נטשה מוזגוביה
ארה"ב

זמן קצר לאחר שחברת הקונגרס הדמוקרטית גבריאל גיפורדס נורתה בראשה מטווח קרוב בכינוס בעיר טוסון שבאריזונה, החלו חילופי ההאשמות. גורמים דמוקרטים טענו כי המחנה השמרני השתמש ברטוריקה מתלהמת, ש"תרמה לאווירת השנאה", שהובילה בתורה לניסיון ההתנקשות. אך ככל שהתבהרו יותר פרטים על חייו של הרוצח, ג'ארד לי לאגנר בן ה-22, כך גברו המבוכה והבלבול.

מחד, הוא קרא את "מיין קאמפף" של היטלר, ניסה להתנקש בגיפורדס שנהגה להדגיש את זהותה כיהודיה ובין קורבנותיו היה גם מנהל הלשכה המקומית שלה גייב צימרמן, יהודי גם הוא. מאידך, לאגנר ציין שבין הספרים המועדפים עליו נמצא "המניפסט הקומוניסטי" של קרל מרקס והזכיר את הסופר ג'ורג' אורוול. הוא אף צילם את עצמו במסכה שורף את דגל אמריקה, על רקע השיר "תנו לגופות ליפול על הרצפה". בסרטון אחר, הציג לאגנר דף מתוך ספר לימוד של היסטוריה אמריקאית ומעליו אקדח. בכלל, הסרטונים שהעלה לאתר יו-טיוב, המורכבים בעיקר מהודעות טקסט ארוכות ותמוהות, עוררו תהיות לגבי בריאותו הנפשית.

גיפורדס "המטומטמת"

בלימודיו בתיכון מאונטיין ויו, לאגנר לא בלט במיוחד - הוא השקיע בנגינה בסקסופון ובמשחקי וידאו ולא התעניין בפוליטיקה, למרות שפה ושם מתח ביקורת על ממשל בוש. קריסטינה לונדרברג, שניגנה אתו בלהקה בבית הספר, סיפרה שהוא היה מוכשר אבל יהיר. חבריו סיפרו שעם הזמן הוא התחיל להשתמש בסמים ובסוף נשר מבית הספר. חברתו לכיתה קייטי פארקר כתבה בחשבון הטוויטר שלה כי היא זוכרת אותו בתור שמאלני ו"אובססיבי לגבי נבואות 2012". היא הוסיפה כי לאחר שלאגנר פגש את גיפורדס ב-2007 (זמן קצר לאחר בחירתה לקונגרס בפעם הראשונה), הוא סיפר לפארקר שהיא "מטומטמת".

ב-2005 הוא החל את לימודיו במכללה הקהילתית של מחוז פימה, אך המשיך להסתבך ונקרא מספר פעמים אל שוטרי הקמפוס בשל הפרעות משמעתיות. לאגנר ביטא את תסכוליו בסרטוני הווידיאו שלו - באחד מהם כתב שהמכללה "אינה חוקית", באחר התלונן שזכויות האדם שלו נפגעו.

שוטרים מחוץ לבית הוריו של לאגנר. תצלום: אי-פי

ב-2007 הוא נעצר בגין אחזקת חפצים הקשורים לשימוש בסמים, אך נידון לקנס סמלי בלבד ולהשתתפות בתוכנית גמילה. מספר חודשים מאוחר יותר, הוא נעצר על נסיעה ברמזור אדום. ב-2008 ניסה לאגנר לפתוח דף חדש בגיוס לצבא, אך נדחה בידי לשכת הגיוס.

הוא המשיך ללמוד במכללה אך החל לנהוג באופן יותר ויותר תמוה, ובשנה שעברה אף קרא לאחת הסטודנטית "טרוריסטית" מכיוון שהקריאה בכיתה שיר על הפלה. באוקטובר אותה השנה זומנו הוריו של לאגנר לפגישה עם הנהלת המכללה והתבקשו לשלוח אותו לאבחון פסיכיאטרי. ואולם, לאגנר העדיף לעזוב את הלימודים. דוברת המכללה ציינה בתגובה כי הוא עזב "מרצון". ללאגנר כנראה היתה דעה אחרת על העניין - באחד מסרטוני הווידאו שלו הוא הציג את עצמו בתור קורבן של מבצע "עוקץ" לאחר שלטענתו, הוא שילם תמורת השכלה אך לא זכה לקבלה.

הציג את עצמו בתור "טרוריסט"

שריף מחוז פימה, קלארנס דופניק, אמר כי יש סיבה להאמין שללאגנר "היו בעיות נפשיות". עם זאת, הוא גם התייחס לרטוריקה המתלהמת בזירה הפוליטית בשנה האחרונה כסיבה אפשרית למתקפה הקטלנית. לדבריו, "כשאתה מסתכל על אנשים מעורערים בנפשם, אתה רואה את תגובתם לארס על הצורך להפיל את הממשל, הכעס, השנאה, הגזענות במדינה הזאת הפכו למקוממים. ולצערי אריזונה הפכה למכה של דעות קדומות וגזענות".

בשאר הסרטונים שהעלה לאתר יו-טיוב הוא קרא, בין היתר, לגולשים לשרוף את הדגל, דחק בהם לשפר את השליטה שלהם בדקדוק, הגדיר את המשטרה כ"בלתי חוקית", הכריז שהוא שולט בתודעה של אנשים וציין כי הוא "חולם מודע". בסרטון האחרון שפרסם ב-15 דצמבר, לאגנר הציג את עצמו בתור "טרוריסט". לדבריו, "טרוריסט הוא אדם שמשתמש בטרור במיוחד בתור כלי פוליטי. רוב אזרחי ארה"ב מעולם לא קראו את החוקה האמריקאית. אתם לא חייבים לקבל את החוקים הפדרלים, אך תקראו את החוקה האמריקאית כדי להבין את החוקים הבוגדניים הנוכחיים. אי אפשר לסמוך על הממשל הנוכחי כי הם שוטפים מוח לאנשים באמצעות השליטה בדקדוק. לא! אני לא אשלם את החוב עם מטבע שאינו מגובה בזהב וכסף! לא, אני לא אסמוך על האל!". שעות לפני הירי, בשבת לפנות בוקר, הוא פרסם הודעה אחרונה בעמוד המייספייס שלו שבה כתב: "להתראות חברים, אנא אל תכעסו עלי".

לאחר ניסיון ההתנקשות ערכה המשטרה חיפוש בביתו של לאגנר, שהתגורר עם הוריו בטוסון, ומצאה אקדח נוסף מלבד זה שנשא עליו. כעת הוא עדיין לא משתף פעולה עם חוקריו וטרם ידוע אם פעל לבדו. בהקשר זה דיווחו ברשת פוקס על קשר אפשרי בינו לבין ארגון גזעני בשם "אמריקן רנסאנס". בינתיים במשטרה פתחו במצוד אחר גבר בשנות ה-40 או ה-50 לחייו, שתועד באחת ממצלמות המעקב בתור שותף אפשרי לניסיון ההתנקשות.

שותף אפשרי למעשה. תצלום: אי-פי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ