חשש באירופה כי ביצים המכילות חומר מסרטן שמקורן בגרמניה הגיעו לחנויות בכמה מדינות

ביצים באלפי חוות זוהמו ככל הנראה בדיוקסין. מקור הזיהום במזון חיות המיוצר בידי חברה גרמנית

דנה הרמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דנה הרמן

כתבת "הארץ" באירופה

פאריס. רשויות גרמניה עברו לבקרת נזקים אתמול והורידו מהמדפים בשר וביצים שמקורם ב-4,700 חוות ברחבי המדינה, מחשש כי זוהמו בחומר המסרטן דיוקסין. עד כה הושמדו 100 אלף ביצים לאחר שנמצאו בהן רמות גבוהות של הרעל, כמו גם מספר לא ידוע של תרנגולות שהחומר נמצא בגופן בריכוזים נמוכים. משרד החקלאות הגרמני בדק בסוף השבוע אם מוצרים אחרים שמקורם בחוות אלה בטוחים למאכל.

צהובונים בבריטניה הזהירו כי ייתכן שצעדים אלה נעשו מאוחר מדי - וכי הבריטים ואזרחי מדינות אחרות באירופה אוכלים חומרים המזוהמים ברעל כבר לפחות שלושה שבועות. הרשויות בבריטניה הדגישו כי גם אם נאכלו מוצרי המזון המזוהמים, הסכנה לבני אדם מוגבלת ביותר. "אין שום סכנה באכילת מצרכים אלה", נמסר אתמול בהודעת רשות בטיחות המזון בבריטניה.

למרות זאת מיהרו רשתות מרכולים גדולות בבריטניה כמו טסקו וסיינסברי להסיר ממדפיהן עוגות, קישים ושאר מוצרים המכילים ביצים שמקורם בגרמניה, "כאמצעי זהירות". דרום קוריאה וסלובקיה עצרו את הייבוא של כמה מוצרים מגרמניה, ומרכולים באיטליה פרסמו אזהרות ללקוחותיהם ושר הבריאות האיטלקי אמר כי משרדו הורה לכל יבואני הביצים, החלב או הבשר המייבאים מוצרים מגרמניה לבדוק את ריכוז הדיוקסין במוצריהם.

דיוקסין הוא תוצר לוואי תעשייתי שמחקרים מצאו קשר בין חשיפה אליו לבין סרטן ומחלות אחרות. בשר, מוצרי חלב ודגים מכילים לעתים קרובות דיוקסין ברמות נמוכות מאוד. חשיפה לרמות גבוהות של החומר עלולה לגרום לפצעים בעור, וחשיפה לאורך זמן עלולה לפגוע במערכת החיסונית של הגוף ובבלוטות, ומחקרים הראו כי היא גורמת לסרטן בחיות.

הזיהום בגרמניה מקורו במזון חיות מזוהם שיוצר בנובמבר ודצמבר בידי חברה גרמנית בשם Harles & Jentsch GmbH. זיגפריד זיברט, מנכ"ל החברה, אמר כי עד כה החברה לא מצאה את מקור הזיהום. "אנו חוקרים את הנושא ומשתפים פעולה עם הרשויות. זה הפתיע אותנו לגמרי", אמר.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ