באפריקה מפחדים שעצמאות דרום סודאן תיצור אפקט דומינו של התפרקות מדינות ביבשת

תושבי דרום סודאן מתחילים להצביע היום אם להתנתק מהצפון

גרדיאן
אי-פי, ד-פ-א
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גרדיאן
אי-פי, ד-פ-א

תושבי דרום סודאן יתחילו להצביע היום במשאל העם שיימשך שבוע, ואשר עלול להוביל לפילוג המדינה הגדולה באפריקה. כדי שתוצאות משאל העם יכובדו יש צורך ברוב פשוט שיצביע בעד עצמאות, ושיעור הבוחרים חייב לעמוד על 60% מ-3.9 מיליון בעלי זכות הבחירה. אם רוב המצביעים יענו ב"כן", משאל העם יפצל את סודאן בין הצפון, שרוב תושביו ערבים מוסלמים, לדרום שאוכלוסייתו בעיקר שחורה נוצרית או אנימיסטית. אם יצדדו התושבים בעצמאות, תהפוך דרום סודאן למדינה הצעירה בעולם ביולי, ויתעורר הצורך ליישב נושאים שנויים במחלוקת כגון חלוקת משאבי הנפט וקביעת הגבולות.

בהיתקלות בין שתי תנועות מורדים לכוחות צבא דרום סודאן נהרגו אתמול לפחות תשעה בני אדם. בכיר במערכת הביטחון אמר כי לדעתו המורדים מנסים להפעיל לחץ על הבוחרים. מלחמות פנימיות התחוללו בדרום סודאן בעשרות השנים האחרונות, במקביל למלחמה עם הצפון. בשבועות האחרונים מסתמנת הצלחה בהשגת הסכם שלום עם חלק מהתנועות החמושות בדרום.

"דרום סודאן אינה בשלה לעצמאות, וכתוצאה תסבול מאי יציבות", הזהיר אתמול נשיא סודאן עומר אל-באשיר. בריאיון לערוץ הטלוויזיה אל-ג'זירה אמר באשיר כי מדינה עצמאית חדשה תיאלץ להילחם. "לדרום יש בעיות רבות. הם נמצאים במלחמה מאז 1959. לדרום אין יכולת לתמוך בתושבים או לכונן מדינה או רשות".

אולם לא רק הנהגת צפון סודאן מביעה הסתייגות מרעיון הפיצול. "אם דרום סודאן, אז מדוע לא דרום ניגריה? צפון חוף השנהב או או קונגו רבתי?", שאלות אלה נשמעות בבירות שונות באפריקה, שם חוששים מומחים ומדינאים כי להצבעה בסודאן עשויות להיות השלכות על היבשת כולה, מאחר שפירושה הוא שהגבולות ששורטטו בתקופה הקולוניאלית אינם עוד קדושים ומקודשים. יש מי שחוששים כי הדבר יוביל לבלקניזציה של היבשת.

"משאל העם בסודאן עלול להוביל לאפקט דומינו", אמר לגרדיאן שהו סאני, יו"ר הקונגרס לזכויות האזרח בניגריה. "יכולה להיות לכך השפעה בחלקים אחרים של אפריקה. משום שמדינות נוספות, בעיקר במערב, חצויות בגין הפילוג בין נוצרים למוסלמים".

הגבולות באפריקה נקבעו באופן שרירותי בידי בריטניה ומדינות אירופיות אחרות בוועידת ברלין שהתקיימה ב-1884-1885. כשהמושבות החלו להיות עצמאיות לפני כ-50 שנה, הכריז הארגון לאחדות אפריקה (כיום האיחוד האפריקאי) כי הגבולות אינם ניתנים לשינוי, כיוון שכל חלופה למצב תיצור "זגוגית חלון מנופצת של אלפי מדינות מסוכסכות".

אריתריאה התנתקה מאתיופיה ב-1993 לאחר כ-30 שנות מלחמה, אולם היתה ישות נפרדת עוד בתקופה הקולוניאלית. לכן, חלוקת סודאן, המדינה הגדולה ביותר באפריקה, תהווה אתגר חסר תקדים לסטטוס קוו ההיסטורי.

בניגריה עוקבים באדיקות אחר ההצבעה. ניגריה, המדינה המאוכלסת ביותר באפריקה, סובלת בעצמה מקרע אלים בין הצפון המוסלמי ברובו, לדרום הנוצרי והעשיר בנפט. "מה שקורה בסודאן מעורר חששות רבים, בעיקר בניגריה יצירת הקולוניאליזם", אמר סאני, הוא הוסיף כי "חשבו שתבוסת ביאפרה (ניסיון התנתקות ב-1967 שהוביל למלחמת אזרחים) הבהירה שחלוקה היא בלתי אפשרית, אבל סודאן מעוררת שוב את הרעיון".

שבטיות, מסורות, תרבות ושפה, חוסר שוויון חברתי וכלכלי ובנגישות למשאבים, פער בין העיר לכפר וטביעות האצבע של הקולוניאליזם, המאפיינים מדינות רבות באפריקה, עשויים כולם להפוך לחומר בעירה. המדינות הקיימות יכולות לספק מרכז כובד הפותר את המשתנים הרבים. אולם דרום סודאן עשוי להיות דוגמה לכך שזה לא הכרחי. סומלילנד מחפשת הכרה בינלאומית לפרישתה מסומליה, מורדי מובלעת קבינדה דורשים ניתוק מאנגולה, ומרוקו דחתה בעבר הצעות בדבר משאל עם על עצמאות מערב הסהרה. יש גם קולות אחרים. פרד סוואניקר, מייסד האקדמיה האפריקאית למנהיגות, אמר לגרדיאן: "איני רואה בהצבעה בסודאן תיבת פנדורה. אף שהגבולות המקוריים באפריקה לא שורטטו בהכרח בהיגיון, אני חושב שלאחר 50 שנה רוב המדינות קיבלו אותם וחיות זו לצד זו".

65 שנות מאבק

1955

תחילת המרד של דרום סודאן הנוצרי בצפון המוסלמי

1956

סודאן מקבלת את עצמאותה מבריטניה ומצרים

1989

באשיר עולה לשלטון ומדכא בכוח את המרידה בדרום

2005

הפסקת אש עם שש שנות אוטונומיה לדרום ומשאל עם בסופן

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ