב"חיידק על" שעשה את מה שהם טוענים שעשה - הנזק שנגרם לקרקעית הים שכוסו בכתמי נפט, עדיין רב.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ