הירי על חברת הקונגרס גבריאל גיפורדס; "התחושה באריזונה מזכירה את תקופת רצח רבין"

טור אישי

גיא גלברט
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גיא גלברט

בוקר שבת, 8 בינואר 2011, משטרת טוסון מודיעה בתדהמה כי "בירי שבוצע בסופרמרקט מקומי נפצעו 18 אזרחים, יש מספר הרוגים. בנפגעים, חברת הקונגרס גבריאל גיפורדס". אחר הרצח וניסיון ההתנקשות, העיר טוסון המומה וכואבת.

גיפורדס היהודייה הושבעה בתחילת השבוע לקונגרס. ואולם עתה, הקהילה כמרקחה. השעות הראשונות אחרי האירוע מאופיינות בערפל חדשותי השולח את הציבור לשמועות הפייסבוק השגויות המדברות על מותה. מאות אזרחים מכל גוני הקשת הפוליטית התכנסו מול ביתה של חברת הקונגרס למעגלי תפילה. במקביל, התחיל מחול שדים של האשמות בעיקר נגד מבקריה של גיפורדס, חברי תנועת מסיבת התה השמרנים.

הקהילה היהודית, בהנהגתו של ראש הקהילה סטיוארט מלאן, התארגנה לתפילה לשלום הפצועים, לשלומה של חברת הקונגרס ועילוי נשמת הההרוגים. התפילה התקיימה בבית הכנסת הרפורמי עמנואל. באירוע השתתפו זה לצד זה יהודים מבתי כנסת שונים, זרמים שונים ואפילו קבוצה של מוסלמים שבחרה לחבור לקהילה היהודית ברגעים קשים אלו. איהב, צעיר פלסטיני, אמר לי ש"זהו יום מאוד מצער" ונפרד ממני ב"להתראות" בעברית. הרב הצעיר ג'יסון הולץ הוביל את הקהילה בשירת "אלי אלי" וסיים בתפילת "אל מלא רחמים". אתמול הוזמנו חברי הקהילה לתפילה נוספת, הפעם בבית הכנסת הרפורמי "חברים", בית הכנסת של חברת הקונגרס גיפורדס.

לאחר התפילה אמרה גילה סילברמן, יהודייה מטוסון שהתגוררה בארץ בזמן רצח רבין, כי "התחושה מזכירה את התקופה ההיא". איך זה קורה כאן? איך הגענו לזה?", אמרה. חברת קהילה אחרת ציינה כי "זו התקפה על מהות הדמוקרטיה ועל הביטחון האישי. אני מרגישה שהרוצח טימא את המקום שבו הרגשתי הכי בטוחה". בהמשך היום נערכו תפילות נוספות בבית הכנסת האורתודוקסי חפץ חיים וכן תפילה לבני כל הדתות בכנסייה מקומית. תחושה של הלם, עצב וחרטה על שפה ציבורית חריפה מדי, אלימה מדי, קיצונית מדי.

הכותב הוא שליח הסוכנות היהודית ומנהל המרכז למען ישראל בטוסון, אריזונה

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ