בדרום סומליה נאסר על גברים ונשים ללחוץ ידיים

המורדים מארגון אל-שבאב, השולטים באזור זה, כבר אסרו על נשים לצאת לעבוד. כעת גם לחיצת יד בין מי שאינם קרובי משפחה עלולה לגרור עונש כבד

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סוכנויות הידיעות

המורדים האיסלאמים בדרום סומליה אסרו על גברים ונשים שאינם בני משפחה ללחוץ ידיים, לשוחח או ללכת ביחד בציבור, כך סיפרו היום (שבת) תושבי האזור. לדבריהם, מי שעובר על האיסורים עלול להיעצר, לספוג מלקות או אף להיות מוצא להורג.

המורדים מארגון אל-שבאב, השולטים במרבית שטחי דרום ומרכז סומליה, כבר אסרו על נשים לצאת לעבוד. האיסור הציב אמהות רבות בפני בחירה איומה: לצאת למכור מעט ירקות או תה בשוק ולהסתכן בעונש מוות - או להישאר בבית ולראות את ילדיהן גוועים ברעב.

נשים מפגינות בתמיכה באל-שבאב בבירה מוגדישו. תצלום: אי-פי

"זהו חוק נורא. אני חש כאילו אני במעצר. התחלתי להתעלם מברכותיהן של נשים שאני מכיר כדי להימנע מעונש", סיפר חוסיין עלי, תושב העיר ג'והאר בדרום המדינה.

חמדי אוסמאן, תושבת העיר אלאשה, סיפרה כי גברים חמושים מחפשים באוטובוסים אחר נשים שנוסעות בגפן, או שלבושן אינו צנוע דיו. לדבריה, היא הוכתה בעבר משום שלבשה בגדים סומליים מסורתיים במקום הבגד הארוך והכבד המועדף על המורדים. הדרישה מן הנשים לעטות בגד מסוים אף גורמת לרבות מהן להישאר בביתן, משום שהן אינן יכולות להרשות לעצמן לרכוש בגדים חדשים.

אל-שבאב מנסה להפיל את ממשלת סומליה, הנתמכת בידי האו"ם ובידי 8,000 חיילים של האיחוד האפריקאי. אולם לאחר 20 שנות מלחמת אזרחים, הממשלה חלשה ומושחתת מדי ואינה מסוגלת להביס את המורדים, ששולטים אפילו בחלקים מן הבירה מוגדישו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ